Климатичните промени съсипват ски сезона в Алпите

300 млн. евро годишно ще струва изменението на климата на австрийския туризъм
16 яну 2020 12:30, Ния Христова
46
Климатичните промени съсипват ски сезона в Алпите
Снимка: БГНЕС

Глобалното затопляне оказва сериозно влияние върху алпийския Гармиш-Партенкирхен в Германия, подобно на много други курорти със сравнително малка надморска височина. Това е мястото на Зимните олимпийски игри от 1936 г. Тези промени излагат на риск идентичността и благосъстоянието на градчето, пише в свой анализ Bloomberg TV Bulgaria.

Вече е месец януари, а има толкова малко естествен сняг, че не е сигурно дали ще могат да се проведат предстоящите ски състезания.

Още по темата
В Гармиш, както и в целите Алпи, туризмът е изключително важен за местните икономики. В Австрия туризмът носи около 6% от БВП. А в планинския регион на Тирол делът е повече от 18%. Туризмът е от значение за икономиката и в швейцарския кантон Граубюнден благодарение на курорти като Сейнт Мориц, Клостерс и Давос.

Туристите
във френския регион Оверн-Рона-Алпи, където се намира на Куршевел и Вал д'Изер, са похарчили 21 млрд. евро (23 млрд. долара) само през 2018 г., като са генерирали близо една десета от БВП и са осигурили 171 000 работни места.

Действителна заплаха е изправена пред този източник на доходи. Предполага се, че промените и изменението на климата ще струват на австрийския туризъм 300 млн. евро годишно. Това сочат данни на една от водещите организации за опазване на околната среда в страната. Във Франция властите в Тин забавиха началото на ски сезона с няколко седмици. Причината за това бяха ефектите от глобалното затопляни върху ледника Гранд Мот. 

"Ако емисиите парникови газове продължат да бъдат на досегашното ниво, до края на века снегът почти ще изчезне на по-ниски нива", казва Марк Олефс, ръководител на отдела за климатични изследвания в Централния институт по метеорология и геодинамика във Виена.

На височина от 800 метра надморска височина за Гармиш има малка вероятност да запази статуса на едно от най-добрите места за зимни спортове в Европа. За да компенсират липсата на естествен снеговалеж, курортите залагат на изкуствения сняг.

"Произвеждането на изкуствен сняг ще стане по-трудно с нарастването на температурите", прогнозира обаче Олефс.

Според един от учените в университета в Инсбрук някои региони ще загубят ски туризма до средата на века или дори по-рано, като по-високите райони ще бъдат пощадени, но те ще трябва да инвестират повече средстава в снегопочистване и да се справят с допълнителния приток на туристи.

Зоните, които са най-силно засегнати от затоплянето на климата, са в покрайнините на Алпите - в източната част на Австрия, пред планинските райони във Франция и Италия и в Германия. Някои от тези курорти обаче успяват да оцеляват финансово благодарение на това, че посрещат туристи и през лятото.

"Вече лятото генерира 60% от приходите от туризъм", заяви кмета на Гармиш. В Швейцария нощувките в хотелите през лятото са били с една трета по-високи спрямо зимата на 2018-2019 г.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


46
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
5
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тъкмо ще има повече скьори на калта в Банско.
17
5
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това са нормални, естествени, ЦИКЛИЧНИ, промени. Другото е пропаганда.
16
6
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А, не, не. То няма Глобално затопляне това са измислици. Тая зима не виждам сняг щото те го крият, за да си мислим, че има глобално затопляне. Висчко е наред.
15
2
 
14
 
! Отговори
мишо бирочето преди 4 години
айде сега една инициатива швейцарската коледа и да им съберем парички на милите милионери от цюрих и женева че една шепа хотелиерчета с пистички на 700 метра над морското равнище ще трябва да работят и да иновират за да се изхранват. климатичните промени са нещо нормално. зимата се измести последните 5 години с два месеца по късно. дали е заради промените в магнитното поле, дали е заради перманненто пръскане със самолети, да дори на швецйцария пръскат не знам ама е така. сега февруари и март ще стане студено тука. преди 2 или три години средата на май падна сняг.
14
0
 
25
 
! Отговори
Алберто Томба преди 4 години
Кой карАл карАл.
13
2
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
сeлските мутрафони от Банско потриват доволно ръце.Не че тука има някакъв сезон де.
12
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Оставка на Фандъкова и Борисов!!!
11
8
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Цял ден фейк нюз, цял ден екоталибански лъжи и манипулации.
10
1
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
жалко, така се надяваха едни хора за втора кабинка на Банско, а то се оказва че сняг няма да има дори за Алпите... дори единия от тях търка пейките у ареста
9
4
 
16
 
! Отговори
пияница мистик преди 4 години
Тръпунгера да внесе сняг от Щатите защото каза, че нямало никакви климатични промени.
8
3
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Казах ли ви че с глобалното затопляне се разрушава генофондът на Белият човек.Животът е жесток селяци прозди!
7
0
 
20
 
! Отговори
vlady преди 4 години
До АнонименЗа Франция отговаря епископ Вахан Ованесян, за Италия - архимандрит Товма Хачатрян.
6
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Какви промени изложиха на риск идентичността и благосъстоянието на българите преди 30 г? Какви промени ни съсипаха икономиката, селското стопанство, социалното благополучие, културата? На кого да се оплачем?
5
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Банско ми е Копа Кабана тази година...
4
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До vladyАми и жабария и френската джамахирия на кого да се оплачат?
3
1
 
22
 
! Отговори
vlady преди 4 години
Да сезират компетентните служители - епископ Тиран Петросян за Австрия, архиепископ Серобе Исаханян за Германия и архимандрит Гусан Алчанян за Швейцария.
2
1
 
26
 
! Отговори
Грета с двата преди 4 години
Климатичните промени предизвикани от човека са мит.How dare you?
1
7
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Кой умрял?