Оскари под знака на войната, шамари на сцената, кой си тръгна със статуетки?

Церемонията започна с минута мълчание в знак на почит към Украйна
Обновена: 28 мар 2022 07:27 | 28 мар 2022 06:41, Александър Попов
139
Оскари под знака на войната, шамари на сцената, кой си тръгна със статуетки?
Джесика Частейн. Снимка: БГНЕС

Най-ярките звезди на Холивуд минаха по червения килим пред "Долби Тиатър" в Лос Анджелис в очакване на 94-ите награди Оскар. Бляскавото събитие обаче също започна под знака на войната и започна с минута мълчание в знак на почит към Украйна, нападната от Русия.

По време на този кратък момент на екраните се излъчваха съобщения, призоваващи за изпращане на помощ, изброявайки най-необходимото, от което украинците се нуждаят - храна, медицински грижи, одеала.

"Молим ви да помогнете на Украйна по всякакъв възможен начин", гласеше едно от съобщенията.

Холивудските знаменитости изразиха подкрепата си за Украйна със сини панделки, носещи хаштаг #С бежанците.

Кампанията, зад която застана Агенцията на ООН за бежанците, получи подкрепа от номинираната авторка на песни Даян Уорън, миналогодишната носителка на "Оскар" за най-добра поддържаща актриса Юн Йо-Джонги звездата от "Хелоуин" Джейми Лий Къртис. Джейсън Момоа добави кърпичка в цветовете на украинското знаме към джоба на изцяло черния си ансамбъл.

ШАМАР НА СЦЕНАТА

Уил Смит пък нахлу на сцената и удари комика Крис Рок в лицето, задето се пошегува със съпругата му, което накара смаяните зрители да се питат дали е било по сценарий или наистина.

Рок, връчвайки наградата за най-добър документален филм, с комедийна рутина се пошегува, сравнявайки късо подстриганата коса на Джада Пинкет Смит с външността на Деми Мур във филма "Редник Джейн" и предлагайки й да участва в продължението му. В момента, който предизвика неловко мълчание и объркване, Смит се приближи до Рок и му удари шамар, преди да се върне на мястото си до Джада, крещейки ругатни. Джада Пинкет Смит, която също е актриса, страда от алопеция и публично разкри диагнозата си през 2018 г.

Според Скот Файнбърг от The Hollywood Reporter, просълзениятт Смит трябваше да бъде „дръпнат настрана и утешен“ от Дензъл Уошингтън и Тайлър Пери по време на рекламна пауза.

„Уил и Крис, ще решим това като семейство. Точно сега продължаваме с любов“, каза Шон „Диди“ Комбс, представяйки следващия раздел.

НАГРАДИТЕ

„Кода“ с Оскар за най-добър филм

„Кода“, затрогващата драма за сложния живот на глухонямо семейство и тяхната чуваща дъщеря, спечели главната награда на церемонията на Оскарите за най-добър филм.

Лейди Гага и Лайза Минели връчиха наградата на филма, който разказва за тийнейджърката Руби, която чува, но трябва да жонглира между музикалните си амбиции и зависимостта на семейството й от нея, за да общува. Глухите актьори участват в няколко главни роли.

Той победи в конкуренцията на "Белфаст", "Силата на кучето" и "Дюн", за да отнесе у дома желаната статуетка от 94-ите награди "Оскар".

Уил Смит с "Оскар" за най-добър актьор

Уил Смит получи Оскар за най-добър актьор в неделя за ролята си в „Крал Ричард“ (Методът „Уилямс“), където играе бащата на шампионките по тенис Серина и Винъс Уилямс.

„Искам да се извиня на Академията“, каза просълзен актьорът, който малко по-рано предизвика момент на изумление, след като излезе на сцената, очевидно яростен, и удари шамар на комика Крис Рок. Смит бе предизвикан от неуместната шега за обръснатата глава на съпругата му Джада Пинкет Смит, страдаща от алопеция.

„Любовта те кара да правиш луди неща“, каза Уил Смит, след като получи своя Оскар.

Другите актьори, номинирани в тази категория бяха Хавиер Бардем („Да бъдеш Рикардо“), Дензъл Уошингтън („Макбет“), Бенедикт Къмбърбач („Силата на кучето“) и Андрю Гарфийлд ("Tick, Tick Boom!").

Джесика Частейн с Оскар за най-добра актриса за "Очите на Тами Фей"

Джесика Частейн грабна Оскар за най-добра актриса, награда за нейната забележителната физическа трансформация в образа на американска телеевангелистка в „Очите на Тами Фей“.

45-годишната Частейн спечели гласовете на Академията с изпълнение, в което тя носи сложни протези, перуки и слоеве тежък грим, запазена марка на Тами Фей Бейкър всеки ден на снимачната площадка, за да се превъплъти в покойната певица, превърнала се в ЛГБТК активистка.

Тя изпревари Оливия Колман ("Изгубената дъщеря"), Пенелопе Крус ("Паралелни майки"), Никол Кидман ("Да бъдеш Рикардо") и Кристен Стюарт ("Спенсър"), за да спечели наградата.

Японският "Карай колата ми" с "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм

"Карай колата ми", тричасовата адаптация на разказа на Харуки Мураками, спечели "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм.

В тази категория се състезавах още "Бягство" (Дания), "Ръката на Бог" (Италия), "Лунана: Як в класната стая" (Бутан) и "Най-лошият човек на света" ( Норвегия).

"Енканто" с Оскар за най-добър анимационен филм

"Енканто", семейна приказка на "Дисни", изпълнена с цветове, магии и хитови песни на Лин-Мануел Миранд взе Оскар за най-добър анимационен филм. Той разказва за приключенията на обикновена тийнейджърка Мирабел, родена в сърцето на колумбийските планини, в семейство, в което всеки член е надарен с магически сили.

В тази категория се състезаваха "Лука", филмът на датския режисьор Йонас Похер Расмусен "Бягство" за афганистански бежанци, футуристична семейна комедия "Семейство Мичъл срещу машините" и фентъзи приключението на Дисни "Рая и последния дракон".

Трой Коцур с Оскар за най-добър поддържащ актьор за драмата „Кода“

Трой Коцур влезе в историята като първия глухоням актьор, спечелил Оскар за искрената си роля като баща на любящо семейство в прочувствената инди-драма "Кода".

„Това е невероятно да бъда тук по време на това пътешествие. Не мога да повярвам, че съм тук“, каза Коцур с блестящи очи и на жестомимичен език.

Коцур победи сред плеядата актьори като Джеси Племънс („Силата на кучето“), Киаран Хайндс („Белфаст“), Джей Кей Симънс ("Да бъдеш Рикардо") и Коди Смит-Макфий („Силата на кучето").

Единственият друг глухоням актьор, спечелил Оскар, е партньорката на Коцур от "Кода" Марли Матлин, получила през 1987 г. наградата за най-добра актриса в "Деца забравени от Бога".

Ариана ДеБоуз с Оскар за най-добра поддържаща женска роля в „Уестсайдска история"

Ариана ДеБоуз получи Оскар за най-добра поддържаща женска роля за образа си на Анита в адаптацията на Стивън Спилбърг по хитовия мюзикъл „Уестсайдска история“.

„Дори в този уморен свят, в който живеем, мечтите се сбъдват“, каза през сълзи ДеБоуз, след като спечели сред останалите номинирани, сред които бяха Джеси Бъкли („Изгубената дъщеря“), Джуди Денч („Белфаст“), Кирстен Дънст ( „Силата на кучето“) и Аунджану Елис („Крал Ричард“).

„Белфаст“ на Кенет Брана с Оскар за оригинален сценарий

Кенет Брана спечели Оскар за оригинален сценарий за филма „Белфаст“, а сценаристката и режисьор на „Кода“ Шан Хейдър спечели наградата за най-добър адаптиран сценарий.

Тазгодишната награда за най-добър оригинален сценарий си оспорваха и „Не поглеждай нагоре“, „Крал Ричард“, "Licorice Pizza" и норвежкия филм „Най-лошият човек в света“. В категорията за най-добър адаптиран сценарий участваха и сценаристите на филмите „Силата на кучето“, „Дюн“, „Карай колата ми“ и „Изгубената дъщеря".

Джейн Кемпиън - най-добър режисьор за „Силата на кучето“

Джейн Кемпиън в неделя спечели "Оскар" за най-добър режисьор за "Силата на кучето", завладяващ, мрачен уестърн, с който новаторката режисьор от Нова Зеландия се завърна в Холивуд.

Тя е едва третата жена, получила златната статуетка за най-добър режисьор в над 90-годишната история на церемонията.

Тя изпревари Кенет Брана ("Белфаст"), Рюсуке Хамагучи ("Карай колата ми"), Пол Томас Андерсън ("Licorice Pizza") и Стивън Спилбърг ("Уестсайдска история"), за да спечели престижната награда.

„Белфаст“ на Кенет Брана с Оскар за оригинален сценарий

Кенет Брана спечели Оскар за оригинален сценарий за филма „Белфаст“, а сценаристката и режисьор на „Кода“ Шан Хейдър спечели наградата за най-добър адаптиран сценарий.

Тазгодишната награда за най-добър оригинален сценарий си оспорваха и „Не поглеждай нагоре“, „Крал Ричард“, "Licorice Pizza" и норвежкия филм „Най-лошият човек в света“. В категорията за най-добър адаптиран сценарий участваха и сценаристите на филмите „Силата на кучето“, „Дюн“, „Карай колата ми“ и „Изгубената дъщеря".

Били Айлиш с Оскар за песента към филма „Смъртта може да почака“

Били Айлиш бе удостоена с награда Оскар за песента си от последния филм за Джеймс Бонд „Смъртта може да почака“. Наградата, заедно с Айлиш, получи нейният съавтор и по-голям брат Финиас О'Конъл.

За наградата в тази категория се състезаваха композициите от анимационния филм „Енканто“, от филмите "Четири добри дни", "Крал Ричард" и "Белфаст".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


139
Още по темата: оскар
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
76
0
 
11
 
! Отговори
Секой сам си преценя преди 2 години
Бляскавата вечер на фалшивите сълзи и усмивки беше по-кринджава от всякога. Аз я гледах, за да вида дали ще говори Зеленски. Неколко загубени часа, които никой никога няма да може да ми върне.
75
1
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Deep Zone "Лично бих му дал оценка 8/10," Не бих му дал повече от 7/10 и то защото, както казваш и ти цялостния пакет (музиката, ефектите) е силен. Просто историята е осакатена и яко захаросана. За това колко силен е един филм добър общ критерий е колко пъти би си го пуснал да го гледаш отново, особено като за развлечение. Ами, Гладиатор не е от филмите, за които се сещам, че бих искал да гледам отново.
74
0
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Повръщам.....
73
0
 
23
 
! Отговори
{Palna Tapnya} преди 2 години
Нали го гледах. Фалшиви усмивки, фалшиви усмивки, продуктово позициониране, уж неочаквани сценки. Скука и Криндж. Вчера оня гея каза, че там некви бабалюги плащали 100 милиона за лобизъм и ти става ясно защо няма хубави филми там. Въртят ми три филма като някакви хитове, кой от кой по-залухав, прокарват политическа пропаганда, дрън дрън йерини.
72
0
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Като няма смислени филми, поне има шамари за публиката! Малко на ромска сватба заприлича тоз холивуд.
71
7
 
11
 
! Отговори
путинофил преди 2 години
Абе защо няма руски филми? Искаше ми се да наградят новия филм "Za Putinu" на Мосфильм с режисьор Лавров и в главните роли Медведев и Песков
70
0
 
4
 
! Отговори
Deep Zone преди 2 години
Към автора- два пъти си повторил абзаца за "Белфаст", мейт :) Поправи си го.
69
0
 
8
 
! Отговори
Deep Zone преди 2 години
Абсолютно съм съгласен, че "Гладиатор"-ът е изключително надценен като филм. Да, Кроу и Финикс са страхотни, Цимер смазва със саундтрака, но има доста проблемни моменти в сценария. Изключително захаросан е, буквално е все едно гледаш нещо на Дисни :D Лично бих му дал оценка 8/10, или както казва любимия ми кинокритик Благой Иванов- "идеален филм за петък вечер" :D Но да се смята за шедьовър или нещо епично.. смешно е.
68
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Оскарите упорито се напъват да минат Евровизия по политкоректна дебилност. Аха - аха и ще им се получи. Защо обаче нямат за пет пари акъл да осмислят, че и резултатът ще е като при Евровизия - на бунището на зрителския интерес.
67
0
 
15
 
! Отговори
айде стига вече преди 2 години
Мултимилионери в дрехи за десетки хиляди си раздават златни статуетки, а нема нужда.
66
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До До 57/63 "Изключвайки "Жокерът", останалите заглавия са посредствени в най-добрия случай и се харесват единствено на либералчетата и антифа феновете." Буди смях претенциозното ти невежество. Гладиатор е типичен филм базиран на антична история, което обаче е захаросана за сметка на "екшъна" и специалните ефекти. От друга страна абсолютно всички изборени филми са много сериозни демонстрации не само на сюжет, но и на дълбоки проблеми, както и на ВЕЛИКА актьорска игра.
65
1
 
10
 
! Отговори
я пак преди 2 години
Ще стане като с футбола - в миналото много хора са го гледали а вече никой не ***...
64
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 64 "общо взето нямат един истински филм" Я обясни, какво точно е "истински филм"?
63
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До до 58/61 "То и властелинът на пръстените е на Толкин ама руснаците го направиха първи на филм. А сега де..." Примера ти те закопа, защото се вижда, че не е важно кой го е направил първи, а какво е качеството на продукцията. Впрочем, кой е режисьора, който е "направил" това, което твърдиш и през коя година? Естествено, това по никакъв начин не променя факта, че Соларис не е направен по руски сценарий. Лем и Тарковски са работили заедно и макар и да са имали различия, филма е базиран на романа.
62
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Оскарите станаха като Евровизия - уви! Давайте да възраждаме "Ален мак", че там поне беше ясно какво и защо се награждава.
61
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
винаги е всичко е било боза, дори филмите ,които цитирате по-долу, или са някакви фантазмагории или филми възхваляващи мафиотските приоми, или пък правят сладникави филми , общо взето нямат един истински филм, защото обществото им е фалшиво, всичко им е фалшиво съчинено . просто държавата им краде каквото може от колониите, и използват някакви актиори , сценаристи и така нататък, да си съчинят някакъв тип култура, изкуство за да градят имидж на нещо,както им е угодно за към момента..
60
4
 
6
 
! Отговори
До 57 преди 2 години
Срамота е да сравняваш шедьовър на седмото на изкуство като "Гладиатор" с политкоректната пропаганда, която си изброил. Изключвайки "Жокерът", останалите заглавия са посредствени в най-добрия случай и се харесват единствено на либералчетата и антифа феновете.
59
1
 
10
 
! Отговори
До 58 преди 2 години
"Гладиатор" може и да е копиран и да не е исторически достоверен ама е кино от най-висша класа. Майсторлък във всяко отношение. То и "Дъ Департед" е римейк на един корейски филм, но е класи над оригинала. Много зависи от режисьора и актьорския каст. Сега, Соларис и Сталкер няма кой да ги римейкне, защото Андрей Тарковски е само един.
58
0
 
7
 
! Отговори
до 58 преди 2 години
То и властелинът на пръстените е на Толкин ама руснаците го направиха първи на филм. А сега де...
57
6
 
5
 
! Отговори
Сър Уилямс преди 2 години
При други обстоятелства да заститиш честта на жена си е задължение. Но тук нещата са различни, уил смит стана известен с това, че жена му му е слагала рога доста време, имат и заедно интервю по въпроса ... Тя да го третира така, а той да раздава шамари заради нея, уил смит е по - жалък от чер.вей, нищ.ож.ество *** и срам за човешкия род!!!