Земеделец: Никога България не е имала толкова много зърно на склад

Ще бъдем свидетели на фалити на много земеделски производители, предупреди той
Обновена: 21 апр 2023 20:46 | 21 апр 2023 20:39, Анисия Иванова
244
Земеделец: Никога България не е имала толкова много зърно на склад
Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Решението на българското правителство да затвори временно пазара за над 20 вида стоки с произход от Украйна е безвъзвратно закъсняло. Временна забрана по никакъв начин няма да повлияе на пазара и на цената. България в исторически план никога не е влизала в нова жътвена кампания с такъв преходен запас от стока. Такава волатилност в цената на пшеницата също никога досега не е имало. В момента цената в България е около 400-420 лв. и по никакъв начин не може да покрие производствената себестойност. Това каза Борислав Петков, земеделски производител, в предаването "Бизнес старт" с водещ Христо Николов.

Към момента близо 4 милиона тона пшеница стоят в складовете, а очакваме нови между 5,5 и 6 милиона тона, които ще дойдат от реколта 2023 година.

Слънчогледът е по същия начин - почти цялото произведено количество от реколта 2022 година е налично в складовете. "Ако тази стока остане по складовете, това ще бъде изключително опасно”, подчерта Петков.

Големият запас от зърнени култури предполага големи проблеми в сектора, включително и фалити на земеделски производители. "Тази година ще бъдем свидетели на фалити и прекратяване на дейността на много земеделски производители”, прогнозира събеседникът.

Междуфирмената задлъжнялост и кредитната задлъжнялост на компаниите в този сектор е изключително висока.

Досега не се е случвало такова нещо, никой не е подготвен за такава ситуация и не е ясно къде ще се съхранява тази продукция. Складовете на големите търговци също са пълни, а нямаме износ, но дори и това да се случи - заради капацитета на българските пристанища няма как да изнесем 2-3 милиона тона за по-малко от месец, обясни Петков.

Коментирайки твърдението на последното редовно правителство, че ще закупи 1,5 милиона тона пшеница, събеседникът посочи, че не е бил купен и един килограм.

"Шумът беше голям...Хората, които обявиха това нещо, нямаха представа какво е милион и половина тона, колко място е необходимо за това съхранение и каква логистика трябва, за да можеш да изкупиш 1,5 милиона тона пшеница”, каза Петков.

Той сподели, че още при първите коридори, през които влезе продукция от Украйна, е станало ясно, че това не са транзитни коридори, а типична търговия със стока, която е с нулево мито и такси.

"Нито държавата ни, нито Европейският съюз следяха складовите наличности на земеделските производители и фактът, че те не намаляват и продукцията не може да бъде продадена за сметка на украинската, която влизаше безразборно и се продаваше вътре в ЕС макар идеята за тези транзити коридори беше тя да отива в страните от Третия свят”.

Износът на зърно от Украйна трябва да бъде регулиран и да не остава в ЕС. Няма как да се конкурираме с украинското производство при положение, че в момента то е субсидирано от всички страни – те получиха семена безвъзмездно от определени компании, получават дизелово гориво безвъзмездно, разказа Петков.

С оглед на сегашната ситуация в сектора събеседникът посочи, че има два варианта за справяне с проблемите. Първият вариант е Европейският съюз да компенсира финансово за пропуснатите ползи и загуби, които търпят земеделските производители. "Не говорим само за зърнопроизводството, говорим и за производителите на мед, на яйца и на всички онези стоки, които българското правителство забрани за внос следващия месец и половина”, каза гостът.

Финансовото компенсиране трябва да е адекватно, а то може да е такова тогава, когато българските власти отидат в Брюксел и сложат на масата реалната сметка и аргументите за това. Иначе ще бъдем свидетели на това, което видяхме миналата седмица, когато Европейската комисия обяви помощта, която ще даде за българските земеделски производители в размер на 16  милиона евро. Това е по-малко от един лев на декар, което не кореспондира с реалността, категоричен бе Петков.

Другият вариант е българската държава по най-бързия начин по дипломатически канали да прави директни договорки с определени държави, които са консуматори на пшеница и слънчоглед, за да може част от тази продукция, която е налична в момента, да бъде изнесена и продадена на добра цена.

Целия разговор може да видите във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


244
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
171
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Пълно е със зърно, ама не свалят цената на брашното, хляба, макаронените...
170
10
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Европа Супсидира Украйна а за нас един гол х.,.Такова дърво заслужават само се чудя до кога ще мълчат европейците
169
1
 
23
 
! Отговори
Зла свекърва преди 1 година
Май работата вече е за съд. Нещо в уравнението не се връзва. Нулево ДДС на хляба. Субсидии на декар площ. Субсидии за ковид. Субсидии за ток. А те твърдят, че разходите им били много високи и искат спиране на вноса, за да няма конкуренция от по-ниски цени.Ами да им направят ревизия и да ги изкарат от бизнеса. Явно са калпави, след като не могат да се оправят в толквоа субсидиран сектор, където всеки им помага. Съвсем ни взеха на подбив.
168
0
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Внасят евтини стоки пък всичко скъпо двойно тройно. Как ще обясните това?
167
2
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Алчност е думата за нашите зърнопроизводители и зависимости от Бойко и Доганя,те дискретитираха пазара за да ударят промяната,да вдигнат изкуствено цените и хората да намразят ПП!Кат се замислиш има логика!
166
8
 
12
 
! Отговори
Щази преди 1 година
Промяна в България засега няма. Борисов и Пеевски все още съсипват България. Зърно ще има много но народа ще емигрира към истински държави с истински икономики. Учете децата си на английски и да се махат от тази клоака наречена Булгарист'ан.
165
5
 
20
 
! Отговори
До ФАЛШИВАТА ПРОМЯНА преди 1 година
Само дето това няма общо с промяната, а пък пръст имат Боко и Доганя. Всички големи производители и търговци на едро са техни хора и те спекулират с цените и изсмукват държавните помощи
164
9
 
12
 
! Отговори
ФАЛШИВАТА ПРОМЯНА преди 1 година
ЗЪРНО МНОГО... ХЛЯБА =2 ЛЕВА......... ФАЛШИВА РАБОТА, ФАЛШИВА ПРОМЯНА.....
163
2
 
26
 
! Отговори
До производителите преди 1 година
Значи може да свалите цените
162
6
 
30
 
! Отговори
Сата НАТО преди 1 година
Никакви компенсации не трябва да ви дават, няма за какво. Да сте си продали пшеницата навреме. Държали сте я за спекула. Задължително трябва да се разорят големите латифундисти и да се направи поземлена реформа. И след това да се ограничи притежанието на земя до 40-50 декара на човек. В това числи ниви, ливади и гори.
161
7
 
17
 
! Отговори
патрик преди 1 година
Като дете през ваканциите ходих на село при баба ми и дядо ми.Лятно време когато се събираше реколтата.Никога няма да забравя възмущението на старите хора цял живот се борили със земята.Това е престъпление да се изкарва от земята жито 250-300 кг, на декар,Нормално 160-200 килограма над това количество не е жито.Някяква химическа съставка нямаща нищо общо с житото.А истинското жито е 120-150 кг на декар.Това е преди 60 години.В складовете няма жито има химически субстанции съкращаващи човешкия
160
4
 
34
 
! Отговори
Един Българин преди 1 година
Засрамете се! Станахте милионери с чужда земя, европейски субсидии и помощ на държавата! И искате още!
159
2
 
40
 
! Отговори
Vv преди 1 година
Свикнаха да карат бентлита и майбаси земеделчетата, на манекенки и плейбойки. Горките , а сега реват за още пари ка вдовици за х.... Живи да ги ожалиш. Срам нямат. Позлатиха ги и пак реват на умряло. Палати вдигнаха като прогимназии и все им е малко. Най скъпите коли са техни, и пак реват. Няма такава наглост.
158
1
 
30
 
! Отговори
Да допълня... преди 1 година
До Гадняр 159 Каквато е цената на световните борси , на такава продаваш.Просто е.
157
23
 
8
 
! Отговори
Така е .. преди 1 година
Времето за добра цена е отминало.Сега въпроса е как да се освободят силозите за новата реколта.До това доведе държавата ПП и Радевото правителство.Приоритет на ПП 1 си остава свалянето на Гешев. Гешев или държавата ? Изберете сами.
156
2
 
28
 
! Отговори
EVGENI преди 1 година
доматите 7лв краставици 5лв що не сеят защото трябва да наемат работници
155
11
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Да отбележим, че МОСАНТО е закупило украинските земи и си сее ГМО-тата без задръжки. Не яжте хляб и нека си го чукат в *** кратуни това жито. Хем е по-здравословно.
154
3
 
24
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
После се чудете защо олиото поскъпна два пъти
153
2
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
А в Испания реколтата е съсипана заради продължителната засуха. Защо не се продава там?
152
3
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нормално, в нормалния свят, когато е много и чака да се продаде цената му се сваля. Или нашичките бензинсмени чакат да мухлясаи да го запалят тайно и после да се разреват за европейски помощи ?