На 6 март е голямото откриване на 12-ия София Филм Фест. Както вече знаете, откриващият филм тази година е “А днес накъде” - продължение на култовия “А сега накъде” на Рангел Вълчанов.
Проектът събра голяма част от екипа, който участваше във филма преди 20 години. Около проекта доста се шумя – от самото начало на снимките, през премиерата на Карлови Вари и наградите, които отнесе.
Какво се е получило, можете да видите сами – на някоя от прожекциите му на фестивала (15 март-14.30 часа в Евросинема; 24 март от 21.00 часа и 27 март-19.00 часа в Дом на киното).
"А днес накъде" особено ще се хареса на тези, които са гледали “А сега накъде”. Всъщност много е възможно, ако сте пропуснали оригинала, да не разберете продължението. Защото, въпреки че продължението е изпълнено с множество препратки и кадри от стария филм, онова, което се случва в “А днес накъде”, е коментар на миналото.
Героите се оказват събрани на едно място по време на голям коктейл. Всички са поостарели и малко от тях все още се занимават с театър. Чистите мечти за изкуството вече са по-скоро детска наивност от младостта, а животът е показал истинското си лице – особено за онези, които са готови да го видят.
Филмът не предлага класическа сюжетна структура. Той по-скоро е фрагментарен, споменатите реплики са разпилени между случващото се сега и онова, което е било, между фантазията (минало) и реалността (настояще).
В него нищо не е категорично – не е тук и сега. Понякога коментарите се случват във времето, понякога самите герои губят очертания. На ръба на документалното, но все още – игрален, филмът прави своите равносметки (всъщност това май е основната му цел) на базата на идеите, мислите и възприятията за реалността на автора, подобно на дневник.
Тази двойнственост се изразява и в липсата на категоричност на ролите – известните лица във филма ту играят себе си, ту старите си герои, ту архетипите за съвременни творци (разочаровани или все още – вярващи в смисъла на изкуството), ту обикновени хора.
Оказва се, че главното е въображението на режисьора, който е водеща фигура във филма. Ролята на Рангел Вълчанов е както на манипулатор (заместващ невидимата комисия от “А сега накъде”), така и на участник в манипулацията – тоест сам манипулиран.
И ако това не ви е ясно, пробвайте така: във филма се случват неща, които имат амбицията да покрият всяка мисъл и типична ситуация в българското изкуство в настоящето.
Тук са инвеститорите-чужденци, които наливат пари в начинания с неясно бъдеще.
По тяхната гайда тръгват наивните идеалисти, но и страхливите, които, поради липса на сигурност, досега не са се отдали на творческите си нужди.
Тук са неосъществените блянове да твориш, когато по-лесно е да си авто-монтьор.
Има ги и приказките тип “гроздето е кисело” на онези актьори, които въпреки големите си амбиции и претенции за талант така и не са решили да се пробват там, където успехът не е сигурен, уплашени да не станат губещи.
Показани са и личните “шуро-баджанашки” уговорки за главни роли и водещи места, в които е обвиняван кой ли не в творческия бранш у нас.
Изобщо – много народ, много идеи, много нещо. Малко разхвърляно, малко недоизяснено.
Филмът предлага и чудесни визуални иронични препратки, забавни етюди и импровизации върху злободневни и вечни теми, които ще разсмеят онези зрители, които ще ги разберат.
Изобщо – в "А днес накъде" има какво да видиш. Той представлява нещо като филмова стихосбирка – също толкова ексхибиционистична, натъпкана с лично натоварени знаци, реплики и смисли, очертаваща фрагменти от действителността, които за всеки отделен зрител са с различно тълкуване и важност.
Затова най-вероятно всеки, който го гледа, ще намери по нещо малко за себе си. Ако пък добре помните “А сега накъде” , туко-виж сте се развълнували от последната молитва. И тихичко в салона сте я казали като вашия, личен персонаж...
"Защото, както отдавна знаем, Животът е театър, а всички ние сме актьори в него". Амин.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
UNIQA България е сред най-бързо развиващите се пазари в Групата за първото тримесечие на 2026 г.
Русия може да има противодействие на Starlink, страната е пред криза с горива
Испания показва на ЕС как да пребори настоящата енергийна криза
Примирието на Тръмп с Иран носи белезите на поражение
Силното представяне на SpaceX и сделката с Иран оцветиха в зелено щатските индекси
Кадър на деня за 15 юни
Протест срещу правителството в Техеран съпътства мача Иран - Нова Зеландия (СНИМКИ)
Рецепта за неаполитански сладоледени сандвичи
Сметната палата влиза в МВР и Агенцията по горите за разходването на 1,3 млрд. лв. за борба с пожарите
Зелената енергия спаси Испания от шоковите сметки за ток след войната в Иран
Лоша новина връхлетя Левски
Селекционерът на Саудитска Арабия е в еуфория
Шеметен трансфер! ЦСКА вади 500 000 евро за халф с големи успехи
Левски форсира лятната селекция, преговаря с трио
Янев каза каква е целта пред ЦСКА и проговори за нови попълнения
Бразилец ще води легендарните Бикове от НБА
10 идеи за летен френски педикюр (+Снимки)
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите билети за PAW PatrolTM Live! “The Great Pirate Adventure”
Нумерологична прогноза за 16 юни
„Магазинчето на Хидън Лейн“ от Джейн Ан Кренц
Шведска торта за лятното слънцестоене – Midsommartårta
Хубави промени за 6 зодии до края на юни
Зеленски и Тръмп предлагат на Путин среща в САЩ
Черно море обяви нов треньор и 6 контроли
Коцев: Новото правителство да разплете кошницата на Олег Невзоров
Кои са трите най-романтични зодии според популярната астрология?
Виц на деня - 16 юни
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Учени с пробив в генното модифициране: Светът върви към дизайнерски бебета
SOLAR-1 започна своята мисия за наблюдение на космическото време
Учени откриха най-древната вода на Земята: Каква е на вкус?
Роботизираният влекач LINK е готов да спаси телескопа Swift от падане в атмосферата
Мъртво море, едно от чудесата на планетата, изчезва с плашеща скорост
Китайски изследователи разкриха слабостите на американската лунна програма