Хотелиерите искат държавата да им купи фотоволтаици

Сметките им за ток били непосилно високи
89
Хотелиерите искат държавата да им купи фотоволтаици
Снимка: Pixabay

Туристическият сектор изживява една от най-големите кризи през последните десетилетия. Застрашено е съществуването на бранша, който допринася за сериозен процент от БВП и чиято дейност е структуроопределяща за българската икономика. Ако България иска туризмът да остане важна и стратегическа част от икономиката й, то секторът трябва да е държавен приоритет, смятат от Алианса на туристическата индустрия в България (АТИБ), на който Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) е съосновател и член. По предложение на БХРА, прието от колегите от АТИБ, Алиансът организира поредица от срещи с представители на политическите сили, кандидати за настоящия парламент. На тях от АТИБ представиха своята визия за развитие на сектора и краткосрочните мерки, които са необходими за оцеляването на индустрията. Едва след като е гарантирано оцеляване на сектора е възможно да се мисли за надграждане и реформи, подчертават от АТИБ.

Хотелиерството е един от най-енергоемките сектори и сметките за ток са голямо перо в разходите на бизнеса. Именно затова и цената на електроенергията за индустрията е сред най-големите проблеми, който следва да бъде решен незабавно.

След вече над две тежки години за сектора, в които работата бе много свита, а редица обекти не отвориха, един относително добър летен сезон не е достатъчен за заплащане на непосилните сметки за ток, които са 2 или 5 пъти повече от плащаните през предходни години и периоди. И да се смени министър, и да се смени правителството, няма да ни платят сметките, подчертават от АТИБ.

Затова от организациите настояват за енергийни помощи, но такива, които наистина да подпомогнат сектора. Помощта от 110 лева за мегаватчас, при това само за октомври и ноември, е крайно недостатъчна, категорични са от АТИБ. Нали всички ни уверяваха, че когато излезем на борсата ще плащаме по-ниски цени за електроенергия. Защо всъщност се случи това, за да плащаме най-скъпият ток в Европа ли, питат от организациите. Явно пазарът е спекулативен, но правителството трябва да го регулира, а не ние да плащаме за нечии игри, подчертават от АТИБ.

Както всеки един бизнес и туризмът се развива според определено планиране на приходите и разходите, организация на работата и ценообразуване според тях. Сега обаче се очаква бизнесът да плати цената за недалновидно управление на енергийната система. Това няма как да се случи. Държавата да изиска спекулантите да платят тези по-високи сметки за ток, а ако не е по силите й да направи това да даде средствата, които са над нормалните за сезона сметки за ток, съобразени с инфлацията, като енергийни помощи, категорични са от АТИБ.

Необходимо е да се потърси алтернатива, като използването на програми за енергийна ефективност за поставяне на соларни панели и ползване на възобновяеми източници, посочват още от организациите.

Държавата трябва да вземе всички възможни мерки, за да осигури преференциални условия на енергоемките бизнеси като хотелиерския за инсталиране на алтернативни източници на електроенергия. Ясно е, че проблемите със скъпата цена на тока няма да бъдат окончателно решение без алтернативни източници за доставка на ток за бизнеса.
Държавата трябва да осигури преференциални условия на хотелиерите за инвестиции във фотоволтаични системи, които да ги направят енергонезависими, а остатъка от тяхното производство да се изкупува при изгодни за доставчиците цени. По този начин едновременно България ще изпълни изискванията на ЕС по отношение на зелената сделка и в същото време ще подпомогне най-засегнатия от пандемията, структуроопределящия отрасъл на българската икономика – туризма, посочват от организацията.

Средства за целево изграждане на фотоволтаични системи за туристическия сектор и в частност за хотелите обаче не бяха включени в обхвата на Националния план за възстановяване и устойчивост, затова сега държавата трябва да търси друго финансиране за тази цел. В противен случай цял един енергоемък сектор като хотелиерството е обречен на фалит заради рекордно скъпите цени на тока. Без компенсации от страна на държавата, местата за настаняване ще фалират, а служителите в тях ще останат без препитание, категорични са от АТИБ. Именно затова освен да се решават текущите проблеми в енергетиката трябва да се помисли и за бъдещето – да се улеснят процедурите по поставяне на фотоволтаици и други алтернативни източници на енергия за нуждите на хотелите и процесът да бъде подпомогнат от държавата. Остатъкът от произвежданата електроенергия, който не е необходим за нуждите на хотела, може да се изкупува на по-ниска цена и по този начин да подпомогне и доставките на по-евтин ток и за други бизнеси. Затова от АТИБ настояват държавата да осигури безлихвени кредити или нисколихвени такива с дълъг гратисен период за инсталиране на фотоволтаични системи за хотелите и да поеме ангажимент за изкупуване на излишната електроенергия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


89
Още по темата: токхотелифотоволтаици
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
58
0
 
16
 
! Отговори
Сандо преди 2 години
държавата да им купи? ... социализма си отиде преди 32г. и някои хора все още са на мнение че държавата е длъжна да ни гледа и отглежда
57
0
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Министъра: Добре, няма проблем. Ще получите адекватна помощ за фотоволтаици под формата на кредит с фиксирана лихва под пазарната за определен период от време и като обезщетение ще си заложите хотелите. В замяна на това ще трябва да спазите ей онова тесте списък с неща, които трябва да направите...като например да спрете да криете ддс, да плащате осигуровките на служителите си, да спрете да плащате в брой, съотношение заплата камериерка/управител 1:10 и тн. Грантовете пардон подаръците свършиха.
56
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
То и аз искам,и аз плащам данъци,и не печеля от иматите си като хотелиерите.
55
0
 
4
 
! Отговори
Земята свещена на преди 2 години
Ботев и Левски, е рай за крадци и корумпета!
54
0
 
11
 
! Отговори
SHEFA преди 2 години
А МОЖЕ И ПЕРДЕТА ДА ВИ КУПИ-ДЪРЖАВАТА ДАВА ПО 35 ЛЕВА ДЕТСКИ НА МЕСЕЦ ЗА ДЕТЕ-6 ЛИТРА ОЛИО.ПА ЩА Е ОВА БЕ?
53
0
 
20
 
! Отговори
Ами преди 2 години
Ами и аз искам държавата да ми сложи един фотоволтаик на терасата. По какво те са по различни от нас работещите? А, да те си построиха хотелите с крадени от държавата пари и не са свикнали да плащат от джоба си.
52
0
 
17
 
! Отговори
да бе да преди 2 години
АМИ НАЛИ СА ЧАСТНИЦИ - ТЕ КАТО ДЕРЯХА КОЖИ ПРЕДИ КОВИД, ДЕЛЯХА ЛИ С ДЪРЖАВАТА ПЕЧАЛБИТЕ??? СЪЩОТО Е И С ПАРАДОКСА "ЧАСТНИ БОЛНИЦИ" НА ДЪРЖАВНА ХРАНИЛКА! ЕЙ ЗАТОВА СМЕ БЕДНИ, ЧАСТНИ СОБСТВЕНИЦИ ИЗДЪРЖАНИ С НАШИТЕ ПАРИ! ДА ФАЛИРАТ ВСИЧКИ - ТАМ ПОЧТИ СА САМО МУТРИ И КРАДЦИ НА СОЦАКТИВИТЕ НА НАРОДА! А ИНАЧЕ , И НАШИТЕ СМЕТКИ СА ВИСОКИ - ДА КУПЯТ И НА НАС ИНАЧЕ Е ДИСКРИМИНИРАНЕ!
51
0
 
18
 
! Отговори
Ами, преди 2 години
Държавата им направи хотелите,те ги взеха за жълти стотинки (а някои и без стотинка),бетонираха всичко и да Ами си съсипаха бизнеса.Като са ***-да фалират.
50
1
 
11
 
! Отговори
Кокорчо преди 2 години
Ще ви купя, ама друг път!
49
1
 
11
 
! Отговори
червен ДС феодализъм преди 2 години
Ами мафиоДСка е държавата, на ДС мафията.И малките деца го знаят.А чарбаджиите-изедници са много често поДСтавени лица-перачи на пари, знаете какви.
48
0
 
24
 
! Отговори
Селянин преди 2 години
Не съм хотелиер, но и аз искам.........така като се е започнало с исканията!
47
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
КУПУВАТ СИ ГАЗОВИ ЛАМБЕТА И СВЕЩИ И ЩЕ ИКОНОМИСВАТ ТОК. Та нима в 19 век са си светели с ток. Не тогава не е имало електричество имало е професия фенержия който е палел уличните фенери. Домакинствата са си светели със свещи и газови лампи. Нали не искахте социализъм защо сега ревете при капитализма.А честита ви демоникрация и слобода другари.
46
3
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Борисов и седесарите нали спряха АЕЦ Белене с ликуване. Борисов даже се хвалеше как бил спрял три големи енергийни проекта в България с "руско" участие. Сега яжте трева и шума.
45
0
 
17
 
! Отговори
Кой ще ми помогне?! преди 2 години
Съседът ми хотелиер е надстроил незаконно цял етаж с инсталирани соларни панели.Така ми спира нормалния достъп на за слънчева светлина, по утвърдените законни планове на града ни.И да сложа слънчеви панели, няма да работят с добър КПД, заради алчния печалбар.И така е от години...БЕЗЗАКОНИЕ!
44
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Значи, повечето хотели са на мутри-политици, построени с наши пари. Искаха помощи за кризата, от нашите пари. Сега искат фотоволтаици, отново, от нашите пари.Накрая- печелбата, само за тях. Данъци- почти никакви.
43
0
 
30
 
! Отговори
Смях преди 2 години
А защо на вас да ви купи, а на мене - не? И аз искам фотофолтаици за моята панелка :)
42
0
 
11
 
! Отговори
морски преди 2 години
Мутрите плащат наем за апартаментите на мутресите си.Не им дреме за цени и данъци!
41
0
 
18
 
! Отговори
. преди 2 години
"Хотелиерството е един от най-енергоемките сектори" - закривай тая държава!
40
5
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"...Другата опция е да се пострят още атомни мощности. Те също са еко." ___________________ Не е еко изобщо.Чернобил, Фукушима и др. се случиха вече, възможно е и в бъдеще. А отпадъкът е много и радиоактивен - стотици години! Стои в земята и чака да излезе отгоре при земетресения или д.уги бедствия!
39
5
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
държавата трябва редовно духа на бизнеса, а не както е сега - само да ги стриже.

Спонсорирани публикации