Как Хърватия се адаптира към еврото?

На 1-ви януари тя стана 20-ата държава, присъединила се към еврозоната
14 яну 2023 12:18, Петя Славова
88
Как Хърватия се адаптира към еврото?
Снимка: БГНЕС

На първи януари 2023 г. Хърватия стана 20-ата държава, която се присъедини към еврозоната. Местната валута куна беше заменена с евро.

С единната валута страната се надява да направи икономиката си по-силна и по-стабилна, както и да подобри жизнения стандарт на жителите си.

Някои съжаляват за отпадането на куната. На пазара за плодове и зеленчуци в Загреб реакциите са смесени.

"Доволен съм от промяната", казва един от купувачите. "Това е нещо ново".

"Не е вярно, че цените са скочили до небето", казва друг. "Може би са се повишили с няколко цента, но това е нищо".

Други не са толкова убедени.

"Цените са малко прекалено високи, това е всичко", казва един възрастен мъж. "Аз нямам проблем с конвертирането. Просто трябва да имаш пари!"

"Не сме доволни, предпочитаме нашите куни", казва друг. "За мен държава, която няма собствена валута, не е държава".

Мнозинството подкрепя преминаването към еврото, предава БГНЕС, позовавайки се на "Евронюз".

45% от хърватите вече са имали сметка в евро за големи разходи, но сега всички трябва да свикнат с единната валута за ежедневните покупки.

Ана Кнежевич е председател на Хърватската асоциация за защита на потребителите.

"За възрастните хора е трудно да пресметнат колко струват ежедневните им покупки сега, когато цените са в евро. Ние имаме двойни цени, така че е много лесно да се сравнява", казва тя.

Въпреки че възрастните хора са привързани към куната, 55 % от хърватите подкрепят приемането на еврото, според проучването на Евробарометър. Но повече от 80 % от тях се опасяват от повишаване на цените.

"Кафето, хлябът... цените сега са по-високи, отколкото преди новата година", продължава тя. "Хората нямат много пари за харчене, храната е много скъпа, отоплението, електричеството също е скъпо, така че е много трудно да се живее. Хърватия е малка страна, пенсиите не са високи, така че можете да си представите как живеят хората".

Подем за туризма и производството

Преминаването към еврото и влизането в Шенгенското пространство се очаква да даде тласък на сектори като туризма, който представлява 24 % от БВП на Хърватия, но също така и на производството, което с над 12 % от БВП е важен експортен сектор.

Končar Group работи в областта на енергетиката, инфраструктурата и електрическите железопътни превозни средства. Компанията изнася над 60% от продукцията си, като 70% от нея отива в страни от еврозоната.

"Ако погледнем назад през последните 21 години, когато всъщност обвързахме нашата валута, куна, с еврото, не можем да кажем, че промяната ще бъде огромна", казва главният изпълнителен директор Гордан Колак. "Но смятаме, че работата на бизнеса ще бъде много по-лесна, защото клиентите ни лесно ще разбират нашите предложения.

"Когато говорим за производителност, когато говорим за модернизация на производството, когато говорим за дигитализация, всички тези области са много по-важни за нас, отколкото еврото като парична единица".

През 2020 г. повече от 70% от износа на хърватски стоки се търгува в евро, а само 16% - в щатски долари.

Приемането на еврото изглежда естествено за страна, в която единната валута вече е добре интегрирана.

През 2022 г. БВП на Хърватия нарасна с 6%, но прогнозата за 2023 г. е само 1%, отчасти поради високата инфлация.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


88
Още по темата: ХърватияевроБВПкуна
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
58
10
 
33
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
абе един път напишете защо - полша , унгария ,чехия, швеция и дори дания - която е основател на съюза не искат да го помиришат еврото - ами защото не ги управляват вашингтонски наместници - и не ги допускат до власта - я орбан изрита като мр-ъсе-н па-р-ца-л шорош - барабар с всичките му "неправителствени" организации и университета мупоследна статиктика- 97% от унгарците не одобряват антирусийските санкции - кажете им че са рубладжии и копейковци де
57
1
 
23
 
! Отговори
До 58 преди 1 година
Къде има вече цена на хляб 1 лв? Половин хляб в Бургас, нарязан е 1.2лв....
56
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Стига с ная Хървтия вече както си идкат да де спасяват гледайте в собствената си ***
55
12
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
В Хърватия лесно се адаптираха към еврото - вдигнаха цените с 20% и продължават напред. Ние да му мислим, че при на цената в лева ще остане същата, но в евро. Хляб от 1 лев ще струва 1 евро и т н.
54
12
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
И еврото ще преживеем, както преживяхме Филип Димитров, Иван Костов и Бойко Борисов.
53
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ранът-ъ прави борбътъ..................Тази Шенген Хърватия демографски е все едно да приемеш София в Шенген без останалата България................Свръхчовеците от Висшата раса са в държавата на Каталуня със столица АНДОРА.........пита се какъв е тоя фалшив герой град Барселона?
52
20
 
30
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нищо добро не ни очаква, когато затрием българският лев. С лека ръка се отказваме от историята си, от езика си, от приноса си за развитието на Европа и света. Дано българите се осъзнаят, че сме водеща духовна и нравствена сила.
51
23
 
19
 
! Отговори
Така е .. преди 1 година
И еврото ще преживеем , както преживяхме Луканов и Виденов. Света върви на пред и ние с него. А за Русия майната и.
50
28
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нищо лошо не ни очаква, ако приемем еврото. Стига сте изказвали некомпетентните си мнения и излишни притеснения. В Хърватия си тече инфлация, както в цяла Европа и това няма нищо общо с минаването й към еврото. Само ще можем да завиждаме на Хърватия и да им дишаме праха, ако се забавим и не успеем да приемем еврото и да влезем в Шенген.
49
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ами как ... Молят да пращаме ... Пратят малко лев да купим по-евтино родата и ние пращаме по пощата буркани и меса и така ...
48
6
 
12
 
! Отговори
Часовникова кула преди 1 година
Повече Европа трябва за да има повече Ислямски Халифат твърдят от брюкселския ислямосенат в квартал Моленбек...........Сякаш при управлението на премиера Франсоа Оланд с министъра му Макрон във Франция е нямало нито един мюсюлманин и исляма ги нападнал от планетата Меркурий............часовника тиктака а го няма Обединеният Арабски Халифат а Обединеният Ислямски Халифат още повече го няма...........с тази Евросъюз идеология неизбежно ще замечтаете за социалистическото управление на Фрасоа Оланд
47
8
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няма как всички да са IT-та все пак някой трябва да работи и произвежда нещо.
46
7
 
18
 
! Отговори
Българин преди 1 година
Адаптира се като хората започват да купуват все по-малко и все по-трудно да свързват двата края. Очаква ни и нас ...
45
3
 
9
 
! Отговори
сребролюб преди 1 година
те и на политиците заплатите са високи, с програмистите един задокеански център диктува без пазарен принцип ,кой колко ще взима , за да си постигнат целите са премоделиране на обществата
44
14
 
6
 
! Отговори
до 39 преди 1 година
Казвам го публично и в LinkedIn, и във Facebook. За последната година доходите ми са се качили с 20% (тези от заплата) и с 45% (пасивните). Друго? Хората не ме интересуват- давам съвети за финанси. Ако щете, слушайте. Ама преимно пляскате минусите и не се вслушвате, като ви казвам къде да влагате.
43
7
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
На първи януари 2023 г. Хърватия стана 20-ата жертва на еврозоната.
42
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Отделно някакви ИТ ухльовци си мислят, че всички работят скапаната им работа дето не създава нищо, утре, ако изчезнат света ще стане по-добро място.
41
2
 
13
 
! Отговори
законодател преди 1 година
На програмистите да се плаща само в крипто
40
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Ние нямаме правителство, обаче колко са зле хърватите
39
3
 
3
 
! Отговори
ДО 37 преди 1 година
Какъв Cloud бе- не го ли виждаш тоя, че името си не може да напише, камо ли CV да има, камо ли- да го качи някъде си и да го шерне...