Чернобил – електрошоков удар върху ядрената сигурност

Какви са поуките от ядрената катастрофа преди 30 години?
22 апр 2016 21:15, Елка Василева
57
Чернобил – електрошоков удар върху ядрената сигурност
Снимка: архив, Reuters

След катастрофата в Чернобил отпреди 30 години, която е най-тежката ядрена авария в историята, бяха направени значителни подобрения на сигурността на централите, въпреки че както се видя във Фукушима през 2011 г., остават много предизвикателства, пише Симон Стюрде от Франс прес.

Защо Чернобил?

Според експерти комбинацията от фактори е довела до катастрофата на 26 април 1986 г., най-важният от които са слабости в проектирането на реактора на централата, модел РБМК (на руски - реактор большой мощности канальный), разпространен в републиките от бившия СССР.

Още по темата

За тези реактори е характерно, че са нестабилни и в тях често стават внезапни токови удари. Още по-лошо е, че е нямало никаква защитна структура, която да спре изтичането на радиация.

Човешката грешка също изиграва роля в злощастната поредица от събития. Световната асоциация за ядрена енергетика говори за "нарушаване на процедурите за експлоатация и липса на култура в областта на сигурността".

Друг фактор е лошо управление на бедствието - твърде бавна евакуация на местните жители и изпращане на 600 000 "ликвидатори" с малко или без никаква защитна екипировка.

Първият сигнал за тревога е даден на 28 април 1986 г., но не от Русия, а от Швеция, която засича необяснимо увеличение на нивата на радиация.

Съветският лидер Михаил Горбачов признава официално за катастрофата чак на 14 май.

Какво се направи в отговор на трагедията в Чернобил?

Чернобил бе световен електрошоков удар върху ядрената сигурност. Забележителен напредък бе създаването на Световната асоциация на операторите на ядрени електроцентрали през 1989 година. Въведен бе и механизъм за "партньорска оценка" на 430-те ядрени реактора в света.

"Индустрията несъмнено си научи урока, че заедно сме по-силни", каза за АФП ръководителят на тази организация Петер Прозески.

Разпадането на Съветския съюз позволи премахването на много препятствия пред по-доброто международно сътрудничество.

Много от бившите комунистически страни в Централна Европа сега са членове на ЕС и като такива бяха подпомогнати в адаптацията на своите централи съветско производство. От общо 18 реактора РБМК, които бяха в експлоатация през 1986 г., шест бяха закрити окончателно.

Засилена бе и ролята на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Тя установи норми за сигурност и поиска от своите 168 държави членки да докладват всякакви, дори най-малки, инциденти.

Подписани бяха международни споразумения, най-важното от които е Конвенцията на МААЕ за ядрената сигурност. Други се отнасят за ядрените отпадъци и системите за ранно предупреждение при инциденти.

Кои рискови фактори са още валидни?

Инцидентът с атомната електроцентрала Фукушима от март 2011 г. показа колко са големи оставащите рискове.

"Япония смяташе до онзи момент, че съоръжението е непоклатимо, а даже и че не е добра идея да му се правят подобрения или модификации, защото това щяло да бъде възприето като признак на слабост", каза за АФП Хуан Карлос Лентихо, началник на отдела за ядрена сигурност в МААЕ. "Това бе груба грешка, огромна грешка", допълни той.

Най-тежката авария след Чернобил доведе до сключването на нови международни съглашения и още по-голяма роля на Световната асоциация на операторите на ядрени електроцентрали и МААЕ.

Операторите на атомни електроцентрали твърдят, че са подобрили защитата на ядрените материали и са направили по-надеждни системите за сигурност в най-новите реактори.

Но опасността от човешка грешка - каквато имаше и в Чернобил, и във Фукушима - е незаобиколима, предупреждават експерти.

Според Съюза на разтревожените учени през 2015 г. в САЩ са били установени 10 "квазиинцидента", по-голямата част от които са били продукт на човешка грешка. При всеки от тези 10 случая опасността от стопяване на ядрото на реакторите се е увеличила с поне 10 пъти.

Ядреният експерт от "Грийнпийс" Шон-Патрик Стенсил казва, че възрастта на реакторите, по-конкретно тези в западните държави, много от които са от 60-те и 70-те години на 20 век, крие голяма опасност.

В Русия има още 11 реактора от типа РБМК, макар и оборудвани с нови системи за сигурност, а Русия изнася тези реактори към развиващи се страни.

МААЕ - институция, чиято цел е да поощрява употребата на ядрени технологии за мирни цели - опитва да вдъхне повече спокойствие. "Сигурността се е подобрила и бих казал, че нивото в общи линии е подходящо", каза Лентихо.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


57
Още по темата: Чернобил
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
0
 
4
 
! Отговори
vlady преди 8 години
До АнонименРеакторите РБМК наистина са нестабилни особено при работа на малка мощност - имат силна положителна обратна връзка и е възможно малко повишаване на мощността и съответно температурата да доведе до неконтролируем процес. При ВВЕР има отрицателна обратна връзка - повишаване на температурата води до намаляване на възпроизводството на неутрони и оттам мощността, тъй като изпарението на водата води до влошаване на забавянето и увеличаване на концентрацията на поглъщащага борна киселина.
36
3
 
3
 
! Отговори
Така е преди 8 години
От отова което прочетох извода е само един.Пълна забрана на атомните електроцентрали и ядреното оръжие под всякаква форма.Заплахата за човечеството трябва да бъде премахната окончателно.Бих добавил и безмислената надпревара и в канвенциалните оръжия. Границите на държавите от давно са определени и човечествота трябва да рабони само за световен мир и благоденствие.Путин да го духа.
35
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
"...За тези реактори е характерно, че са нестабилни и в тях често стават внезапни токови удари..."Защо препечатвате пропагандни материали, писани от хора, които идея си нямат за какво пишат?!Бас хващам, че писалият тези глупости не е виждал реактор дори на картинка, а налива ли налива помия...Ако по сериозни въпроси ще ни информират ***, не си струва да им четем творенията. Има толкова много истински, експертни оценки на станалото, че този текст е абсолютно ненужен.
34
1
 
1
 
! Отговори
bros преди 8 години
Наистина, имаше гигантски разлив на метан и производни в калифорнийската Месета. Успяха да го каптивират преди по-малко от месец (според източниците, които чета)
33
2
 
2
 
! Отговори
аз преди 8 години
Питайте японците какви поуки са си взели преди 30 години, та допуснаха да се повтори ядрената катастрофа с тяхната АЕЦ Фукушима, която вече 3-та година изхвърля радиоактивна вода в океана...
32
1
 
4
 
! Отговори
Ха-ха преди 8 години
Най-важните дефекти си идват още от началната идея. А тя е продължение на проекта Манхатън, по създаване на атомното оръжие :-). Другото са детайли. Например защо се "гори" Уран-235, производството на плутоний от РБМК-тата - за термоядрените заряди и т.н. Цялата "атомна" енергетика в сегашния и вид е дефектна, без значение къде е построена, в Русия, Китай, САЩ или Япония :-(.А за новата няма "политическа" воля. Проблемите на "ядрената" енергетика са политически по рождение.
31
3
 
9
 
! Отговори
vlady преди 8 години
До АнонименВ Украйна няма работещи РБМК. С ВВЕР подобна авария е невъзможна, тъй като при повишаване на температурата мощността на реактора пада - поради изпарението на водата се влошава забавянето на неутроните а и увеличението на концентрацията на силно поглъщащата ги борна киселина води до намаляване на възпроизводството им.
30
4
 
11
 
! Отговори
zetor преди 8 години
До едоАма е вкусна радиоактивната скумрийка от Фукишима нали?Тя радиацията щом не идва от Русия всъщност е полезна - що не вземете всичко шорошки *** да се нагълтате с една здравословна доза ?
29
8
 
4
 
! Отговори
Поуката преди 8 години
Сделано в СССР
28
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Поуките от Чернобил са, че в края на краищата качеството на техническото ниво е тясно свързано с генетиката на преобладаващата популация.
27
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Тука като гледам пенсиите пак са забравили да сложат алуминиевите шапки. Е, бива ли така на тия години?А дедовихуй отдолу съвсем изби рибата. Къде бе, ***, е тоя разлив на природен газ в Калифорния? Я да си влизаш в скафандъра, че ще те наковладим на бабата!
26
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 27Чакаме да се появи най после Годзила! Толкоз пъти я филмираха, че е време да се появи истинската!
25
4
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Поуката е една - украинец на отговорен пост - никога.
24
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АнонименЕстествено, ти най-добре знаеш какво правят украинските оператори. Как не сме знаели, че имаме тука такъв капацитет...
23
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До майорски Стига си пискал бе, сине на лейтенант Шмид. Къде прочете някой да ти обвинява Просията?
22
10
 
22
 
! Отговори
майорски преди 8 години
сега за Чернобил е виона Русия ...не СССР ....а тогава в ССР бяха заедно Русия Украина Беларус..армеия туркменистан азербейджан .....и нмного дури ....ама Русия е виновна за Чернобил...не Украина ...не Беларус..не другите ......не СССР....Русия е виновнакоректно ли е това ?????за Русия само лошо и нищо друго ....концепцията на българската преса и българската демагогия ....СРАМ СРАМ за страната ни !!!!!не непразно ни наричат предатели и продажници !!!!
21
10
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До АнонименТози бетонен саркофаг на снимките е платен с европейски пари, ако не ти е известно.
20
17
 
11
 
! Отговори
едо преди 8 години
Загинали от Чернобил - около 30 000Загинаги от Фукушима - 0Русофилите да ядат дядовия.
19
5
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 25Чернобил е под 50 метров бетонен саркофаг а от Фукошилма продължават да изтичат радиоактивни течности в океана което няма начаин да не доведе до мутации при дивитите животни,рибите и хората! Апокалиптични филми пророкуват от тоста време подобни чудеса ама ското те ще са реалност !
18
7
 
28
 
! Отговори
експертно становище преди 8 години
Всъщност Чернобил е доста безобидна катастрофа сравнение с Фукушима , да не говорим за американски атомни опити в тихия океан и ядрените атаки над цивилното население в Хирошима и Нагасаки през 1945.г"какви са поуките от ядрената катастрофа преди 30 години?" - как какви , не бива да се оставя нищо опасно в ръцете на украинци!!!