Британската икономика и промените й по време на Brexit и пандемията

Натискът върху търговията става все по-ясен
15 яну 2022 20:00, Петя Славова
28
Британската икономика и промените й по време на Brexit и пандемията
Снимка: БГНЕС

Дванайсет месеца след началото на новия живот извън Европейския съюз въздействието на двойния натиск от Brexit и пандемията от COVID-19 върху британската търговия става все по-ясно.

Въпреки че разплитането на ефектите от двете сеизмични събития е предизвикателство, ясно е, че Великобритания се представя по-зле от сравними икономики в ЕС, според анализ на "Политико".

Въпреки че след напускането на блока бяха подписани множество нови търговски споразумения, включително сделки, които позволиха търговията с над 60 подписали ги държави да продължи при условия, сходни с тези, които се ползваха, когато Обединеното кралство все още беше член на ЕС, въздействието на Brexit върху британските вериги за доставки е огромно.

Още по темата

Търговията с ЕС спадна незабавно в края на преходния период на Брекзит през януари 2021 г., като износът на Великобритания за страните от ЕС намаля с 45% спрямо предходния месец, а вносът - с 33%. Вносът от ЕС все още е под нивата отпреди пандемията, а 52% от цялата търговия през първите 10 месеца на 2021 г. е с държави извън ЕС.

И е ясно, че без членство в ЕС картината за британската търговия само ще продължи да се променя, тъй като Великобритания постави на изпитание обичайните си вериги за доставки.

"Компаниите от Обединеното кралство нямат пазари, на които сега да е лесно да търгуват", казва експертът по търговия Дейвид Хениг, директор на Британския европейски център за международна политическа икономика.

Макар че страните от ЕС до голяма степен са възстановили нивата си на търговия отпреди COVID, същото не може да се каже за Великобритания, където потоците през третото тримесечие на 2021 г. бяха с най-ниската стойност спрямо БВП, наблюдавана от 2009 г. насам.

"По-позитивното отражение на това е, че има много преходен ефект, тъй като свикваме с новото. Реалната негативна част е, че търговията в останалата част на Европа се увеличава, а нашата не", каза Хениг. "Не можеш да поставиш бариери пред 50% от търговията си и да не окажеш въздействие. Това е неизбежно."

Джеймс Сибли, ръководител на отдела за международни въпроси във Федерацията на малките предприятия, заяви, че МСП са "пострадали непропорционално" от последиците от COVID-19 и Брекзитt. "В нашите данни виждаме, че броят на МСП, които са изпитали по-ниски търговски обеми, смущения или просто са спрели да изнасят, е доста висок и доста значителен", каза той.

"Изправени пред по-трудно осъществяване на търговията с ЕС, дружествата ще търсят други възможности в световен мащаб", твърди Хениг. "Но те никога няма да бъдат толкова лесни, колкото беше търговията с ЕС, така че все още ще бъде трудно." Въпреки това Хениг прогнозира, че търговията с държави извън ЕС ще бъде "по-скоро област на растеж", като същевременно прогнозира и "по-голям фокус върху услугите в сравнение със стоките" през 2022 г.

През декември Обединеното кралство подписа споразумение за свободна търговия с Австралия и има подготвена принципна сделка с Нова Зеландия. Може ли това да помогне за компенсиране на загубената търговия с ЕС?

"Търговските споразумения обикновено са положителни за икономиката, но само в малък мащаб, те няма да заменят дълбоката интеграция със съседните пазари", каза Хениг.

След големите сътресения през 2021 г. Сибли прогнозира, че някои износители ще "преодолеят предизвикателствата, с които се сблъскаха през изминалата година". Въпреки това остават трудности за по-малките предприятия, които са по-малко способни да поемат по-високи разходи, а фирмите са изправени пред нови сътресения у дома с новите мерки за контрол на вноса в ЕС, които вече са в сила и се очаква да бъдат въведени нови по-късно тази година.

Като нотка на оптимизъм Сибли заяви, че има "апетит за проучване на нови пазари", като интересът към възможностите, предоставени от споразуменията за свободна търговия с Австралия и Нова Зеландия, е повишен. "Със сигурност виждаме, че това се проявява", каза той.

Отдалечаването от ЕС доведе до това, че през третото тримесечие на 2021 г. Обединеното кралство внесе повече стоки от Китай, отколкото която и да е друга държава, изпреварвайки Германия. Тенденцията подразни някои депутати от Консервативната партия, които призоваха Обединеното кралство да преразгледа отношенията си с Китайската комунистическа партия в светлината на нейния опит в областта на правата на човека.

Йън Дънкан Смит, бившият лидер на Консервативната партия, който беше сред депутатите, санкционирани от режима през март 2021 г., заяви, че икономическите връзки на Обединеното кралство с Китай обясняват защо правителството на Борис Джонсън е отказало да обяви репресиите срещу уйгурските мюсюлмани в провинция Синцзян за геноцид.

"Причината, поради която правителства като британското се бавят с обявяването на Китай за виновен за геноцид, е изписана в тези цифри", каза той пред "Политико". "Характерът на търговията ни с Китай и голямата ни зависимост от Китай, както се доказва от тези цифри, много, много ясно показва, че сме компрометирани по много начини от един брутален режим."

Депутатката от торите Алиша Кърнс е съпредседател на Групата за изследване на Китай, съставена от депутати, които са настроени ястребово към отношенията на Великобритания със страната. Тя заяви, че правителството трябва да последва Вашингтон и да наложи забрана на стоките, внасяни от Синцзян, които са произведени с принудителен труд./БГНЕС
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


28
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
21
0
 
1
 
! Отговори
UK преди 2 години
До UK е супер Само ще напомня и добавя: Какво е казала лисицата за гроздето? Някои плямпала-манипулатори си въобразяват, че им четат творбите само от картофената нива, от кафенета и ресторанти, пълни с безделници. Ние, останалите получаваме информация от извора, защото там са близките ни.
20
4
 
7
 
! Отговори
UK е супер преди 2 години
Ахаа , поредната статия, дето "показва" колко зле са англичаните след Брексит ..... И аз като всички НАД 300 ХИЛЯДИ българи получили право да живеят и работят в Кралството ОТНОВО ще напиша . АНГЛИЯ НЕ Я МИСЛЕТЕ . Добре сме . Работа има . Заплатите растат всяка година . Цените са дори на някои продукти по- ниски от колкото в България . Ако имате кураж попитайте вашите ОФЧАРИ защо в UK на къща с ДВЕ спални, хол кухня и трапезария плащаме 40 паунда на месец - около 80 лева а в БГ - почти 300 ?
19
1
 
4
 
! Отговори
До 14 преди 2 години
Вярно че са финансов център, ама още при заявката за Брекзит, и 50 млрд отпътуваха към Франкфурт!
18
2
 
4
 
! Отговори
Хехе преди 2 години
Колко много напразни думи и коментари, само и само да не кажат "Глупави излязохме, че напуснахме европейския пазар"
17
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ааааа, нищо им няма. Ще се поотръскат поотръскат като бито куче и ще им мине. Как е зелцето, драгинковци? Напъвате ли на зелце? Маайте зелце, че мръвка нема. Те англичаните и без ще се оправят.
16
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Строителството кипи, поръчките от Амазон не стихват, живеят си още по добре отпреди Брексита!
15
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Англосаксонските пирати и мафиоти скоро ще ги хване руски грип - ще *** като мухи!.....Абе вижда се ясно кой мре, българските ганюги! :))))))))
14
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Нямам време да прочета всички глупости на "материала". Само ще кажа кратко: курс паунд-лев преди две години 2.12 лв, сега 2.35 лв. (и то на фона на световна криза). Понеже живея в Англия... Това е страна на финансовия капитал. Тук не се очаква да се произвеждат комбайни и кафе машини.. Не казвам дали е хубаво, просто по-реална гледна точка от алабализмите горе!
13
3
 
8
 
! Отговори
Путешественик преди 2 години
Нищо на маркета не се е променило. Цените са като преди 5 години. Никой не фъфли за инфлация. Кръчми, ресторанти и шопинг центрове са препълнени с посетители. Четейки статията ми се струва че касае България.
12
6
 
7
 
! Отговори
Шефа преди 2 години
Англосаксонските пирати и мафиоти скоро ще ги хване руски грип - ще *** като мухи!
11
2
 
13
 
! Отговори
Леша преди 2 години
И каква е британската икономика? Какво произвеждат, какви природни блага имат? ха-ха
10
6
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
щом лирата не падна дори се покачи малко,са на прав път,това което го пишат тук ми напомня на нашите политици които ни обеждават 4е сме всеки ден все по добре,наи новата 4е е 4е дори сме нямали и инфлация
9
3
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ще реват за ЕС, като комунист за бай Тошо. :-)
8
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Кф Това само по себе си не значи, че икономиката им е по-добре, особено на фона на спадащата търговия с ЕС.
7
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Причината, поради която правителства като британското се бавят с обявяването на Китай за виновен за геноцид, е изписана в тези цифри", каза той пред "Политико". "Характерът на търговията ни с Китай и голямата ни зависимост от Китай, както се доказва от тези цифри, много, много ясно показва, че сме компрометирани по много начини от един брутален режим." Да си дойдем на думата вече всички се съобразяват с Китай, а през 90-те бяха известни с евтините си стоки.
6
6
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Май ще трябва да се върнат в ЕС, но този път с ангажимент да приемат еврото.
5
15
 
4
 
! Отговори
факт преди 2 години
Британците неслучайно излязоха от ЕС.Просто истината няма как да бъде съобщена официално.А тя е,че ЕС ще изгори,американците ще ги прецакат.
4
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
когато нагло- саксите се дърпат това е добре за останалия свят!
3
7
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Кога България почне да внася повече в ЕС отколко да зима 100% ще се почне да се изка изход. Освен това стига писахте глупости. И спрете с тая пропаганда. Ако Ви кажат реално че Англия е по добре без ЕС нали ще стане ясно как ЕС е по зле и от СССР. Кой в България е гласувал за Урсула? А знаете ли че г-н Барниер сега говори нещата дето Фараж говореше.
2
11
 
9
 
! Отговори
Кф преди 2 години
Незнам как Юк икономиката е сравнимо по-зле по показатели спрямо Европа ама паунда качва на еврото стабилно повече от година.