България иска обещанията за канадските визи на хартия

Валония със срок до петък да приеме търговското споразумение с Канада
Обновена: 18 окт 2016 22:39 | 18 окт 2016 22:35,
45
България иска обещанията за канадските визи на хартия
Джъстин Трюдо. Снимка: Reuters

България поиска да получи черно на бяло обещанията за постепенно отпадане на визите за Канада, за да оттегли възраженията си за подписването на търговското споразумение между Европейския съюз и Отава - СЕТА.

В началото на месеца канадският премиер Джъстин Трюдо телефонира на Бойко Борисов, за да го увери, че визите ще започнат да отпадат поетапно от 1 май догодина, но думата му не е оценена като достатъчна и днес София е поставила въпроса за формализиране на вербалната комуникация между двамата премиери.

Подобна е позицията и на Румъния. Двете държави са единствените еврочленки, които не се ползват от безвизов режим с Канада.

Според София искането бизнесмените всеки път да вадят визи обезмисля предимствата от свободната търговия с Отава, която ще бъде въведена след влизането в сила на СЕТА.

Външните министри от ЕС се събраха днес в Люксембург, за да постигнат съгласие по споразумението, което трябва тържествено да бъде подписано на 27 октомври в Брюксел. След близо 6 часа обаче, това не беше постигнато.

Основната спънка не са България и Румъния, които нямат възражения по съдържанието на споразумението, а южния белгийски регион Валония, чийто парламент гласува миналата седмица срещу СЕТА. С 44 на 22 гласа депутатите се обявиха срещу него като недаващо достатъчно закрила на белгийските фирми. Сред опасенията на социалистите и на християн-демократите от Валония, които гласуваха против СЕТА са, че то дава предимство на мултинационалните компании пред по-малките, занижава екологичните стандарти, създава условия за социален дъмпинг и ограничава регионалните власти при вземането на решение.

Останалите два белгийски региона - Фландрия и Брюксел, както и федералното правителство на Белгия подкрепят споразумението. Белгийският премиер обаче не може да го подпише, ако няма зелена светлина от всички 7 парламента на федералната държава.

Снощи Европейската комисия е предложила на Валония нов текст на декларацията, която ще обяснява текста на СЕТА. "Опитваме се да разберем техните искания. Някои от тревогите им се споделят и от други и сме ги отразили в текста", посочи търговският еврокомисар Сесилия Малмстрьом.

Предстои правителството на 3,5 млн.валонци да разгледа предложението. Днес ЕС им даде срок до петък. Ако до тогава няма единодушие, Брюксел ще отмени срещата на върха с Канада.

"Белгия е страна основател на ЕС, която основава политиките си на свободната търговия и има тесни връзки с Канада. Не мога да си представя, че тя ще препъне СЕТА", заяви словашкият икономически министър Петер Жига, който председателства сбирката в Люксембург. Според него ако ЕС се провали с "приятелска и проевропейска Канада", това ще постави под въпрос изобщо търговската политика на ЕС, включително възможността на Съюза до договори бъдещите си отношения с Великобритания след напускането й.

Днешното заседание на външните министри практически прехвърля окончателното решение на европейските лидери, които се събират в четвъртък и в петък в Брюксел за редовната си есенна среща.

Ако споразумението СЕТА бъде подписано идната седмица от ЕС и Канада, то ще бъде внесено за одобрение в Европейския парламент. Очаква се евродепутатите да го гласуват до Коледа и то да влезе временно в сила от началото на 2017 г. След това ще започне процедура на ратификацията му в националните парламенти на 28-те държави членки, преди всички негови части да започнат да се прилагат.

Търговското споразумение между ЕС и Канада беше договаряно 7 г. То предвижда отпадане на 99% от търговските мита, защита на 150 регионални европейски продукти и достъп на европейските компании до канадските държавни обществени поръчки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


45
Още по темата: Канадавизи
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
1
4
 
26
 
! Отговори
Хюго Бос преди 7 години
Някой знае ли за какво става дума в това споразумение? Нещо май ни лъжат и крият от нас инфо. Чета за предимства на големите фирми, занижаеане на качеството и как това ще е хубаво за нас? Пет пари не давам за визите, като ше ни цакат вкъщи с ГМО и т.н

403 Forbidden

Forbidden

You don't have permission to access this resource.Server unable to read htaccess file, denying access to be safe