Хотелиерите искат държавата да им купи фотоволтаици

Сметките им за ток били непосилно високи
89
Хотелиерите искат държавата да им купи фотоволтаици
Снимка: Pixabay

Туристическият сектор изживява една от най-големите кризи през последните десетилетия. Застрашено е съществуването на бранша, който допринася за сериозен процент от БВП и чиято дейност е структуроопределяща за българската икономика. Ако България иска туризмът да остане важна и стратегическа част от икономиката й, то секторът трябва да е държавен приоритет, смятат от Алианса на туристическата индустрия в България (АТИБ), на който Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) е съосновател и член. По предложение на БХРА, прието от колегите от АТИБ, Алиансът организира поредица от срещи с представители на политическите сили, кандидати за настоящия парламент. На тях от АТИБ представиха своята визия за развитие на сектора и краткосрочните мерки, които са необходими за оцеляването на индустрията. Едва след като е гарантирано оцеляване на сектора е възможно да се мисли за надграждане и реформи, подчертават от АТИБ.

Хотелиерството е един от най-енергоемките сектори и сметките за ток са голямо перо в разходите на бизнеса. Именно затова и цената на електроенергията за индустрията е сред най-големите проблеми, който следва да бъде решен незабавно.

След вече над две тежки години за сектора, в които работата бе много свита, а редица обекти не отвориха, един относително добър летен сезон не е достатъчен за заплащане на непосилните сметки за ток, които са 2 или 5 пъти повече от плащаните през предходни години и периоди. И да се смени министър, и да се смени правителството, няма да ни платят сметките, подчертават от АТИБ.

Затова от организациите настояват за енергийни помощи, но такива, които наистина да подпомогнат сектора. Помощта от 110 лева за мегаватчас, при това само за октомври и ноември, е крайно недостатъчна, категорични са от АТИБ. Нали всички ни уверяваха, че когато излезем на борсата ще плащаме по-ниски цени за електроенергия. Защо всъщност се случи това, за да плащаме най-скъпият ток в Европа ли, питат от организациите. Явно пазарът е спекулативен, но правителството трябва да го регулира, а не ние да плащаме за нечии игри, подчертават от АТИБ.

Както всеки един бизнес и туризмът се развива според определено планиране на приходите и разходите, организация на работата и ценообразуване според тях. Сега обаче се очаква бизнесът да плати цената за недалновидно управление на енергийната система. Това няма как да се случи. Държавата да изиска спекулантите да платят тези по-високи сметки за ток, а ако не е по силите й да направи това да даде средствата, които са над нормалните за сезона сметки за ток, съобразени с инфлацията, като енергийни помощи, категорични са от АТИБ.

Необходимо е да се потърси алтернатива, като използването на програми за енергийна ефективност за поставяне на соларни панели и ползване на възобновяеми източници, посочват още от организациите.

Държавата трябва да вземе всички възможни мерки, за да осигури преференциални условия на енергоемките бизнеси като хотелиерския за инсталиране на алтернативни източници на електроенергия. Ясно е, че проблемите със скъпата цена на тока няма да бъдат окончателно решение без алтернативни източници за доставка на ток за бизнеса.
Държавата трябва да осигури преференциални условия на хотелиерите за инвестиции във фотоволтаични системи, които да ги направят енергонезависими, а остатъка от тяхното производство да се изкупува при изгодни за доставчиците цени. По този начин едновременно България ще изпълни изискванията на ЕС по отношение на зелената сделка и в същото време ще подпомогне най-засегнатия от пандемията, структуроопределящия отрасъл на българската икономика – туризма, посочват от организацията.

Средства за целево изграждане на фотоволтаични системи за туристическия сектор и в частност за хотелите обаче не бяха включени в обхвата на Националния план за възстановяване и устойчивост, затова сега държавата трябва да търси друго финансиране за тази цел. В противен случай цял един енергоемък сектор като хотелиерството е обречен на фалит заради рекордно скъпите цени на тока. Без компенсации от страна на държавата, местата за настаняване ще фалират, а служителите в тях ще останат без препитание, категорични са от АТИБ. Именно затова освен да се решават текущите проблеми в енергетиката трябва да се помисли и за бъдещето – да се улеснят процедурите по поставяне на фотоволтаици и други алтернативни източници на енергия за нуждите на хотелите и процесът да бъде подпомогнат от държавата. Остатъкът от произвежданата електроенергия, който не е необходим за нуждите на хотела, може да се изкупува на по-ниска цена и по този начин да подпомогне и доставките на по-евтин ток и за други бизнеси. Затова от АТИБ настояват държавата да осигури безлихвени кредити или нисколихвени такива с дълъг гратисен период за инсталиране на фотоволтаични системи за хотелите и да поеме ангажимент за изкупуване на излишната електроенергия.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


89
Още по темата: токхотелифотоволтаици
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
38
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До "Верно ли "Отварям частен бизнес - къща за гости" ?!Късно е...даже много късно.Такива обекти се построиха по програмата за развитието на селските райони.В градчета туристически обаче!" --------------------------------------- Не, разбира се. :) Ирония! Иначе съм на подходящо място, но ми е невъзможно да се лигавя и прося от народа
37
1
 
8
 
! Отговори
Не само хотелите преди 2 години
държавата трябва да спонсорира и гражданите /както правиха със санирането/ да си сложат фотоволтаици и тогава ни ЧЕЗ ,ни МЕЗ ни трябват. А и ще се първи по зелена енергия. Другата опция е да се пострят още атомни мощности. Те също са еко.
36
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А пържени катрофки искат ли?
35
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И моите сметки за ток са високи,но сам си ги плащам.И не искам това от държавата.Изнудвачи,а не бизнесмени.Като не ставате за тая работа,намерете си друга.
34
0
 
11
 
! Отговори
При ~40% сива преди 2 години
икономика за какви данъци ми говорите?И няма край...и няма край...
33
0
 
26
 
! Отговори
али преди 2 години
И аз искам държавата да ми плаща тока !!! Какво ме отличава от хотелиерите ? и аз работя и аз плащам данъци... И на мен ми идват високи смеетките..
32
0
 
5
 
! Отговори
Ибре курорте! преди 2 години
Верно ли "Отварям частен бизнес - къща за гости" ?!Късно е...даже много късно.Такива обекти се построиха по програмата за развитието на селските райони.В градчета туристически обаче!
31
0
 
16
 
! Отговори
До 25 преди 2 години
И на какви заплати са осигурявали служителите си.
30
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това серизно ли? И къде е писано, че всеки трябва да е хотелиер? Като им е скъп тока, да затварят и отиват да пасат овце. Сега очакваме след хотелиерите и ресторантьори, фризьорри... всеки тръгнал да печели от частен бизнес да поиска държава да му плаща тока. Това даже и в комунизма не е било!За да стане това, данъците ни трябва да са като в Германия или Франция - по 40%. Дали ще са съгласни?
29
0
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Я вижте фейсовете им, фейсовете на женичките и любовниците! Ще видите пари за колко фотоволтаици са отишли за екскурзийки по екзотични место и др. скъпи играчки
28
0
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Я па тия!А не искат ли държавата да им поеме всички разходи,а те само да печелят?Яаааа,у лево.
27
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
"Капиталиста , когато на него не му оттърва либерализацията , реве държавата .....Нали бяхте щастливи либерални европейци в пазарни условия ." ___________ Точно. Също, и обратното. При държавни предприятия, 'не ми дават да проявят предприемчивостта си. Нищо не мога да направя. Все ме спират.... Няма достатъчно финансиране и парите не стигат...затова не е печелившо...' и т н
26
0
 
14
 
! Отговори
морски преди 2 години
Тез тарикати имат висок стандарт на живот.Имотите им са луксозно обзаведени, но вечно изплащат кредити горките!
25
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Искам да си извадят декларациите да ги видим какви данъци са платили последните 5 години
24
0
 
15
 
! Отговори
Ами преди 2 години
Енергийната система се управляваше от счетоводителката Теменужка и енергийната мафия на Борисов и ГЕРБ.Искахте либерализация,получихте я.
23
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Защо да им се плаща на хотелиерите от нашите данъци?
22
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Значи обикновения човечец с келявата си заплата, трябва да плати за фотоволтаици на богатите хотелиери? Не съм съгласен. Сега са закъсали, а като им бяха пълни хотелите що не инвестираха? що не плащаха данъци? Пият си уйскито, карат си скъпите коли ,жулят скъпи каки, а ние да им спасяваме хотелите.
21
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Отварям частен бизнес - къща за гости. Искам държавата (т.е. българите плащащи данъци!) да ми дадат пари за строежа, обзавеждането и рекламата тук и в чужбина. Със соларни панели, разбира се. После, да ми плащат тестове за неваксинирани, и да дават ваксини за желаещите гости. Ще работя със сертификати, ако е още политика на държавата. Искам и да дават за тока, че е скъп, и да поемат всички разходи по персонала (обученият е скъп) - заплати, осигуровки, данъци, и др., за да ми е на светло бизнеса.
20
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе най-добре е да дадат по колко искат да печелят на месец, държавата да им ги дава, а те да си лежат в къщи. Така ми се струва след като им гледах глупостите месеци наред. Когато крият обороти, въртят далавери, поддържат нулево качество, нищо, а сега като няма клиенти - тичат на държавна цицка. Частен бизнес означава бизнес, в който всеки сам си носи кръста - ако печели печели, ако губи губи. Няма защо да ни увиснат и тия на шията в тези кризи, които са кризи за всички.
19
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Капиталиста , когато на него не му оттърва либерализацията , реве държавата .....Нали бяхте щастливи либерални европейци в пазарни условия .

Спонсорирани публикации