Частните уроци - процъфтяващ бизнес в Европа

Милиарди евро отиват в „сенчестото образование“
7 юни 2011 14:11, Елка Василева
33
Частните уроци - процъфтяващ бизнес в Европа
Снимка: Reuters

Частните уроци са процъфтяващ бизнес в Европа. Родители във Франция и Германия харчат над 3 милиарда евро на година за допълнително обучение за децата си, сочи нов доклад.

В по-голямата част на Европа тенденцията е еднаква, макар сумите да не са еднакво големи във всички страни,  тъй като родителите заделят все повече и повече средства, за да дадат на децата си допълнителна подготовка към осигуреното от държавата образование, показва докладът на Европейския съюз.

Освен че подчертава големите суми, които се харчат за "сенчесто образование", докладът акцентира върху това, че тенденцията задълбочава неравенствата в Европа, тъй като децата на по-богатите родители получават повече допълнителни уроци и създават разделения, които могат да имат дългосрочни социални последици.

"Сенчестото образование е достигнало такива мащаби, има такива силни последствия за социалното равенство, за икономиката, свързана с образованието, за работата на училищата и за живота на децата и семействата, че този въпрос не бива да бъде подминаван", пише Марк Брей, автор на доклада "Предизвикателството на сенчестото образование", който бе публикуван миналата седмица.

Докладът, който обединява изследвания, извършени в отделни страни през последните четири години, показва, че секторът на сенчестото образование във Франция е на стойност 2,2 милиарда евро през 2007 г. и нараства с около 10 процента на година.

Между 900 милиона и 1,5 милиарда евро се харчат за допълнително образование всяка година в Германия, като повечето от тези суми отиват за помощни уроци в гимназиалния етап. Цената на уроците във Франция и Белгия може да бъде над 30 евро на час.

В Южна Европа, където държавната образователна система изостава от тези на север, има силна тенденция за допълнителни уроци.
 
Родители в Кипър, Гърция, Испания и Португалия харчат доста пари за своите деца, макар ползата да се натрупва за онези, които са от по-богати семейства.

Дори в Скандинавия, която често е на първо място в света по отношение на държавното образование, допълнителните уроци се търсят все повече.

"Частните уроци не са толкова за деца, наистина нуждаещи се от помощ, която не могат да намерят в училище, колкото за да се поддържат конкурентните предимства на вече успешните и привилегированите", каза Ян Трушчински, председател на отдела за образование и култура на Европейската комисия, който разпореди доклада.

Индустрия за милиарди евро

Проучването установи, че повечето частни уроци са цел на богатите и обикновено живеещи в града семейства, а не на работническата класа.

В някои страни частните уроци са често явление за семейства, които вече плащат за частни училища и това задълбочава социално-икономическото разделение.

"Що се отнася до пазарните сили, частните уроци поддържат и задълбочават неравенството", каза Брей в доклада."Семейства с по-висок доход могат да си позволят както повече, така и по-качествени уроци".

Освен социално-икономическите последици докладът подчертава в какъв развиващ се бизнес се е превърнало сенчестото образование.

Във Франция, Белгия, Великобритания, Ирландия и на други места вече има компании, които осигуряват допълнителни уроци по домовете.

"Индустрията с частните уроци е увеличаващ се източник на заетост, както и начин за много учители да имат допълнителни доходи", каза Трушчински. "Това изглежда е една от причините както правителства, така и синдикати да избягват тази тема".

Въпреки милиардите, плащани за частни учители, в много държави този въпрос не е регулиран и уроците често са извън обсега на облагането с данък, сочи проучването.

Частните уроци са смятани за толкова важни, че разходите на кипърските и гръцките родители в това отношение възлиза на 20 процента от бюджета за държавно образование на правителството, сочи докладът.


(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


33
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
1
 
10
 
! Отговори
Петкова преди 12 години
Нима твърдите, че Моцарт е произхождал от богато семейство, и затова е реализирал таланта си? Историята показва, че и преди появата на социалистическите идеи хората са подпомагали бедните, и ако някъде се е появявал някакъв талант, обикновено се е намирал някой, който да му помогне да се реализира. Таланти се затриваха точно по време на социализма, защото имаше цензура, и ако някой твореше идеологически неудобни неща, получаваше отказ от публикуване, а понякога направо смърт.
10
1
 
10
 
! Отговори
алтер преди 12 години
Към 9. Именно социалното неравенство е убило милиони таланти.И не частните уроци задълбочават това неравенство - те са негов продукт.Маргиналните имат само случаен шанс в капиталистическото общество. В тактически план основният проблем на нашетообразовоние е неговото слабо финансиране. Дайте 5% от БВП ,скоето ще се модернизира учебната база и ще се повишат заплатите и квалификацията на учителите и нещата ще се нормализират.
9
0
 
15
 
! Отговори
Маги преди 12 години
Въпреки, че съм само на 14 години мога да споделя мнението си за частните учители. Тази година държах така наречените "малки матури" и смея да кажа, че съм се справила много по-добре от съучениците ми, които ходят на частни уроци или имат частни учители. Още в четвърти клас родителите на много деца им им наеха такива за по цял ден, за да се били справили на матурите ;х. Въпросните родители обаче са заможни, нямат време за децата си и изобщо не се интересуват от тях или са прекалено амбициозни...
8
5
 
22
 
! Отговори
Петкова преди 12 години
От този доклад прозира единствено социализъм. Аз пък считам, че не трябва да се борим да бъдем равни. Цялата тази химера не е помогнала на никой да постигне нещо, но е попречила на много талантливи хора да се реализират в общества, където техните дарби и таланти се възприемат като заплаха от останалите, които ги нямат. Равенството трябва да бъде единствено пред закона, от там нататък всеки трябва да се стреми да постигне максимума на своите заложби и таланти.
7
0
 
14
 
! Отговори
8-ия ден преди 12 години
"Проучването установи, че повечето частни уроци са цел на богатите и обикновено живеещи в града семейства, а не на работническата класа. "Ако проучването беше установило нещо различно, много щях да се изненадам....
6
3
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
А тука що плювни бяха срещу учителите, които дават частни уроци, как ги наричаха мошеници, крадливи, не си гледали работата в училище... Що даскали бяха уволнени заради това... Сакън даскалите да не забогатеят, а децата с с частните уроци да не поумнеят. Ние все сме по-католици от Папата, все тичаме пред вятъра... И като резултат сме на дъното на мизерията, с най-скапаното образование, с най-бедните и немотивирани даскали, с най- много неграмотни на глава от населението... Същото е за всичко
5
1
 
19
 
! Отговори
Скептична преди 12 години
Поредният безполезен доклад,който констатира фактите,но не предлага решения.Това за задълбочаване на соц.неравенство е вярно,но нима нещо може да се промени?Световното лицемерие е супер цинично и непобедимо!
4
1
 
12
 
! Отговори
Частен ученик преди 12 години
В нашия квартал има една занималня, в която едни учителки дават частни уроци срещу заплащане. Много е вълнуващо.
3
2
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
Значи не се акцентира плачевното качество на образованието, а на това, че не могат а гушнат $$$$ парите, макар и като данъци.Сега се чудят как да лекуват симптомите, вместо да подобрят качеството на учебния процес.Не само в България сме ***. Цяла европа са ***!
2
6
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 12 години
В живота си не съм взела и един частен урок, което не ми попречи да вляза от раз в исканата от мен специалност. Материалът, залегнал в учебната програма, е добра основа и е достатъчно малко повече четене на допълнителни материали (намерени лично от мен в библиотеките или в интернет, а не спуснати от някой частен преподавател).
1
8
 
24
 
! Отговори
Велико преди 12 години
в 11 и 12 клас и аз ходих на уроци... без уроци не става а учех в УЖ най-елитното училище в града