Хотелиерите искат държавата да им купи фотоволтаици

Сметките им за ток били непосилно високи
89
Хотелиерите искат държавата да им купи фотоволтаици
Снимка: Pixabay

Туристическият сектор изживява една от най-големите кризи през последните десетилетия. Застрашено е съществуването на бранша, който допринася за сериозен процент от БВП и чиято дейност е структуроопределяща за българската икономика. Ако България иска туризмът да остане важна и стратегическа част от икономиката й, то секторът трябва да е държавен приоритет, смятат от Алианса на туристическата индустрия в България (АТИБ), на който Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) е съосновател и член. По предложение на БХРА, прието от колегите от АТИБ, Алиансът организира поредица от срещи с представители на политическите сили, кандидати за настоящия парламент. На тях от АТИБ представиха своята визия за развитие на сектора и краткосрочните мерки, които са необходими за оцеляването на индустрията. Едва след като е гарантирано оцеляване на сектора е възможно да се мисли за надграждане и реформи, подчертават от АТИБ.

Хотелиерството е един от най-енергоемките сектори и сметките за ток са голямо перо в разходите на бизнеса. Именно затова и цената на електроенергията за индустрията е сред най-големите проблеми, който следва да бъде решен незабавно.

След вече над две тежки години за сектора, в които работата бе много свита, а редица обекти не отвориха, един относително добър летен сезон не е достатъчен за заплащане на непосилните сметки за ток, които са 2 или 5 пъти повече от плащаните през предходни години и периоди. И да се смени министър, и да се смени правителството, няма да ни платят сметките, подчертават от АТИБ.

Затова от организациите настояват за енергийни помощи, но такива, които наистина да подпомогнат сектора. Помощта от 110 лева за мегаватчас, при това само за октомври и ноември, е крайно недостатъчна, категорични са от АТИБ. Нали всички ни уверяваха, че когато излезем на борсата ще плащаме по-ниски цени за електроенергия. Защо всъщност се случи това, за да плащаме най-скъпият ток в Европа ли, питат от организациите. Явно пазарът е спекулативен, но правителството трябва да го регулира, а не ние да плащаме за нечии игри, подчертават от АТИБ.

Както всеки един бизнес и туризмът се развива според определено планиране на приходите и разходите, организация на работата и ценообразуване според тях. Сега обаче се очаква бизнесът да плати цената за недалновидно управление на енергийната система. Това няма как да се случи. Държавата да изиска спекулантите да платят тези по-високи сметки за ток, а ако не е по силите й да направи това да даде средствата, които са над нормалните за сезона сметки за ток, съобразени с инфлацията, като енергийни помощи, категорични са от АТИБ.

Необходимо е да се потърси алтернатива, като използването на програми за енергийна ефективност за поставяне на соларни панели и ползване на възобновяеми източници, посочват още от организациите.

Държавата трябва да вземе всички възможни мерки, за да осигури преференциални условия на енергоемките бизнеси като хотелиерския за инсталиране на алтернативни източници на електроенергия. Ясно е, че проблемите със скъпата цена на тока няма да бъдат окончателно решение без алтернативни източници за доставка на ток за бизнеса.
Държавата трябва да осигури преференциални условия на хотелиерите за инвестиции във фотоволтаични системи, които да ги направят енергонезависими, а остатъка от тяхното производство да се изкупува при изгодни за доставчиците цени. По този начин едновременно България ще изпълни изискванията на ЕС по отношение на зелената сделка и в същото време ще подпомогне най-засегнатия от пандемията, структуроопределящия отрасъл на българската икономика – туризма, посочват от организацията.

Средства за целево изграждане на фотоволтаични системи за туристическия сектор и в частност за хотелите обаче не бяха включени в обхвата на Националния план за възстановяване и устойчивост, затова сега държавата трябва да търси друго финансиране за тази цел. В противен случай цял един енергоемък сектор като хотелиерството е обречен на фалит заради рекордно скъпите цени на тока. Без компенсации от страна на държавата, местата за настаняване ще фалират, а служителите в тях ще останат без препитание, категорични са от АТИБ. Именно затова освен да се решават текущите проблеми в енергетиката трябва да се помисли и за бъдещето – да се улеснят процедурите по поставяне на фотоволтаици и други алтернативни източници на енергия за нуждите на хотелите и процесът да бъде подпомогнат от държавата. Остатъкът от произвежданата електроенергия, който не е необходим за нуждите на хотела, може да се изкупува на по-ниска цена и по този начин да подпомогне и доставките на по-евтин ток и за други бизнеси. Затова от АТИБ настояват държавата да осигури безлихвени кредити или нисколихвени такива с дълъг гратисен период за инсталиране на фотоволтаични системи за хотелите и да поеме ангажимент за изкупуване на излишната електроенергия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


89
Още по темата: токхотелифотоволтаици
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
18
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Сега хотелиерите първо да отидат при харвардските възпитаници да им обеснят как се прави бизнес у бегето. Няма нищо общо с пазарна икономика и тинтири минтири.
17
0
 
15
 
! Отговори
Ноби преди 2 години
и аз искам, може ли и за мен
16
0
 
26
 
! Отговори
zeus преди 2 години
Частните хотели искат пари от държавата за какво ли не. Ами драги ми чорбаджии, комунизма отдавна уж си замина, или се оправяйте някак или фалирайте.
15
3
 
0
 
! Отговори
пет, преди 2 години
предполагам от нивата списуваш, измежду два замаха с мотиката. Да се надяваме скоро да я електрифицираш и ти с волтаици, че да се не хаби напразно слънцето, а и друго си е теферич с тв, интернет и голям Ладилник с много бира на работното място...
14
2
 
18
 
! Отговори
Вин преди 2 години
Шизофрения! Иначе, върли "капиталисти", но все в устите им - държавата! Като застроявахте бетонните грамади, питахте ли някой дали ще има избиване на инвестициите, някой гаранции даде ли ви?! Бизнес риск се нарича - може и да спечелиш, може и да загубиш! Който не се справя, фалит и идва друг!
13
0
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
АААА НЕ!!! Фалит и това е. Не може да си щракате с пръсти за 12 годишно упралвление, че се пазени като "ТУРИЗЪМ". Не можете да си платите ТОКА, защото не можете да Управлявате ама се бие в гърдите ВЕЛИКИ.
12
0
 
18
 
! Отговори
Запознат преди 2 години
По една тесла не искат ли да им купим?? Ама не колата ...
11
0
 
17
 
! Отговори
Бай Тошко преди 2 години
А Ричард Алибунаков още ли не е приревал и той, че трябва да купи държавата и фотоволтаици за кръчмите му?
10
0
 
17
 
! Отговори
бай онзи преди 2 години
айде фалирайте вече, писна ми 2 години да ревете като Манолова
9
0
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Фотоволтаиците няма да им решат проблемите. Само ток през деня и когато има слънце. Освен това са скъпи и силно токсични, това е химическа бомба. И колко площ има на покрива на хотела за да захрани с ток целия хотел. Това стига само за малка едноетажна къща и то само част от елетроенергията, по малко от 50% и то само като грее слънце.
8
4
 
4
 
! Отговори
Аз пък искам... преди 2 години
.. да знам къде е Майчето Манолова и палаткаджийките дето ги убиваше системата. Уби ли ги вече или още държат? По-добре ли са, по-зле ли? Доволни ли са от развитието? Скоро ще има ли джумбуши по площадите около Ротондата? Риба ще има ли, с домати ли или без?Ей такива неща предимно ме интересуват
7
0
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Тез пък нахалници, гледай ги ти. Я марш, просяци.
6
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И аз искам държавата да ми купи фотоволтаици и после да купува произведения от тези фотоволтаици ток на цена над пазарната ама няма да ме огрее.
5
1
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Я па тия колко са весели. Тези знаят ли колко професии и браншове изчезнаха безвъзвратно. Да затварят кепенците и като мен да си връщат на село. 7-мо поколение Софиянец станах първи селянин. Купих си къща на село животни копам садим берем и ям. Ама ръцете ми са целите в мазоли и тече кръв. А те искат на работата лекото и на баницата мекото. Държавата да им купела фолтоволтаици демек ние тарикатите да им ги платиме. Айде у лево.
4
0
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе що не поискате направи държавата да ви осигурява пари на база 100% от оборота който сте имали през2019 година?Аман от наглеци!
3
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А по една сви рка не искат ли? Бати наглите хора, честно. Социализма отдавна умря, всеки да се спасява кох както иска.
2
0
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Е не! Направо прекалихте! Съгласихте се на зелени сертификати, а сега леле мале нямаме пари. Нали Асен ви го каза, пазарна икономика, оцелява само който може.
1
0
 
16
 
! Отговори
пенсионер преди 2 години
искам и аз държавата да ми купи!!!! Кирчо и Руменчо лично искам да ми го донесат!!!

Спонсорирани публикации