Светът на свръхпотребление ще трябва да се опомни, за да оцелee

Пандемията и войната в Украйна изваждат нови приоритети
9 авг 2022 15:41, Анисия Иванова
172
Светът на свръхпотребление ще трябва да се опомни, за да оцелee
Снимка: Bloomberg

Процесът на намаляване на растежа ("degrowth") - идеята, че планетата ни е с ограничени ресурси и не може да издържа на постоянно нарастващо потребление - е най-близката до ерес теза в икономиката, където растежът се смята за най-добрия път към просперитета, пише Reuters.

Но с ускоряването на изменението на климата и прекъсването на веригата за доставки, което предлага на потребителите от богатия свят непривичен вкус на недостиг, теорията става все по-малко табу и някои започват да обмислят как би могъл да изглежда един свят на намаляване на растежа.

След като тази година научната агенция на ООН за климата призова за намаляване на потребителското търсене - основна предпоставка за намаляване на растежа - мозъчният тръст, който ръководи форума в Давос, публикува през юни наръчник за намаляване на растежа, а въпросът дори започна да се появява в инвестиционните бележки.

"Това е провокативен термин", каза Аникет Шах, глобален ръководител на ESG и стратегия за устойчиво развитие в Jefferies, за бележката на базираната в Ню Йорк банка от 13 юни относно "Възможността за регресивно развитие".

"Но не става въпрос за това да отидеш в страна с ниски доходи и да кажеш: "Не можете да растете повече", каза той. "Става дума за това да се каже: Трябва да разгледаме цялата система и да видим как с течение на времето да намалим общото потребление и производство в съвкупност."

За първи път теорията се появява на френски език през 1972 г. под името "décroissance" и печели поддръжници, след като в доклада "Граници на растежа" от същата година се описва компютърна симулация от учени на Масачузетския технологичен институт на свят, дестабилизиран от нарастващото материално потребление.

От самото начало тази симулация е спорна и някои я атакуват като погрешна, а други я приветстват като невероятно прозорлива в предсказанието си за ускоряващия се стрес на планетата.

През последните десетилетия световната икономика расте по-бързо от въглеродните емисии, които генерира. Но това не бе достатъчно, за да се спрат или обърнат тези емисии, което позволи на глобалното затопляне да продължи.

През април Междуправителствената експертна група по изменение на климата (МГИК) заключи, че за намаляване на въглеродните емисии е необходимо пълно намаляване на потребителското търсене, което представлява промяна в сравнение с предишния фокус върху обещаващите технологии за устойчиви горива.

Миналия месец партньорът на МГИК по въпросите на биологичното разнообразие IPBES включи процесът на намаляване на растежа сред редица алтернативни икономически модели, които биха могли да помогнат за спиране на влошаването на околната среда.

"В пленарната зала дори думата "дерастеж" (degrowth) не беше оспорена. Това е много интересно", заяви пред Ройтерс съпредседателят на доклада на IPBES Унай Паскуал за заключенията, които получиха одобрението на 139 държави членки, включително Китай, Индия, Русия и САЩ.

Статията за "дерастежа", публикувана през юни от Световния икономически форум, който е организатор на форума в Давос, загатва за въздействието на процеса, като предполага, че "това може да означава хората в богатите страни да променят начина си на хранене, да живеят в по-малки къщи и да шофират и пътуват по-малко".

Някои държави се опитват да измерват икономическите резултати по различен начин - малкото хималайско кралство Бутан е известно с това, че е разработило индекс на "брутното национално щастие", а Япония проучва възможността да разработи измерване на "зелен БВП".

Но все пак икономическата политика и пазарите в преобладаващата си част се движат по двойния път на увеличаване на потреблението и производството.

Тим Джаксън, икономист, който отдавна критикува този модел, заяви, че настоящият дебат за растежа е "много, много объркан", като различни направления се борят за надмощие.

Той посочи надпреварата за лидер на Консервативната партия на Обединеното кралство, която ще реши кой ще замени Борис Джонсън на поста министър-председател - той я нарече "безспирно" фокусиране върху икономическия растеж като безспорен приоритет.

От друга страна, каза той, по-екологично настроените политици в Европа и извън нея са възприемчиви в частни разговори към аргументите за ограниченията на растежа, но "искат да намерят други начини да говорят за това, които не плашат впряга".

Джаксън, автор на книгата от 2009 г. "Просперитет без растеж", заяви, че пандемичните ограничения от 2020 г. и тазгодишните западни санкции срещу Русия са поставили на дневен ред потреблението с други приоритети, а именно здравна безопасност или геополитически цели.

Целият анализ - на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


172
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
116
1
 
3
 
! Отговори
ьаьаьаьа преди 1 година
Не всеки има право да живее. За това тези от горе са измислили войната
115
0
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 124 "е ,дойде време за сметката" Вярно е :))))
114
6
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 112 Социализмът беше рай,за некъдърните и мързеливите! Рай за наследниците,на онези полуграмотници с каскетите,които не спряха да се пръкват и да слизат от планините до 10.11.89г.
113
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
десетилетия запада живя богато на гърба на русия ама му се видя малко та почна и война срещу русия. е ,дойде време за сметката
112
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Колко му трябва на британеца? Няколко бири на ден и 2 пъти седмично футбол. Това ли наричаш свръхпотребление?
111
3
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ЗА БРИТАНЦИТЕ СВЕТЪТ НА СВРЪХПОТРЕБЛЕНИЕТО Е САМО МЕЧТА, ОЩЕ ОТ ВРЕМЕНАТА НА КРАЛ АРТУР ТА ДО ДНЕС...
110
6
 
6
 
! Отговори
АналЛизатор преди 1 година
Еййй евроатлантически мозъци, зациклили като стара надрана плоча на Аба. Освен Чамодан, вокзал и т.н., друго имате ли в речника? Май не. Под всички статии комунистите им виновни и руснаците. Що не вземете Уан уей тикет то дъ Муун. Може и до Вашингтон, че по-лесно.
109
1
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Всеки вижда навсякъде разхвърляна отпадъчна пласмаса. Пиеш вода - хвърляш бутилката. Без съмнение, човечеството трябва да намери начин да се справи с тоя проблем.
108
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
"Какъв прекрасен бял дим .... " Пашьол ... Еми, тва е положението.
107
4
 
4
 
! Отговори
Веселинъ 7112136860 преди 1 година
За да няма свръхпотребление трябва да се противопоставим на вносът на продукти от не-ЕС държави. Откъде накъде турци,руснаци,украинци,американци,араби и китайци си вкарват продукцията у нас,а нашите продукти биват елиминирани от пазара.Не е едно и също да си ЕС фирма и не ЕС фирма. Чужденците правят фирми,две години не плащат данъци,прехвърлят фирмата на бративчед си,още две години същата фирма не пшаща данъци. Това е истината. Защо на Запад няма български продукти,а турски и руски??????????
106
3
 
3
 
! Отговори
Агроном преди 1 година
До Анонимен 115 "Ако укрей са избомбили Крим, очаквам специалната операция малко да увеличи обхвата си. Вероятно до около Лвов" Не са бе. Сега говорих с колегите. Склад със селитра е. Няма страшно, всичко е както си беше.
105
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
АнаЛизатор, кога заминаваш за Русия да не се мъчиш да студуваш в гадния ЕС?
104
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
екстра си живеехме при социализма. 40ст надница на учениците за събиране на реколта за масковските другари. Режим на тока. Празни магазини.
103
9
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
АнаЛизатор Чамадан, вокзал. Масква.
102
11
 
8
 
! Отговори
Кримски вести преди 1 година
Туристите от Крим се изнасят панически от плажовете. Не знам защо. Хем са им организирали и фойерверки, да не скучаят.
101
8
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен 108 Що да е срамно? Нека хората да знаят истината какво се крие зад приказките им за "ниските" сметки" от комунизЪма.
100
14
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
То срамно е да се каже, ама си спомням при уж великия социализъм, бойлер у нас се включваше веднъж седмично събота срещу неделя на нощна тарифа. Ден за баня - неделя. Уж бил евтин тока. Сега бойлерът се изключва за един месец като сме лятото на море.
99
2
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Пустиняк Някои хора отказват да приемат най-очевидните истини в живота и предпочитат да живеят в лъжа и измислица.
98
11
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
За абсолютно всичко са виновни комунистите. Те ни докараха до това положение.
97
8
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Московские новости Гледам, че се занимаваш със съобщаването на новини: какво става на летището във Новофедоровка на Кримския полуостров? Май пак някакъв склад със селитра е гръмнал.