Обединеното кралство и ЕС остават "най-добрите врагове"

Британците правят равносметка на годината след Brexit
27 дек 2021 13:49, Елка Василева
16
Обединеното кралство и ЕС остават "най-добрите врагове"
Снимка: архив, БГНЕС

В първия ден на 2022 г. ще се навърши точно една година, откакто Обединеното кралство напусна напълно Европейския съюз - излезе от неговите политически и юридически структури, от неговия единен пазар, от неговия митнически съюз. Борис Джонсън и Майкъл Гоув, флагманите на кампанията за развода, искаха именно това - не половинчата раздяла, каквато договори бившият премиер Тереза Мей, не "лек Brexit", а пълноценен и цялостен.

В дните около тази годишнина, която всъщност е годишнината от влизането в сила на Споразумението за търговия и сътрудничество (СТС) между Лондон и Брюксел, британските медии и експерти се опитват да направят равносметка за последиците. Повечето от тях са на мнение, че отношенията между Великобритания и блока сега са на рядко достигано ниско равнище.

Според "Телеграф" споразумението уж трябваше "да престартира" отношенията, а вместо това породи спорове за риболова, Северна Ирландия и ваксините. "Гардиън" констатира, че с настъпването на 2022 г. Обединеното кралство и Европейският съюз остават "най-добрите врагове". Лондонският "Таймс" посочва по-сдържано, че "плаването" на споразумението не е било съвсем гладко след подписването му в навечерието на Рождество миналата година.

Повечето търговски договори с ЕС са плод на продължавали около седем години преговори, докато СТС бе сключено само за осем месеца и под натиска на коронавирусната пандемия. То е уникално и с това, че издигна бариери пред търговията, вместо да ги премахне - нещо, което стана ясно още през януари т.г., когато британските износители на морски храни изведнъж осъзнаха, че вече няма да могат да продават миди в държавите от ЕС.

"Телеграф" посочва, че доверието между двете страни се бе пропукало още със заплахата на Лондон, че в нарушение на международното право ще приеме Закон за вътрешния пазар, както и от усещането у Брюксел за конфронтационен стил на главния британски преговарящ за Брекзита Дейвид Фрост. Когато през декември м.г. се водеха подробните преговори за риболова, никой не подозираше, че четири месеца по-късно ще се стигне до задържания на кораби заради спор за риболовни лицензи. А когато през януари т.г., на фона на недостига от ваксини срещу Ковид-19, възникнаха подозрения, че Великобритания си присвоява част от предназначените за ЕС доставки от препарата на "АстраЗенека", Урсула фон дер Лайен заплаши да наложи ембарго върху износа на ваксини за кралството, припомня вестникът.

През изтеклата година имаше кадрови промени. Дейвид Фрост се оттегли от правителствения си пост, а Мишел Барние, главният преговарящ на ЕС за Brexit-а, напусна Брюксел, за да се кандидатура (неуспешно) за президент на Франция. Напоследък Лондон успокои реториката в разговорите за правилата за риболова и търговията с колбаси, а Марош Шефчович, заместникът на Барние, има репутацията на прагматик. Европейските столици таят надежда, че британският външен министър Лиз Тръс, която пое функциите на лорд Фрост, ще бъде по-сговорчива. "Индипендънт" оптимистично заявява, че тя е в състояние да осуети разразяването на търговски войни с ЕС.

Медиите на острова споменават и намеренията на френския президент Еманюел Макрон да се кандидатира за втори мандат на изборите през април. Според някои от тях той едва ли ще устои на изкушението "да удари" британците заради спора за риболовните лицензи и отказания от Канбера договор за покупка на френски подводници и сключването на такъв с Лондон и Вашингтон.

"Гардиън" пише за оплакванията в секторите на британската икономика, на които бе обещано много, а не получиха почти нищо - риболовците са измамени, фермерите не са сигурни, че заменянето на субсидиите и режима за плащане ще доведе до нещо добро, а малките фирми, които изнасят за ЕС, бяха обременени с допълнителни разходи и документация. Размерът на икономически щети от Brexit-а става ясен от данните на британската Служба за бюджетна отговорност, която прогнозира, че напускането на ЕС ще намали БВП на Обединеното кралство в дългосрочен план с около 4 на сто, докато спадът заради пандемията ще бъде около 1,5 процента. Brexit-ът принуди северноирландските компании да преодоляват нови бариери, а деликатният политически баланс в региона е под напрежение, заключава изданието.
/БТА/
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


16
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
12
0
 
2
 
! Отговори
Правелно Боджо преди 2 години
Ти го каза Англия и САЩ сте враговете на света ама господ гледа и да ни отърве от вас бива
11
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Еми да какво друго да сме с това на снимката тоест хибрида между пекинез и мистър Бийн искам да кажа.
10
1
 
5
 
! Отговори
Алекс преди 2 години
Даже е по-добре за ЕС,че англетата си биха камшика.
9
0
 
6
 
! Отговори
Нивичок преди 2 години
Личи си му на джендърмеристът,че нещо не е уред с глъвътъ.
8
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Майтап бе, Уили!
7
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Щом казват 4% свиване на икономиката брой ги 10%. За пандемията обясняваха 1-2% инфлация, накрая се оказаха 6-8% според държавите. Обединеното кралство скоро ще се нарича Обеднелото кралство. Помнете ми думите, ако много тръгнат да знаят франсетата ще затворят Ламанша с гранични проверки и от двете страни и гледай на британците как ще им се стесни покрай гушата.
6
4
 
9
 
! Отговори
БулгарЗит преди 2 години
За какво ни е тоя ЕС, започвам да се питам, след като от Европейската комисия са казали, че страни като България с нисък процент ваксинирани, ще остават в тъмночервения списък, независимо от моментното ниво заразени, тестувани, хоспитализирани. Казват ви в прав текст, че сме послед дупка на кавала, а българите няма да бъдат и допускани да пътуват за работа, или почивка в чужбина.
5
1
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Свобода за Шотландия,Северна Ирландия Уелс,Австралия,Нова Зеландия,Канада и вси колонии 21 век сме докога?????01505
4
3
 
11
 
! Отговори
Абсолютни преди 2 години
клоуни управляват света
3
6
 
11
 
! Отговори
АнонимеН преди 2 години
ГЛУПЕНДЕРИТЕ ОТ АНГЛИЯ ЩЕ СИ ПЛАТЯТ МНОГО ЯКО! ЕДИНСТВЕНОТО КОЕТО КРЕПЕШЕ БРИТАНИЯ ДА НЕ СЕ РАЗПАДНЕ БЕШЕ УЧАСТИЕТО ИМ В ЕС! СЕГА БРИТАНИЯ Е САМО ЖИВА ЗАЩОТО ЕЛИЗАБЕТ САКСКОБУРГОТСКА Е ОЩЕ ЖИВА! БРИТАНИЯ ПРАКТИЧЕСКИ НЕ СЪЩЕСТВУВА ВЕЧЕ , ЗАЩОТО БАБИЧКАТА НЯМА ДА ДОЖИВЕЕ И ДО КРАЯ НА 2022 ТОЛКОВА Е ЗЛЕ ОТ ВАКСИНАТА АКО НЕ СА И НАБИЛИ ВЕЧЕ И БУСТЕРА!
2
4
 
13
 
! Отговори
Без коментар преди 2 години
Снимката показва достатъчно, родителите му са си били близка рода още преди сватбата.
1
5
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Борис Джонсон ми прилича на един от нащо село Петко сламата му викаме щото косата му е като слама