Над 1000 студенти от всички университети в София се включиха в траурното шествие в памет на убития 20-годишен студент по фармация Стоян Балтов.
Походът започна пред спортната зала “Христо Ботев”, където в продължение на половин час се събираха младежи, носейки цветя и портрети на Стоян.
Мнозина от тях споделиха, че преподавателите им са солидарни с техните искания и са ги освободили от лекции.
Младите хора носеха лозунги “Вън мутрите от Студентски град” и “Да извоюваме сигурност”.
"Вижте колко черни лимузини паркират всяка вечер пред дискотеките в района. Нима те са наши и ние ги паркираме там? Студентски град не е Лас Вегас, а място за учене и забавление на млади хора", призоваваха студенти.
Шествието се насочи към дискотека “Амнезия”, където студентите положиха цветя на лобното място на Стоян.
“Вече трета година искаме срещи за обсъждане на проблемите в Студентски град. Никой обаче не ни обръща особено внимание”, обяви един от инициаторите на мирния протест - Борислав Сандов.
“Не може Студентски град да тъне в тъмнина по цяла нощ. Не може, когато повикаш линейка, тя да идва след половин час просто защото наблизо нямало център”, допълни Сандов.
В края на своето шествие студентите се насочиха към сградата на общината на район „Студентски“, където представиха своите искания.
Сред тях са увеличение на органите на реда в Студентски град, подобряване на медицинското обслужване, незабавни мерки по отношение на подобряване на инфраструктурата в градчето и одържавяване на територията на Студентски град и изцяло държавно стопанисване на общежития и площи.
Младите хора поставиха начален срок на изпълнението на своите искания 15 декември.
“Ако няма реакция на отговорните хора, ще преминем към продължителни протестни действия, с които да извоюваме своята сигурност”, заканиха се студентите.
Приятели и колеги на Стоян Балтов поискаха от общината да даде разрешение за издигане на паметна плоча на мястото на инцидента и незабавна и ефективна присъда на неговите убийци.
В момента тече и подписка за справедлива присъда на убийците на студента, като в рамките само на ден са събрани над 1000 подписа.
Dnes.bg припомня, че 20-годишният студент по фармация Стоян Балтов беше пребит до смърт на 5 декември пред дискотека в Студентски град.
Първоначално за побоя бяха задържани петима младежи. В момента в ареста е единствено 20-годишният Вили Георгиев.
Той е обвинен, че е участвал в масово сбиване в нощта, когато до смърт бе пребит студентът по медицина Стоян Балтов.
В събота, 13 декември, в Сливен, от 11,30 ч. в градската градина ще има протестно траурно шествие в памет на Стоян.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
S&P 500 отбелязва ръст, докато Wall Street продължава да се възстановява*
ЕС ще плати за ремонта на петролопровода "Дружба" с пари от общите фондове
Мицотакис отхвърли възможността ЕС да участва във военни операции край Иран
Държавата предлага на аукцион двугодишни облигации за 150 млн. евро за трети път тази година
Автовишка под наем или покупка – кое е по-изгодно за бизнеса?
Може ли България да спечели от транспортната криза чрез пристанищата във Варна и Бургас
Гонка е предизвикала трагедията в Разград, Николай е карал с над 80 км/ч
Атанас Запрянов: Небето ни се пази от хора с изключителна подготовка (+СНИМКИ)
Хванаха десетки пияни и дрогирани шофьори само за денонощие
Вече всеки мечтае за 0:0 срещу Левски
Реферът от Лудогорец - ЦСКА ще свири Левски - Черно море
Крие ли нещо? Флик отказа да говори за Барса
Левандовски: Режете ми парите, оставам в Барса!
БФС глоби солено ЦСКА заради расизъм
Писна им от него! Милан продава намусения Леао
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
4 прически, които ще са хит през пролет 2026
Билколечение за начинаещи: Урсел Бюринг с ценни съвети за домашната аптечка
Пера и блясък: Тоалети на Vanity Fair Oscar Party 2026 (+Снимки)
Могъщи поверия за Благовещение
Много чужденци са избрали Варна за почивката си през януари
Къде във Варна можете да подавате сигнали за нарушения във връзка с предстоящите избори?
И ПП-ДБ регистрираха листата си във Варна
Отиде си Слава Райчева, гласът зад "Педя човек, лакът брада"
Горанов за Портних: Често са ни бъркали през години
„Дон Жуан от Сохо“ идва във Варна на 29 март
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той
Учени определиха масата на междузвездната комета 3I/ATLAS
Британски астрономи алармират за заплаха от мегапроекти в околоземна орбита
Китайски инженери представиха концепция за „полухуманоиден“ робот за лунна база
Китай одобри първия в света комерсиален невроимплант за възстановяване на движения