Чернобил – електрошоков удар върху ядрената сигурност

Какви са поуките от ядрената катастрофа преди 30 години?
22 апр 2016 21:15, Елка Василева
57
Чернобил – електрошоков удар върху ядрената сигурност
Снимка: архив, Reuters

След катастрофата в Чернобил отпреди 30 години, която е най-тежката ядрена авария в историята, бяха направени значителни подобрения на сигурността на централите, въпреки че както се видя във Фукушима през 2011 г., остават много предизвикателства, пише Симон Стюрде от Франс прес.

Защо Чернобил?

Според експерти комбинацията от фактори е довела до катастрофата на 26 април 1986 г., най-важният от които са слабости в проектирането на реактора на централата, модел РБМК (на руски - реактор большой мощности канальный), разпространен в републиките от бившия СССР.

Още по темата

За тези реактори е характерно, че са нестабилни и в тях често стават внезапни токови удари. Още по-лошо е, че е нямало никаква защитна структура, която да спре изтичането на радиация.

Човешката грешка също изиграва роля в злощастната поредица от събития. Световната асоциация за ядрена енергетика говори за "нарушаване на процедурите за експлоатация и липса на култура в областта на сигурността".

Друг фактор е лошо управление на бедствието - твърде бавна евакуация на местните жители и изпращане на 600 000 "ликвидатори" с малко или без никаква защитна екипировка.

Първият сигнал за тревога е даден на 28 април 1986 г., но не от Русия, а от Швеция, която засича необяснимо увеличение на нивата на радиация.

Съветският лидер Михаил Горбачов признава официално за катастрофата чак на 14 май.

Какво се направи в отговор на трагедията в Чернобил?

Чернобил бе световен електрошоков удар върху ядрената сигурност. Забележителен напредък бе създаването на Световната асоциация на операторите на ядрени електроцентрали през 1989 година. Въведен бе и механизъм за "партньорска оценка" на 430-те ядрени реактора в света.

"Индустрията несъмнено си научи урока, че заедно сме по-силни", каза за АФП ръководителят на тази организация Петер Прозески.

Разпадането на Съветския съюз позволи премахването на много препятствия пред по-доброто международно сътрудничество.

Много от бившите комунистически страни в Централна Европа сега са членове на ЕС и като такива бяха подпомогнати в адаптацията на своите централи съветско производство. От общо 18 реактора РБМК, които бяха в експлоатация през 1986 г., шест бяха закрити окончателно.

Засилена бе и ролята на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Тя установи норми за сигурност и поиска от своите 168 държави членки да докладват всякакви, дори най-малки, инциденти.

Подписани бяха международни споразумения, най-важното от които е Конвенцията на МААЕ за ядрената сигурност. Други се отнасят за ядрените отпадъци и системите за ранно предупреждение при инциденти.

Кои рискови фактори са още валидни?

Инцидентът с атомната електроцентрала Фукушима от март 2011 г. показа колко са големи оставащите рискове.

"Япония смяташе до онзи момент, че съоръжението е непоклатимо, а даже и че не е добра идея да му се правят подобрения или модификации, защото това щяло да бъде възприето като признак на слабост", каза за АФП Хуан Карлос Лентихо, началник на отдела за ядрена сигурност в МААЕ. "Това бе груба грешка, огромна грешка", допълни той.

Най-тежката авария след Чернобил доведе до сключването на нови международни съглашения и още по-голяма роля на Световната асоциация на операторите на ядрени електроцентрали и МААЕ.

Операторите на атомни електроцентрали твърдят, че са подобрили защитата на ядрените материали и са направили по-надеждни системите за сигурност в най-новите реактори.

Но опасността от човешка грешка - каквато имаше и в Чернобил, и във Фукушима - е незаобиколима, предупреждават експерти.

Според Съюза на разтревожените учени през 2015 г. в САЩ са били установени 10 "квазиинцидента", по-голямата част от които са били продукт на човешка грешка. При всеки от тези 10 случая опасността от стопяване на ядрото на реакторите се е увеличила с поне 10 пъти.

Ядреният експерт от "Грийнпийс" Шон-Патрик Стенсил казва, че възрастта на реакторите, по-конкретно тези в западните държави, много от които са от 60-те и 70-те години на 20 век, крие голяма опасност.

В Русия има още 11 реактора от типа РБМК, макар и оборудвани с нови системи за сигурност, а Русия изнася тези реактори към развиващи се страни.

МААЕ - институция, чиято цел е да поощрява употребата на ядрени технологии за мирни цели - опитва да вдъхне повече спокойствие. "Сигурността се е подобрила и бих казал, че нивото в общи линии е подходящо", каза Лентихо.
 

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


57
Още по темата: Чернобил
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
"Най-тежката авария след Чернобил"Всъщност Чернобил не е най-тежката авария, Чернобил и Фукушима са обозначени със седма степен, тоест са "на кантар", като с течение на годините Фукушима започва да печели преднина пред Чернобил.
16
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
процеса в агрегата е станал неконтролируем , все едно една совалка се взривила при излитането , някое и друго селфи може. .......
15
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Чернобил -120 тона уран . Фукушима -2400 тона уран , разположени в басеини за охлаждане .Четвърти реактор на Фукушима ,спрян и неработещ поради смяна на горивот....избухал . Чудо ! Неведоми пътищата Господне. Ядрената сигурност е осигурявана от израелска фирма .Данни за странните събития във Фукушима във ги има в ,,Строго секретно ,, вкл и снимков материал. Който търси намира .
14
1
 
29
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
А какви са последиците от ГМО-продуктите на Монсанто?
13
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
1. Реакторните помещения на Фукушима са били построени в най-сеизмичната зона в света и са правоъгълни, а не кръгли, което е било грешка и поради което са поели пълната сила на цунамито, освен това са били скупчени близо едно до друго, с което се утежняват последствията.2. Не е имало абсолютно никакви брегови буфери за защита от цунами.3. Погрешни изчисления относно издръжливостта на природни бедствия.4. Резервоарите с изразходвано гориво са грешно разположени от конструктивна гледна точка.
12
9
 
9
 
! Отговори
Но преди 8 години
Укрите нарочно го взривиха, това е доказано от британски учени. Поуката е, да не се дава нож на *** народ като българския и Козлодуй да се затвори.
11
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Темата за използване на ядреното гориво е много интересна , но не съм сигурен че някой го интересува това.В всеки случай наистина преди това грешките при проектиране на Атомните Централи има и избухването на някоя от тях е било неизбежно.Следствие поуките са налице и се взимат мерки за останалите.Вижда се в Япония че има още какво да се подобрява, а там наистина са много добри в проектирането.Но има още какво да се подобряват.
10
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
"Е, Фукушима все пак аварира вследствие на тежко земетресиние,"Япония е силно земетръсна зона с реална опасност от цунами (дори цунами е японска дума). Земетресението не е оправдание, предвид това, освен това вече беше съобщено, че са допуснати редица грешки при проектирането на Фукушима и не се е обърнало достатъчно внимание на природния фактор.
9
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Проектантска грешка имало е същата грешка и в някой реактори в Сащ в следствие са регулирани ,така че не е само руска работа.А грешката е че захранването на управляващото табло идвало от самия реактор а не от независим източник.Затова тестването на реактора се дъни.А човешката грешка е че имало вариант при това положение да се овладее йонния облак в реактора но не са се съобразили с това ,а са направили точно обратно.Намалили са мощностите.За което си има логика но резултата показва че не е добр
8
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Поуката е, че на орангутани не бива да се поверяват гранати.
7
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
""Индустрията несъмнено си научи урока, че заедно сме по-силни", каза за АФП ръководителят на тази организация Петер Прозески."Така е, като погледнем Фукушима, индустрията определено си е научила "урока". Грешки в проектирането, които никой не забеляза докато не се случи земетресението.
6
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Статия типична за ***. За мен *** журналистическа интерпретация. Чернобил е ДИВЕРСИЯ! От сигурни източници чели документи по случая категорично е доказано че е диверсия. Остава въпросът колко е гушнал тоя дето е давал заповедите?! За Горбачов унищожителя на СССР е ясно и сега живее не в преустроената държава а в САЩ, Австрия и Германия. Някой може ли да мисли?
5
1
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Доколкото си спомням много се говореше , за чернобил когато решиха да затварят блоковете на АЕЦ преди години.Нямаше никаква логика в искането за затваряне,а само сравнения с Чернобил.
4
5
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Защо толкова често ни говорят за Чернобил и последвия?Някой да не е решил да затваря нашето АЕЦ и да започва подготвителна компания колко е опасна чернобил, и колко е опасна нашето АЕЦ.И понеже няма много аргументирани логики и за това използва темата Чернобил която трябва да предизвиква емоция на опасност.
3
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
за нашият манталитет поуката е само 1.при бедствие,ако дебелогъз държавен безхаберникзапочне да дрънка,че няма опасност и всичко е оксе паникьосвайте яко.въобще не им вярвайте!
2
3
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Най-голяма опасност за сигурността на ядрените електроцентрали са политиците-като се започне с простотиите на Горбачов ,мине се през простотиите на САЩ с несъобразяването на правилата за безопасност при изграждане на АЕЦ около морето и с подводния взрив,предизвикал вълните и проблемите във Фукушима и се свърши с простотиите на "ядрения" специалист-разносвач на банички -ГЕРБ-инженера и директор на АЕЦ Козлодуй-В.Николов!АМАН от ОРГАНИЗИРАНИ ТЕРОРИСТИ във властта-т.е. ПОЛИТИЦИ!!!
1
17
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
По това време не беше ли още Брежнев? Защо Горбачов да съобщил чак на 14 май