Уволняването не е съвсем проста работа

Няколко неща, които един шеф трябва да направи, преди да уволни свой служител
Обновена: 25 сеп 2012 15:01 | 24 сеп 2012 10:15,
29
Уволняването не е съвсем проста работа
Снимка: sxc.hu

Една от най-трудните задачи на ръководителя е да уволнява член на персонала си, ала веднъж взел решение, има 5 неща, които трябва да направите, преди да извикате този служител, за да му съобщите неприятната новина.

Проверете дали не можете само да го прехвърлите: Ако даденият служител не работи добре във вашия отдел, това невинаги означава, че той непременно е лош работник. Проблемът в ефективността му би могъл да идва просто от неподходящо назначение, затова преди да го уволните, помислете дали не можете да намерите за този човек вярното място във фирмата ви, където той успешно да разгърне своя потенциал.

Това, разбира се, не означава да натресете некадърните си служители на друг, нищо неподозиращ мениджър, а просто да помислите дали друга позиция и отговорности в компанията ви не биха били по-подходящи за този човек. Бъдете откровени с колегите си, разкажете открито къде вие смятате, че са проблемите на този кадър и в кои неща би бил добър и вземете заедно това решение.

Информирайте за решението си звената по цялата верига над вас: Разбира се, че вие сте шефът и вашите решения има тежест, но освен в случай, че фирмата, в която работите е ваша, винаги е добре да получите поне формалното одобрение на висшестоящите. Освен че това е каналният ред за действие, една от основните причини е, че уволнените хора обикновено не са доволни от този факт и имат възражения. Много често тези възражения те желаят да отнесат към мениджърите над вас, което би ви поставило в неловка ситуация, ако те не са предупредени за развоя на събитията и за вашите мотиви и намерения.

Измислете стратегия за поемане на работата на освободения служител: Когато кадър от екипа ви бива отстранен, след него остават задължения и отговорности, които трябва да бъдат рационално разпределени или директно делегирани на някой от другите ви служители. Такава промяна би могла да засегне и работата на други отдели, които вероятно пряко зависят от продукцията на вашия екип.

За да може тази промяна да мине максимално безболезнена за всички и работата да продължи да върви гладко, докато намерите, назначите и обучите заместник, измислете стратегия за действие след уволнението и я обсъдете със засегнатите страни, за да няма неприятни изненади след това.

Останалото прочетете в Tialoto.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


29
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
2
1
 
11
 
! Отговори
Уикеда преди 11 години
Имам случайно някаква работа, нищо че не съм упорит, работлив...
1
8
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 11 години
хахахаах ,като ти дойде шефа и ти каже ето ти предизсевсти е за напускане по взаимно съгласие,подписвай.Къде ще ходиш????Работих преди в една фирма и там така се процедираше ,независимо дали се съкращава щата,дали те уволнява за нещо ,за да не падне реномето на фирмата.