България запазва позициите си сред държавите в света с умерен ръст на цените на жилищата през второто тримесечие на тази година, показва класацията на консултантската компания Knight Frank.
Страната ни е поставена на 29-то място от общо 55 пазара, изследвани от компанията.
Годишният ръст на цените на жилищата у нас през второто тримесечие достига 4,6%, а спрямо предходното тримесечие увеличението е 1%, отчитат експертите.
Това ни поставя в групата на пазари като Холандия, Чехия и Словакия, където е отчетен годишен ръст на цените на жилищата от порядъка на 4 процента.
В глобален план лидер по най-силен ръст на цените на жилищата през второто тримесечие остава Турция с почти 14 на сто годишно увеличение и 4 на сто – за тримесечието. Темповете на ръст обаче се забавят в сравнение с предходното тримесечие, когато беше отчетено годишно повишение на цените от почти 20 на сто.
Следва Нова Зеландия с ръст от съответно 11% и 3%, а на трето място е Канада с увеличение на цените от съответно 10% и 5,4%. Топ 10 се допълва от Чили, Швеция, Малта, Австрия, Исландия, Мексико и Германия.
На дъното на класацията за второто тримесечие е Тайван с годишен спад от 9,4% и 2,2% за тримесечието. На второ място по спад на цените е Украйна със съответно 9,2% и 2,3%, а на трето – Хонконг с 8,1% понижение на годишна база, но ръст от 0,1% за тримесечието.
В топ 10 по най-силен спад на цените на жилищата в света попадат още Мароко, Гърция, Сингапур, Кипър, Италия, Бразилия и Япония.
През второто тримесечие глобалният индекс на цените на жилищата на Knight Frank ускорява ръста си до 4% на годишна база.
Като водеща тенденция на глобалния жилищен пазар от консултантската компания подчертават “изплуването” на европейските пазари в първата половина на класацията – т.е. най-бързо растящите пазари, докато азиатските – някогашни лидери по ръст на цените, отчитат сериозно забавяне.
За бързата скорост на развитие на западните пазари основен фактор е паричната политика на централните банки, посочват експертите в доклада.
Що се отнася до Китай, чийто пазар на имоти е източник на постоянни притеснения за здравето на глобалната икономика, страната попада също в групата на държавите с по-умерен растеж на цените (5,9% на годишна база през второто тримесечие).
Разширява се обаче пропастта между пазарите в петте водещи града в страната – Пекин, Гуанджоу, Саня, Шанхай и Шънджън) в сравнение с останалите, по-малки населени места.
Още подобни икономически новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Как западните автомобилни компании промениха стратегията си спрямо Китай
Надзорният съвет на НЗОК одобри проекта за бюджет на касата за 2026 г.
Кадър на деня за 7 декември
Половината швейцарци подкрепят предложение за таван на населението до 10 млн. души
Валутите на Централна Европа ще отстъпят от върховете си през 2026 г.
Делян Добрев: Ремонтът на бюджета не е за сметка на социалните придобивки
Централна емисия
Централна емисия
"Левски" заби три гола на "Спартак" (Варна) като гост
Бойко Беленски: Подполковник Борис Дрангов - няма такъв офицер в нашата армия
SENSHI 29 предложи зрелищни битки и много адреналин на феновете (ВИДЕО)
Кой е легендарният Ирник: "Владетелят на Стара Велика България"
Хамбургер обърна Вердер
Веласкес: Отборът показа мъдрост и зрялост
Героят Евертон Бала: Всички в Левски сме готови да играем
Левски заби три на Спартак във Варна
Рома стъпи на криво в Сардиния
Макс Верстапен: Годината беше като влакче на ужасите
Дневен хороскоп за 8 декември, понеделник
Седмичен хороскоп за 8 – 14 декември
Коледните сладки на Марая Кери
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите страхотни награди от „Нощна смяна във „Фреди“ 2“
Коледни подаръци, които означават повече от парите
Седмична нумерологична прогноза за 8 – 14 декември
Евакуираха с вертолет трима от бедстващите моряци край Ахтопол
Кубратската „Коледна топлина“ организира детско парти в клиника във Варна
Спартак загуби от Левски с 1:3 под дъжда на "Коритото"
Читалище "Васил Левски 1945 г." ще зарадва варненци с безплатен коледен спектакъл
Какво време ни очаква за студентския празник?
Може ли изкуственият интелект да намали броя на върнатите покупки от е-магазини?
Януарска „Витлеемска звезда“: Три планети в уникален парад около Слънцето
Почистването на орбитални отломки може да се превърне в печеливш бизнес
Съоснователят на Neuralink стартира проект, който може да промени човешката еволюция
Роботът Optimus е усвоил бягането, движейки се почти като човек
Открита е уязвимост в механизма за възстановяване на ДНК на раковите клетки
Blue Origin представи проектиран с AI източник на енергия за Луната