Напът ли е Ангела Меркел да загуби Европа?

Слабостта в Германия я спъва в Евросъюза
20 сеп 2016 19:15, Елка Василева
60
Напът ли е Ангела Меркел да загуби Европа?
Ангела Меркел. Снимка: архив, Reuters

Трудно е да се сети човек какво още можеше да направи Ангела Меркел през последните седмици, за да подтикне останалите европейски лидери към постигане на консенсус за периода след Brexit-а.

При подготовката за срещата на върха на 27 от 28-те страни членки на ЕС (без Великобритания) в Братислава, която се проведе в петък, германският канцлер се срещна лично с 24 от 26-те си колеги.

Преди това тя посети Варшава, Талин, Прага, Париж и италианския остров Вентотене. В крайна сметка всичките тези внимателни консултации и искреното усилие да покаже на всички, че Германия не определя еднолично дневния ред, не доведоха до никакъв резултат, пише Ройтерс.

Още по темата

Братислава беше пълен провал. Френският президент Франсоа Оланд и словашкият домакин Роберт Фицо демонстрираха съпричастност и определиха доста слабите резултати от срещата на върха, наречени "Пътна карта от Братислава", като крачка напред. Италианският премиер Матео Ренци и неговият унгарски колега Виктор Орбан обаче започнаха да критикуват документа, още преди мастилото да е изсъхнало.

"Не знам какво има предвид Меркел, когато говори за "духа на Братислава", заяви Ренци през уикенда. "Ако нещата продължават така, вместо за духа на Братислава, ще говорим за призрака на Европа".

Меркел задаваше курса на Европа близо едно десетилетие. Отговорът на блока на кризата в еврозоната бе определен в Берлин. Подобно на Минските споразумения за Източна Украйна и договора между ЕС и Турция за намаляване на миграционния поток към Европа. Братислава обаче показа, че задълбочаващите се проблеми на Меркел у дома, задълбочили се още повече от ужасния резултат на нейния Християндемократически съюз (ХДС) на регионалните избори в Берлин в неделя, подкопават влиянието й отвъд границите на Германия.

"Меркел открива, че в резултат на кризата с бежанците няма твърде много приятели в Европа. А й трябват приятели и съюзници по много въпроси", заяви бивш високопоставен служител на Европейския съюз, работил в тясно сътрудничество с германския канцлер при кризата в еврозоната.

Събеседникът, пожелал да остане анонимен, каза, че не вижда алтернатива на Меркел в ХДС, Германия или Европа. Въпреки това той е на мнение, че съпротивата срещу лидерската роля на Германия само ще се засилва.

Меркел е лицето на германската непреклонност и на отворените граници на Европа - двете политики, които активизират популистките партии в Европейския съюз, и, както подшушват служители в някои европейски столици, може да са подтикнали британците към Brexit-а.

Отслабена фигура

Шансовете на Меркел да се сниши и да се опита да спечели четвърти мандат на изборите догодина остават високи въпреки поредицата неуспехи на регионалните избори и вредния спор с традиционния й коалиционен партньор - Християнсоциалния съюз, заради политиката й на посрещане на бежанците с добре дошли.

На необичайно самокритична пресконференция вчера, на която призна тлеещите разделения в Европа заради бежанците, тя отказа да каже дали ще се кандидатира. Ако обаче се яви на изборите и спечели, Меркел ще го направи като отслабена фигура както у дома, така и в Европа. Това може да доведе до последствия на редица европейски фронтове.

Берлин вече е в отбранителна позиция по отношение на икономическата политика, принуден да приеме неефикасността на бюджетните регулации на Европейския съюз в случая с нарушителите на правилата за бюджетния дефицит Испания и Португалия и с меката парична политика на Европейската централна банка.

Меркел претърпя поражение и в преследването от една година на целта да убеди партньорите на Берлин от Европейския съюз да приемат мигрантски квоти. В Братислава тя се съгласи да освободи източноевропейските страни от този ангажимент, като прие предложението им за "гъвкава солидарност" в кризата с бежанците. Въпреки това Орбан почувства необходимост да осъди политиката й като "саморазрушителна и наивна".

Следващият тест за влиянието на Германия може да е запазването на единство в Европейския съюз за санкциите, наложени на Русия заради кризата в Украйна. Въпреки поредната дипломатическа совалка на външния министър Франк-Валтер Щайнмайер представители на германските власти признават в частни разговори, че са принудени да мислят за алтернативи на Минските споразумения, с които е обвързано вдигането на санкциите.

"Въпросът е как да трансформираме (договореностите от) Минск в нещо друго", каза един служител. "Те се превръщат във все по-разочароващо занимание, участниците в което плащат политическа цена."

Ренци и Орбан, които дадоха отпор на Меркел в Братислава, са сред най-големите скептици в Европейския съюз за икономическите и финансови санкции, наложени на Москва преди две години заради анексирането на украинския Кримски полуостров и подкрепата за бунтовниците в Източна Украйна.

През уикенда словашкият премиер Фицо определи санкциите като неефективни и вредни за Европейския съюз. Русия, заяви той в интервю за Ройтерс, е направила повече от Украйна, за да изпълни задълженията си по Минските споразумения.

Ключов вот във Франция

Другото голямо изпитание за Меркел и Европейския съюз е Brexit-ът - игнорираният в Братислава очевиден проблем. След референдума във Великобритания през юни тя предпочита да постигне споразумение с Лондон, което да задържи британците на близка орбита.

И тук обаче Меркел се сблъска със силна съпротива, по-специално от страна на французите, които обещават да направят Brexit-а колкото се може по-болезнен за Великобритания.

Връзката между Берлин и Париж, която от десетилетия е двигателят за задълбочаване на европейската интеграция, може да държи ключа за това как блокът ще се справи с новата епоха на разединение.

Възможно е тя да спомогне и за определянето на това дали Меркел ще продължи да играе важна роля във формирането на политиката в Европа или ще стане една отслабена, по-изолирана фигура.

Масово се очаква Оланд, който лоялно подкрепи Меркел в Братислава, да загуби поста си през пролетта.

Ако той бъде заменен от Ален Жупе, бившия центристки премиер, някои виждат възможност Меркел да възстанови до известна степен консенсуса и курса на Европа.

"В идеалния случай, в края на следващата година ще имаме канцлер Меркел и президент Жупе. Тогава Германия и Франция ще могат отново да се превърнат в двигателя на една по-дълбока европейска интеграция", заяви бившият служител на ЕС.

Ако на изборите във Франция обаче победи бившият президент Никола Саркози, някои се опасяват, че ситуацията ще стане непредвидима.

Когато управляваха едновременно Берлин и Париж между 2007 г. и 2012 г., Меркел и Саркози преодоляха едно трудно начало, гравитирайки един към друг през годините на напрегната борба с кризи. Накрая те вече бяха известни с общото прозвище "Меркози". През последните месеци обаче Саркози застана в опозиция на Меркел по много от значимите въпроси - от бежанците и националната идентичност, до Турция, Русия, Brexit-а и дори климатичните промени.

"Пропастта със Саркози стана огромна", каза висш германски служител. "Ако той бъде избран, това може да се окаже колосален проблем за Меркел."

Тогава на Братислава може да се погледне като на момента, когато германският канцлер загуби Европа.

/БТА/

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


60
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
10
4
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Няма такава българска дума "напът". Има "на път". Може би претендиращите да се занимават с журналистика трябва по-често да опресняват знанията си по българска граматика.
9
1
 
37
 
! Отговори
анонимен преди 7 години
прокуратурата в берлин да започне разследване получила ли е меркел пари за товакоето сьтвори в европа оставка и сьд за нея и правителството и
8
1
 
36
 
! Отговори
кк преди 7 години
Тая бабичка за нищо не става
7
1
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Меркелопотамодилът да си взема любимите пришълци и заедно с тях да поема към Месопотамия, където да им се радва доживот. Европа е за хора, които са избрали да живеят цивилизовано. Който иска да живее сред варвари, да ходи при варварите, а не тях да ги докарва тук.
6
1
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Тъз ИзточноГерманска жаба(шваба)Трябва да търка Наровете на Европейските ПолитзатвориЗа Предателството и на ЕС нацийте за отдаването и присъединяването им към Обединеното но вонящо на Запъртък СеверноАмериканско Кралство САЩ
5
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Напът???????????мииииииии, неграмотно!
4
2
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Какво чета?! В Братислава Меркел се съгласила да освободи източноевропейските страни от ангажимента да приемат мигрантски квоти? А наш Баце защо не каза такова нещо като се върна оттам! Само за милионите говореше, които ще ни дадат. В Харманли междувременно започват да доставят допълнителни фургони за мигранти, пише в друг сайт.
3
4
 
32
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Това "напът" е грешка... въпросът е дали е "на път" или е "напън"Къде са ви редакторите?
2
1
 
15
 
! Отговори
бабушка преди 7 години
текст под снимката:-Как се ***...
1
5
 
47
 
! Отговори
fgh преди 7 години
КОЛКОТО РЪТИ ГЕРМАНИЯ СЕ ОПИТА ДА СТАНЕ ЛИДЕР НА ЕВРОПА, РЕЗУЛТАТА Е ПЛАЧЕВЕН ЗА КОНТИНЕНТА. ТИЯ ХОРА НЯМА ЛИ НАЙ-НАКРАЯ ДА РАЗБЕРАТ, ЧЕ СТАВАТ САМО ЗА БАЧКАНЕ. ПОЛИТИКАТА ДА Я ОСТАВЯТ НА ДРУГИТЕ