2017 г. - дойде времето на геополитическата рецесия

Тя е най-рискова в политическо отношение за последните 70 години
Обновена: 8 яну 2017 15:34 | 8 яну 2017 14:45, Камелия Цветанова
105
2017 г. - дойде времето на геополитическата рецесия
Снимка: Reuters, архив

Промяната на курса на развитие на САЩ под крилото на Доналд Тръмп, китайското желание за разширяване на влиянието и губещият позиции германски канцлер Ангела Меркел ще направят новата 2017 г. "най-нестабилната“ в политическо отношение от Втората световна война насам, смятат от Eurasia Group.

"През 2017 г. влязохме в период на геополитическа рецесия“, смятат от базираната в Ню Йорк компания, цитирани от Bloomberg.

След като Тръмп встъпи в длъжност, международната икономика няма да може повече да разчита на САЩ да чертае пътя на развитие, смятат от компанията, която дава съвети на инвеститорите относно политическите рискове.

Сигналите, които праща Тръмп за затопляне на отношенията с Русия, скептицизмът му към НАТО, както и фактът, че идеите му съвпадат с тези на европейските партии, които са против статуквото (например Националният фронт във Франция), биха отслабили "най-големия военен алианс, защитаващ световния ред“, се посочва в доклад на компанията.

Предупрежденията, които са отправени в него, целят да напомнят за обхвата от заплахи за стабилността през 2017 г., които варират от изборите в Германия, Франция и Холандия и британското планирано излизане от ЕС, до проблемите в развиващите се държави като Бразилия и бежанската криза.

Въпреки това САЩ може би ще успеят да засилят позициите си, смята председателят на Eurasia Group Ян Бремер.
"Може да станем свидетели на най-лошата в геополитическо отношение година от десетилетия насам и въпреки това инвестициите в САЩ и силата на долара да продължат да растат“, заяви той в интервю за Bloomberg Television.

Той смята, че планираната смяна на лидерската позиция в Китай може да тласне президента Си Дзинпин да реагира по-остро пред външнополитическите предизвикателства, което би довело до изостряне на напрежението между САЩ и Китай. За да запази вътрешната стабилност на страната, Дзинпин в случай на признаци за икономически проблеми може да прекали с мерките за справянето с тях. Това, от своя страна, би довело до риск от нови балони или от твърде стриктен капиталов контрол.

Германският канцлер Ангела Меркел, която ще се стреми да бъде преизбрана през есента, ще се изправи пред проблеми, породени от Brexit, гръцката дългова криза и „все по-авторитарния“ турски президент Реджеп Ердоган, който заплашва Европа с прекратяване на договора за бежанците между ЕС и Турция.

Eurasia Group счита, че съществуват и други рискове като:

- липса на икономически реформи на глобално равнище. Възможно е само Китай да е не правилния път, а други големи държави като Италия, Русия, Саудитска Арабия, Южна Африка, Турция и Великобритания да са в застой;

- политиците да обвиняват централните банки, включително и ФЕД, за икономическите проблеми. Подобни атаки водят до риск за международните пазари;

- "лов на вещици“ срещу членове на опозицията в Турция и все по-голям контрол над турското правителство и медии от страна на Ердоган. Има опасност от натиск върху Турската централна банка да поддържа ниски лихви, а също и да се разчита във все по-голяма степен на фискални стимули за постигане на растеж;

- ядрената програма на Северна Корея. Благодарение на нея азиатската държава би могла да се сдобие с 20 атомни бомби. Паралелно с това тя развива технология, която би й позволила да нанесе удари по Западното крайбрежие на САЩ.

Евентуална изборна победа на Марин льо Пен на президентските избори във Франция би била най-големият политически риск за Европа, т. к. връзките в ЕС и еврозоната са в процес на бавна дезинтеграция, заяви в интервю пред Bloomberg Television професорът по икономика от Нюйоркския университет Нуриел Рубини.

"Ако Марин льо Пен дойде на власт във Франция, ако анти-ЕС партия спечели в Италия, това би било началото на края на Европа и на еврозоната“, добави той.

Още анализи на www.investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


105
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
1
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
демокрация на сам демокрация на там
2
4
 
37
 
! Отговори
Тежкото преди 7 години
ГМО-тата от разни провалени политически проекти и медии плачат, защото1. Не могат да влияят на такива като Доналд Тръмп. Тръмп умело използва туитъра си за прокарване на мнението си, и избягва вредната цедка на масовата медия. По този начин масмедията губи способността си да манипулира, чрез избирателно филтрирана и променена информация2. Много от либералите ще трябва да се върнат към старата си месторабота - "протестърството". Важи и за разни президентски пиар-и и министерски съветници
1
4
 
35
 
! Отговори
Колио преди 7 години
Най после светлина в тунела.