Пътнически самолет със 72 души се разби в Непал

Все още не е ясно дали има оцелели
6
Пътнически самолет със 72 души се разби в Непал
Снимка: Pixabay

Самолет със 72 души на борда се разби в Непал, съобщи говорител на Yeti Airlines. „Има 68 пътници на борда и четирима членове на екипажа... Спасителната операция е в ход, в момента не знаем дали има оцелели“, каза Сударшан Бартаула пред АФП.

Той каза, че самолетът се е разбил между старото и новото летище Покхара в централен Непал. Останките бяха в пламъци и спасители се опитваха да потушат огъня, каза местният служител Гурудута Дакал. „Реагиращите служби вече са пристигнали там и се опитват да потушат огъня. Сега всички служби са фокусирани първо върху потушаването на огъня и спасяването на пътниците“, каза Дакал.

Авиоиндустрия на Непал процъфтява през последните години, превозвайки стоки и хора между труднодостъпни райони, както и чуждестранни туристи и алпинисти. Но секторът е засегнат от ниска безопасност поради недостатъчно обучение и поддръжка. Европейският съюз забрани на всички непалски превозвачи достъп до въздушното му пространство от съображения за безопасност. Хималайската страна също има някои от най-отдалечените и трудни писти в света, оградени от заснежени върхове с подходи, които представляват предизвикателство дори за опитни пилоти. Операторите на полетите казват, че в Непал липсва система за точни прогнози за времето, особено в отдалечени райони с труден планински терен, където в миналото са се случвали смъртоносни катастрофи. Времето също може да се промени бързо в планините, създавайки коварни условия за летене.

През май 2022 г. се разби самолет, управляван от непалския превозвач Tara Air, загинаха всичките 22 души на борда - 16 непалци, четирима индийци и двама германци. Контролът на въздушното движение изгуби контакт с двувитловия Twin Otter малко след като излетя от Покхара и се насочи към Джомсом, популярна дестинация за преходи. Останките му бяха открити ден по-късно, разпръснати по планински склон на надморска височина от около 4400 метра. Около 60 души са участвали в издирвателната мисия, повечето от които са извървели километри нагоре, за да стигнат до там. След тази катастрофа властите затегнаха правилата, включително разрешение за полети само при благоприятна прогноза за времето по целия маршрут.

През март 2018 г. самолет на US-Bangla Airlines кацна аварийно близо до прочуто трудното международно летище в Катманду, убивайки 51 души. Този инцидент беше най-смъртоносният в Непал от 1992 г., тогава загинаха 167 пътници в самолет на пакистанска авиокомпания, който се разби при заход за Катманду. Само два месеца по-рано самолет на Thai Airways се разби близо до същото летище, убивайки 113 души. /БГНЕС/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


6
Още по темата: Непалсамолет
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
0
 
1
 
! Отговори
Алекс преди 1 година
Прибират милиони от разрешителни за туризъм и алпинизъм,а летищата им нямат система за инструментално кацане/ILS/.
3
0
 
0
 
! Отговори
Гиб Мелсън преди 1 година
Все пак двама калитковци пасажери от Непал са оцелели макар и потрошени.
2
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Боингите падат от небето като зрели круши! Няма по смъртоносни самолети от американските, не само във военната ами и в гражданската авиация са номбър уан в света по брой загинали пътници при всякакъв вид катастрофи, каквито си помислите! Защо тогава не ги спират от производство не знам или може би се знае че човешкият живот за тях е без значение!!!
1
0
 
3
 
! Отговори
Мънго джери преди 1 година
Кой е следващия. Искам да се кача и край.