Турският премиер зове за "да" на референдума

Конституционната реформа в страната била "вот за стабилност"
Обновена: 25 фев 2017 18:31 | 25 фев 2017 18:31, Веселина Йорданова
99
Турският премиер зове за "да" на референдума
До турския премиер е съпругата му Семиха. Снимка: БТА

Турският премиер Бинали Йълдъръм призова днес хората да подкрепят конституционната реформа, която ще разшири правомощията на президентската институция, окачествявайки я като "вот за стабилност" в началото на кампанията за референдума през април, предаде Ройтерс.

 
Хиляди членове на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) развяваха днес турски знамена в спортна зала в столицата, където след речта си пред множеството премиерът Бинали Йълдъръм раздаде червени карамфили.
 
"Все по-силни стават гласовете от градските площади: за силна Турция, за трайна стабилност нашето решение е...", каза Йълдъръм, предизвиквайки отговора на тълпата "Да", скандиран многократно.
 
Премиерът подчерта, че конституционната реформа ще донесе на Турция по-силна власт, ще остави в миналото превратите и лобирането, ще намали бюрокрацията и ще унищожи тероризма, предаде ТАСС, цитирана от БТА.
 
"Реформата ще пререже артериите, захранващи терора. Каквото и да правят терористите, те ще изчезнат", каза Йълдъръм.
 
Той съобщи също, че ако конституционната реформа бъде одобрена на референдума, две от поправките в конституцията - запазването на партийната принадлежност на президента и изменението на структурата на Висшия съвет на съдиите и прокурорите - ще влязат в сила незабавно, а за останалите поправки ще е необходимо по-дълго време.
 
Днешната церемония положи началото на официалната кампания на ПСР, която ще продължи до 15 април. Самият референдум е насрочен на 16 април. ПСР представи днес и основните лозунги на кампанията, аудиовизуални агитационни материали и промоционални филми. 
 
Около 6500 полицаи осигуряват безопасността вътре във и около залата, съобщи Анадолската агенция. Инициативата за промяна на парламентарната система с президентска в кандидатката за членство в ЕС е разглеждана като гаранция за стабилност от поддръжниците на президента Реджеп Тайип Ердоган, но опонентите му се безпокоят, че това ще съсредоточи твърде много власт в ръцете на президента и ще наруши принципа за разделение на властите. 
 
Десетки хиляди души вече бяха задържани, а над 100 хиляди служители от държавния сектор - отстранени от постовете си или уволнени след опита за преврат, извършен в страната през юли м.г., напомня Ройтерс.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


99
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
3
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ИЗБОРИ РЕФЕРЕНДУМИ ТАМ ВЕЧЕ НЯМА НИКАКЪВ КОНТРОЛ ВЪРХУ ПРОВЕЖДАНЕТО НА ЧЕСТНИ ГЛАСУВАНИЯ ЗА НАРОДА !! ВСИЧКО Е ЕРСДУХАН И КВИТО РЕЗУЛТАТИ ИСКА ТАКИВА ЩЕ СА!!----------ЕРДОГАНИЯ ЩЕ ВЪВЕДЕ СМЪРТНОТО НАКАЗАНИЕ ЗА ДА СЕ ОТЪРВЕ ОТ ВРАГОВЕТЕ НА ХАЛИФ ЕРСДУХАН!
2
5
 
8
 
! Отговори
смЕх преди 7 години
Все си мисля ,че ако има подобно допитване и тук брюкселските лентяи одма ще се гръмнат от резултатите на хората им дошло до гуша от либерастия.
1
8
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Мда, до тук беше с "модерна" турция... превръща се в поредната ислямска клоака.