Светска или ислямска? Ердоган срещу идеите на Ататюрк

В културно отношение Турция е само повърхностно модерна държава
18 апр 2017 12:15, Елка Василева
219
Светска или ислямска? Ердоган срещу идеите на Ататюрк
Снимка: архив, Reuters

Чрез президентската система, към която се стреми, Ердоган иска да промени политическата система в Турция. Обвързвайки я с ислямските традиции обаче, той загърбва идеите на основателя на републиката Кемал Ататюрк, пише Дойче веле.

Молбата на халифа била скромна - по време на петъчната молитва да носи тюрбан в стила на султан Мехмед Втори от 15 век. И искал да знае дали новоизбраният президент имал нещо против. А той отвърнал безцеремонно: "По-добре е халифът да носи редингот, както е прието за държавните мъже." А по-късно добавил, че самият той смятал халифата за "пълна глупост".

Тази история, описана от историка Сюкрю Ханиоглу в биографията на първия президент на турската република Мустафа Кемал, е симптоматична за решителния и безцеремонен начин, по който подхождал Ататюрк към религиозните и политически традиции на току-що разпадналата се Османска империя.

Също толкова безцеремонно той постъпил и по отношение на имама, който дотогава отговарял за турското Национално събрание - премахнал ненужния пост. "Нямаме никаква нужда от молитви", отсякъл Ататюрк. По този повод Ханиоглу пише, че за Кемал Ататюрк съществувала само една религия - религията на светската република.

Оспорвани реформи

Големи части от турското население се отнасяли с резерви към реформите на Ататюрк. Образованият градски елит ги одобрявал, но дълбоко свързаното с традициите мнозинство не искало и да чуе за тях. Повечето турци се съпротивлявали срещу въвеждането на Григорианския календар, на лаицизма като основен принцип на републиката, срещу замяната на феса с европейския цилиндър, срещу смяната на арабската с латинската азбука, както и на въвеждането на избирателното право за жените през 1934 година.

Мустафа Кемал, наречен Ататюрк (баща на турците), влиза в историята на турската република като неин модернизатор и до днес е смятан за неин най-значим представител. Историкът Ханиоглу пише, че в действителност Кемал Ататюрк и съмишлениците му са подценили реалностите в турското общество.

"Ръководството на младата република подцени най-осъдително съпротивителната сила на социалните пластове в едно мюсюлманско общество".

В края на 19-и и началото на 20-и век турското ръководство и много европейски интелектуалци били убедени, че скоро религията ще остане само блед спомен от далечното минало, добавя турският историк.

Опонентът

Сегашният турски президент иска да въведе президентска система. Географът от Центъра за турски и интеграционни проучвания в Есен Канер Авер предполага, че Ердоган иска да влезе в историята като най-важния държавен глава след Ататюрк. Има и още нещо, твърди Авер. "Ердоган се стреми към абсолютната власт. И затова му трябва тази конституционна реформа. Само така може да подкове конституционно президентската си система", казва той.

Към това се прибавя и фактът, че през 2023 година се навършват 100 години от основаването на републиката. "Тогава Ердоган иска да се покаже като могъщия управник, който е извадил Турция от сегашната кризисна вътрешно- и външнополитическа ситуация и я е повел към бъдещето", твърди Канер Авер.

За да получи достатъчна подкрепа за конституционната реформа, Ердоган разчиташе именно на това мнозинство от турците, което от над 100 години е против реформите на Кемал Ататюрк.

Освен това Ердоган води и една решителна политика на символите: той разпореди да бъде издигната голяма джамия на хълм над Босфора, повиши данъците върху алкохола и забрани продажбата му в близост до джамиите. Ердоган наложи волята си и спрямо жените, на които отново е позволено да носят забрадки в обществените учреждения, например в университетите.

Референдум и за културната идентичност

В идеологическо отношение, казва Канер Авер, Ердоган произхожда от национално-консервативната религиозна среда. "И ако постигне целите си, в държавния апарат ще бъдат въведени съответните елементи на тази среда", казва той.

Авер обаче не вярва, че Турция ще стане наистина ислямска република. "Във всеки случай доминацията на национално-консервативните ислямисти в структурите, вероятно и в законодателството, обществения живот и академичните среди ще се усеща по-силно, отколкото днес", посочва той.

Ердоган иска да въведе нов политически ред в страната. За целта той използва и културни средства, чрез които се определя и като идеологически противник на Кемал Ататюрк. В културно отношение Турция е само повърхностно модерна държава, твърди Авер. "Ердоган използва скритите консервативни енергии в обществото", казва той и смята, че затова и гласуването за президентска система е същевременно и гласуване за културната идентичност на Турция.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


219
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
130
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
144, тоя виц е по-стар от интернета
129
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 142младеж, нали точно капитализма е негово естествено изчезване е в дъното на всичко, което трови хората по цял свят вече повече от 25-30 години.
128
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Премиера Борисов трябва да прати делегация при Ердоган да му изразят нашето уважение и пълна подкрепа. И тука хората също искат референдум и да се забранят партиите, една партия и лидер е достатъчна, президента е напълно излишен също така, нека премиера си решава нещата!
127
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 130Що пък не. И в нашия офис обявиха конкурс за секре..царка, яви се една засукана мома - ни машинопис, ни език, ни компютри. Шефът вика, г-це, ми аз по-добре да назнача на половин щат бай Пешо от Личен състав по съвместителство, като нямате такива умения. Онази му рече: ми тогава нека бай Пешо ти прави с..ки, фръцна се и си тръгна. Та, думата ми е, че и повече може да се изкарват в БГ, само трябват подходящите умения, мда.
126
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До АнонименПри бай Тошо ромите работеха и не мародерстваха по селата както днес при ЕС и НАТО.
125
7
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Западните инвеститори са капиталисти а не комунисти които гледат само печелбата. Капиталиста инвестира в работници, за капиталиста най-важното е не печалбата ами работника да получава по-висок доход, затова са дошли в България, за да ни дават по високи доходи и се радват да вдигат заплатите. Не е вярно, че ако се вдигне стандарта и заплатите в България те ще се изнесат, това не е вярно, защото капитализмът е най-добрата система, никой не е исмислил по-добра!
124
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Именно Бай Тошо докара ромите в градовете.
123
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Проблемът на България сега е съдебната система. България трябва да реформира съдебната система. Една модерна съдебна система е основата на всяко демократично общество. Съдебната система в България е неефективна. Ето защо трябва да реформираме съдебната система. Трябва да се започне първо с реформата на съдебната система - това ще бъде едно добро начало.
122
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До Анонимен 134Мойта заплата я вдигат всяка година с 25%...като искат нови кредити ли , защото иначе няма от къде да дойде тази допълнителна пикселова "парична" маса?!
121
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ерголям може и да е добър за турция и турците, но осъзнато или не, той е инструмента, чрез който ще се "отключи" решаването на глобалният системен проблем, довел системата - "консумация на кредит", до пълен блокаж !ерголям ще бъде използван за провокиране на взаимна религиозна омраза (в действителност- напълно безпочвена), чрез която да се отключи "глобалната трансформация и трансмутация" и излизане от кризата!
120
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Мойта заплата я вдигат всяка година с 25%.
119
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ама Аржентина има ли ядрени ракети и подводници, или са пълни балъци и си гледат жизнения стандарт?
118
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Проблемът на България сега е, че остатъчната русофилска мрежа на бившата ДС държи БСП будна. България трябва да се изчисти от остатъчната русофилска мрежа на бившата ДС, само тогава можеме да се оправимe. Ако не се изчистиме от остатъчната русофилска мрежа на бившата ДС никога няма да се оправиме.
117
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Заплатата ми я вдигат по договор на 6 месеца с поне 10%. Като гледам, още никой заникъде не е тръгнал.
116
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Аз съм на 5400 лева месечно. Хич не е зле с такава заплата в страна като България.
115
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Социализмът беше добър за народа. Споделени бяха всички блага. Имаше партийна номенклатура, но тя беше 1000 пъти по-малка от днешната. При Капитализма е ужасно, защото хората постоянно се бият за пари и затова се превръщат в алчни зверове. Има една малка група от свръхбогаташи, а народът мре. Хората се превръщат в егоисти и бандити, за да оцелеят, защото се страхуват да не останат бедни. Затова Капитализмът е отвратителен.
114
4
 
6
 
! Отговори
Ф.Е. Джержински преди 7 години
Румънците - уж долни мамалигари си убиха като бясно куче диктатора. Ние си оставихме нашия да си пукне от кеф в имението. Днес злорадстваме, че турците си назначиха диктатор, но копнеем по нашия. За това, жителите на прекрасна родина сме поданици на жалка държава.
113
2
 
5
 
! Отговори
ДО 100-анонимен преди 7 години
А кои са лакеите на Гущеров,Гергов,Арабаджиев, Овчаров,Добрев,Банев, Манджуков,Райчев,Ганчев,Василев,Цеко Минев, и т.н. Кой го докара това ,,дередже на България Защо бай т.Тошо каза че ,,социализъма е едно недоносче" Те си го свалиха,изпразниха хазната и си намериха виновници за пред такива заблудени като теб.И днес те са олигарсите.Да не би Бойко да го свали,Живота да не почна през 2010? Имаше ли Луканов,Беров,Попов,Виденов,Симеон,Станишев,Орешарски? Ти къде си живял и какво си преживял?
112
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Всяко увеличение на заплатите в България може да доведе до изтегляне на западните инвеститори. България няма собсвена икономика, всичко е аутсорсинг, евтина работна ръка. Вдигнат ли се заплатите и те ще кажат чао, отиваме другаде, ще стане още по голяма безработица и мизерия. Забравете увеличаване на заплати и по висок стандарт.
111
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ами защото работя за добра фирма в София. Иначе съм работил на Запад, прибрах се, защото ми предложиха интересен проект. Може до година-две пак да поживея някъде навън. При теб как са нещата, добре ли е в твоя сектор?