Париж и Москва – ще се сближат ли след срещата Путин-Макрон?

Двамата постигнаха съгласие по редица въпроси
30 май 2017 10:07,
41
Париж и Москва – ще се сближат ли след срещата Путин-Макрон?
Снимка: БТА

Водеща тема за френските издания е срещата на върха на Еманюел Макрон с Владимир Путин във Версайския дворец вчера.

По време на тази първа среща между двамата президенти на бивши империи Макрон се показа отворен към идеята за партньорство с Русия в борбата срещу тероризма, но твърд в отстояването на принципите си, отбелязва френският в. "Фигаро". Двамата лидери не си стиснаха ръцете така мъжествено, както направиха Макрон и Тръмп миналата седмица в Брюксел на срещата на върха на НАТО. А атмосферата на пресконференцията им бе леденостудена. Макрон се показа авторитетен, владеещ отлично темите, по които говореше, и преди всичко много уверен в себе си. Путин изглеждаше напрегнат. Запитан за тази липса на топлина в атмосферата, Макрон каза, че дипломацията не е въпрос на зараждане на химия между двама души, а е намиране на решения на конкретни проблеми. Той подчерта, че двамата лидери са говорили откровено и са си казали всичко.

Още по темата

За Макрон и Путин целта на срещата бе да се даде подем на дипломатическите отношения, пострадали от годините на международни санкции срещу Русия заради Крим и анулирането на продажбата на бойните кораби Мистрал. Не бива да се забравя и че през октомври Путин отмени визита във Франция в разгара на битката за Алепо, бомбардиран от силите на режима и от руски самолети.

На срещата бяха обсъдени конфликтите в Сирия и Украйна, припомня "Фигаро". След като Макрон каза на срещата на Г-7, че Русия е превзела Украйна, сега той призова за скорошна среща в нормандски формат, за да се поднови мирният процес. По сирийското досие Макрон искаше да говори с Русия, за да даде стимул на намирането на бъдещо политическо и всеобхватно решение. Според Макрон отстраняването на западните страни в полза на прекратяване на огъня под опеката на Русия, Турция и Иран ще доведе до провал в намирането на решение на сирийската криза. Макрон демонстрира вчера прагматизъм, като каза, че е готов да обсъжда Сирия дори с представители на Башар Асад, но той начерта две червени линии, които не трябва да бъдат прекрачвани - използването на химически оръжия и хуманитарен достъп. В случая на нарушаване на първата червена линия, Франция ще отговори незабавно, предупреди Макрон.

И по двете досиета - украинското и сирийското - международният контекст е благоприятен за Франция да заеме една от важните роли. Начело й е нов лидер, който досега не е допуснал нито една дипломатическа грешка по време на срещите на върха на Г-7 и НАТО. САЩ са непредвидими от избирането на Доналд Тръмп за президент, Германия се готви за предстоящите си парламентарни избори, а Великобритания образно казано сякаш не присъства, откакто стана ясно, че ще има Брекзит.

Принципът на диалог без отстъпки между Макрон и Путин бе приложен и по въпроса за правата на човека. Макрон вчера скъса с дискретността на предшественика си Франсоа Оланд и припомни, че Франция е привързана към въпроса за защитата на правата на малцинствата и на правата на гражданското общество. Той дори спомена за ситуацията на хомосексуалистите в Чечения. Темата за предполагаемите хакерски атаки на Русия не бе засегната между Макрон и Путин, тъй като френският президент предпочете да гледа напред към бъдещето, а не да се обръща назад към миналото. Макрон само припомни, че този въпрос е бил обсъден в негов телефонен разговор с Путин след избирането му за президент на Франция. "Когато кажа нещо веднъж, нямам навика да го повтарям", заяви Макрон.

По останалите въпроси двамата лидери се съгласиха да търсят общи решения. Макрон предупреди, че ако няма искрен и открит диалог, няма да се постигне и напредък в Сирия и Украйна. Относно различия между двете страни и техните лидери, те все още не са преодолени, но според Макрон за големите неща е нужно повече време, пише в. "Фигаро"

Според френския в. "Монд" от срещата Путин-Макрон трябва да се запомнят пет неща. Двамата постигнаха съгласие за нужда от засилено партньорство в борбата с тероризма в Сирия и за съставянето за целта на работна група от експерти от двете страни. Макрон се обяви за демократичен преход в Сирия, но при запазване на сирийската държава и каза, че преходът трябва да включва всички страни в конфликта, в това число и представителите на режима на Асад. Путин пък припомни, че борбата с тероризма не минава през разрушаването на дадена държава, в частност Сирия. Макрон предупреди, че използването на химически оръжия в Сирия ще бъде последвано от незабавно наказание от страна на Франция, докато Москва подкрепя открито режима на Асад, който на няколко пъти бе обвинен в използването на такива оръжия.

По украинското досие Путин припомни че санкциите срещу Русия не допринасят за уреждането на украинската криза, докато Макрон се обяви за скорошна среща на върха в нормандски формат, за да се избегне ескалацията на напрежението в Украйна.

По въпроса за правата на човека, положението на хомосексуалистите в Чечения и на неправителствените организации в Русия, Макрон припомни на Путин колко важни са за Франция темите, касаещи ценностите и каква значимост отдава тя на уважението на правата на всички хора и малцинства.

Относно обвиненията за намеса във френската кандидат-президентска кампания Путин отрече тези твърдения по време на общата пресконференция с Макрон, но иначе двамата лидери не засегнаха темата по време на срещата си. Но на пресконференцията Макрон отправи обвинения срещу руските медии Раша тудей и Спутник, че разпространяват неистини и че са се опитали да повлияят на кандидат-президентската кампания във Франция, разпространявайки неверни информации. Той определи двете медии като "органи на влияние и на пропаганда, при това на лъжлива пропаганда".

По руско-френските отношения Макрон обяви учредяването на руско-френски форум на гражданските общества, който ще позволи на представители на двете страни да водят диалог, да се сближават и да преодоляват евентуалните неразбирания. Путин пък изрази увереност, че основните интереси на Франция и на Русия надхвърлят търканията между тях и каза, че икономическите отношения между двете страни продължават да се засилват.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


41
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Селяни,величието на един лидер се формира от добруването и стандарт на народа му а не от убийствата на конкурентите му.
7
7
 
4
 
! Отговори
мазепа преди 6 години
До АнонименЗа да станеш френски президент се иска повече акъл и политически умения, отколкото да бъдеш назначен за президент от предишния такъв, и да държиш властта със сила.
6
4
 
17
 
! Отговори
м..да преди 6 години
Джудиста ще преметне напористия петел
5
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
От статията излиза ,че Макрон е чел конско на Путин. Освен това оставаме с впечатление че вследствие оказаният твърд натиск Путин се е сврял в ъгъла и само е мънкал.Май трябва да прочетем в публикациите на другите медии какво в действителност е станало!
4
6
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Макрон, опитен политик?!? И кога се изучи, след като е обикновен чиновник. Путин ще го разплаче, ако иска.
3
23
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
И Макрон наби канчето на малкия Мук,без да го бави права в очите му изрече истини пред които дребосъка гледа кат нааакан,това е мъжко европейско държавническо поведение,БРАВО МАКРОН
2
18
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Никога няма да се сближат. Никой не иска близост с азиатските ***. Гаврата с руската кочиина продължава. Нека виенето на кутевската измеет започне сега :)
1
13
 
5
 
! Отговори
Боби преди 6 години
Не вярвах,че Путин ще отиде при Макрон.Явно Макрон е много сериозен политик и всички ще се събразяват с него.