Светска или ислямска? Ердоган срещу идеите на Ататюрк

В културно отношение Турция е само повърхностно модерна държава
18 апр 2017 12:15, Елка Василева
219
Светска или ислямска? Ердоган срещу идеите на Ататюрк
Снимка: архив, Reuters

Чрез президентската система, към която се стреми, Ердоган иска да промени политическата система в Турция. Обвързвайки я с ислямските традиции обаче, той загърбва идеите на основателя на републиката Кемал Ататюрк, пише Дойче веле.

Молбата на халифа била скромна - по време на петъчната молитва да носи тюрбан в стила на султан Мехмед Втори от 15 век. И искал да знае дали новоизбраният президент имал нещо против. А той отвърнал безцеремонно: "По-добре е халифът да носи редингот, както е прието за държавните мъже." А по-късно добавил, че самият той смятал халифата за "пълна глупост".

Тази история, описана от историка Сюкрю Ханиоглу в биографията на първия президент на турската република Мустафа Кемал, е симптоматична за решителния и безцеремонен начин, по който подхождал Ататюрк към религиозните и политически традиции на току-що разпадналата се Османска империя.

Също толкова безцеремонно той постъпил и по отношение на имама, който дотогава отговарял за турското Национално събрание - премахнал ненужния пост. "Нямаме никаква нужда от молитви", отсякъл Ататюрк. По този повод Ханиоглу пише, че за Кемал Ататюрк съществувала само една религия - религията на светската република.

Оспорвани реформи

Големи части от турското население се отнасяли с резерви към реформите на Ататюрк. Образованият градски елит ги одобрявал, но дълбоко свързаното с традициите мнозинство не искало и да чуе за тях. Повечето турци се съпротивлявали срещу въвеждането на Григорианския календар, на лаицизма като основен принцип на републиката, срещу замяната на феса с европейския цилиндър, срещу смяната на арабската с латинската азбука, както и на въвеждането на избирателното право за жените през 1934 година.

Мустафа Кемал, наречен Ататюрк (баща на турците), влиза в историята на турската република като неин модернизатор и до днес е смятан за неин най-значим представител. Историкът Ханиоглу пише, че в действителност Кемал Ататюрк и съмишлениците му са подценили реалностите в турското общество.

"Ръководството на младата република подцени най-осъдително съпротивителната сила на социалните пластове в едно мюсюлманско общество".

В края на 19-и и началото на 20-и век турското ръководство и много европейски интелектуалци били убедени, че скоро религията ще остане само блед спомен от далечното минало, добавя турският историк.

Опонентът

Сегашният турски президент иска да въведе президентска система. Географът от Центъра за турски и интеграционни проучвания в Есен Канер Авер предполага, че Ердоган иска да влезе в историята като най-важния държавен глава след Ататюрк. Има и още нещо, твърди Авер. "Ердоган се стреми към абсолютната власт. И затова му трябва тази конституционна реформа. Само така може да подкове конституционно президентската си система", казва той.

Към това се прибавя и фактът, че през 2023 година се навършват 100 години от основаването на републиката. "Тогава Ердоган иска да се покаже като могъщия управник, който е извадил Турция от сегашната кризисна вътрешно- и външнополитическа ситуация и я е повел към бъдещето", твърди Канер Авер.

За да получи достатъчна подкрепа за конституционната реформа, Ердоган разчиташе именно на това мнозинство от турците, което от над 100 години е против реформите на Кемал Ататюрк.

Освен това Ердоган води и една решителна политика на символите: той разпореди да бъде издигната голяма джамия на хълм над Босфора, повиши данъците върху алкохола и забрани продажбата му в близост до джамиите. Ердоган наложи волята си и спрямо жените, на които отново е позволено да носят забрадки в обществените учреждения, например в университетите.

Референдум и за културната идентичност

В идеологическо отношение, казва Канер Авер, Ердоган произхожда от национално-консервативната религиозна среда. "И ако постигне целите си, в държавния апарат ще бъдат въведени съответните елементи на тази среда", казва той.

Авер обаче не вярва, че Турция ще стане наистина ислямска република. "Във всеки случай доминацията на национално-консервативните ислямисти в структурите, вероятно и в законодателството, обществения живот и академичните среди ще се усеща по-силно, отколкото днес", посочва той.

Ердоган иска да въведе нов политически ред в страната. За целта той използва и културни средства, чрез които се определя и като идеологически противник на Кемал Ататюрк. В културно отношение Турция е само повърхностно модерна държава, твърди Авер. "Ердоган използва скритите консервативни енергии в обществото", казва той и смята, че затова и гласуването за президентска система е същевременно и гласуване за културната идентичност на Турция.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


219
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
70
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До *** до 73А ти що не бегав в САЩ? Или нямаш виза а? Българите нямат право да пътуват при господарите. А България е член на ЕС и ЕС има безвизов режим със САЩ, но за васалите втора ръка най-нагло не го спазват.
69
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Товарищ, имам един телефонен апарат у нас, пазя го за спомен. "Респром" - Белоградчик. 1985 година. Цена - 50 лева. Та, ако въобще ти прокарат телефон, защото за това се чакаше с години, 1 (един) апарат ти е 50 лева. Български ***, за западен телефон не говорим изобщо, такива имаха само ония в черните волги с бели номера. На МРЗ около 100 лева. Пиши си опорките, колкото искаш, но явно господарите ти не са те снабдили с адекватен ценови лист.
68
1
 
6
 
! Отговори
Цветелин Кънчев : преди 7 години
Евроатлантическата ислямизация на Европа продължава и явлението Ердоган е неин продукт !
67
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Днес при ЕС 27 години след бай Тошо България е първа света по смъртност на населенито, дори бедстващи африкански страни на *** с такава скорост както българите - световни шампиони по измиране.
66
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Добре бе човек, кажи си честно - вчера ги копи-пействаше същите неща, до запетайка. Вярно, 500 лева на месец за ctrl+c -> ctrl + V са си 500 лева, ама някак не ти ли омръзва? :D
65
2
 
4
 
! Отговори
Халифат е вярното преди 7 години
Системата на Ердоган не е президентска система, а халифат (дори не е султанат, а е халифат). Защото при султаните поне съдебната власт е била независима от султана, а при халифата Халифът назначава кадиите (съдиите) както ще е сега при Ердоганската система - той назначава съдиите без 2-3-***. Пълна източна диктатура тип Халифат. Това е системата на Ердоган.
64
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
При бай Тошо нямахме тоалетна хартия и банани а сега при демокрацията в ЕС и НАТО имаме тоалетна хартия и банани, живеем добре - българите са най-дебелите хора в ЕС а пенсионерите меткат пликове с по10 000 лева от балконите а по празниците българите пътуват със западни коли в Гърция и правят задръствания по границата!
63
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До При бай ТошоСрам нямаш ли ? Свян нямаш ли ? Колко копейки ще получиш за изцвъканата опорна точка ? Спри самагона и си намери нормална работа !При бай ти Тошо живота беше сив кошмар и това го помним и предаваме на децата и внуците си. Всичко друго е по-малко лошо от болшевишкия терор. Твоите форумни *** няма да променят истината.
62
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
При бай Тошо България беше 10 милиона, а днес при ЕС и Брюксел е 6 милиона, като само 4 милиона са етнически българи и повечето от тях са над 60 години.
61
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
10 години в ЕС - демографската криза, най-бързо измираща нация, села призраци, страховита бедност, вилнееща престъпност, мародерства над безпомощни стари хора, съсипано здравеопазване и образование.
60
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До АнонименПри комунизма всеки работеше според възможностите си, но получаваше според нуждите си.---Не е вярно. Не е имало комунизъм. Имаше държавен капитализъм където държавата беше единствен капиталист, нямаше конкуренция и пазар ами планова икономика. Иначе останалото е вярно, въпреки многобройните недостатъци на системата тогава се жиееше много по добре от сега, хората имаха работа, здравеопазване и образование, нямаше бедняци, глад, просяци и бездомници, нямаше мутри и престъпност.
59
3
 
2
 
! Отговори
Демос кратос преди 7 години
Демокрацията не е за азиатци. При араби, казахи, руснаци, турци, китайци - само абсолютната монархия върши работа.
58
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
От лятото всичкото Ризняк с *** и фесове. Кадънките със забрадки. Воят от ракетите по цял ден
57
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ердоган е новия владетел на европа и всички ще го молят на колене съвсем скоро само гледайте
56
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
При соца парното, тока, водата и телефона за тристаен апартамент ми бяха общо 14 лв при заплата 240 лв. Всеки да си направи сметката и разликата от сега.Бензинът беше 0.20лв, билетчето за градския транспорт 0.06 лв (срещу 1.60 лв сега за Фандъковчето).Е, вялно нямаше метро, но и София не беше пълна със селяни, а тих, спокоен и чист град, в който улиците се миеха всеки ден.
55
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ами не е като евроатлантическата *** 59
54
6
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
При комунизма всеки работеше според възможностите си, но получаваше според нуждите си. Нямаше болни, бедни и необразовани като сега. Здравеопазването и образованието бяха абсолютно безплатни. Вярно, че заплатите бяха по около 200-300лв, но с 30лв можеше да отидеш на ДВУСЕДМИЧНА почивка на море, това което сега наричат ол-инклузив.И то на родното Черноморие, което беше красиво, а не бетонирано като сега и пълно единствено с алкхолизирани англичани, датчани и холандци.Беше хубаво и спокойно.
53
1
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
То една република 41...
52
2
 
3
 
! Отговори
с преди 7 години
Ама вие нещо не познавате историята.Точно Ататюрк е бил голям диктатор .Нещо като испанския Франко .
51
1
 
4
 
! Отговори
Баш Ориенталеца преди 7 години
Ай стига с таз Туркия и Ердо! Аман вече.