81% от българите: Жената - вкъщи да се грижи за дома, не на работа

Мнозинството отрежда роля на мъжа да предоставя финансова подкрепа
337
81% от българите: Жената - вкъщи да се грижи за дома, не на работа
Снимка: Pixabay

В Европейския съюз стереотипите, свързани с пола, все още са широко разпространени. 44% от гражданите в ЕС смятат, че основната роля на жената е да се грижи за дома и семейството си.

Европейската комисия стартира кампания в социалните мрежи в целия Европейски съюз, която има за цел преосмисляне на гледните точки и иницииране на дискусия относно стереотипите, свързани с равенството между мъжете и жените.

Кампанията, която започва на 3-ти юли 2023 г. с хаштаг #EndGenderStereotypes, има за цел да повиши осведомеността за вредните ефекти на стереотипите, които ограничават избора и възможностите на всеки, и се отразяват, както върху жените, така и върху мъжете. Кампанията се стреми да насърчи равенството между жените и мъжете и да създаде по-приобщаващо и свободно общество за всички чрез оспорване на стереотипите.

Изображенията от кампанията имат за цел да насърчат обществеността да се замисли дали показаните ситуации са необичайни, неестествени или изненадващи.

Стереотипите остават широко разпространени в България

България е на 18-то място в ЕС по индекса за равенство между половете с резултат 60,7 от 100, което е със 7,9 пункта под средното за ЕС.

Проучване на Евробарометър разкрива, че 81% от респондентите в България (в сравнение с 44% средно за ЕС) са съгласни с твърдението, че най-важната роля на жената е да се грижи за дома и семейството си, докато същият процент хора смята, че основната роля на мъжа е да предоставя финансова подкрепа.

Такива стереотипи засягат не само ролите в обществото, но и личните убеждения. Така например, 32% от българите не са съгласни, че е приемливо мъжът да плаче. За сравнение, 83% смятат, че жените са по-склонни от мъжете да вземат решения въз основа на емоциите си.

Хелена Дали, комисар по въпросите на равенството, казва: „Стереотипите, свързани с равенството между половете, все още преобладават в европейските общества. Те не са единствено въпрос на лично мнение, тъй като имат реално въздействие върху жените и мъжете. Очакванията относно това какво трябва и какво не трябва да учи едно момиче, каква работа трябва да избере мъжът или кои роли са подходящи за жените в личния и обществения живот също имат отрицателни последици върху пазара на труда и върху обществото като цяло, което води до устойчиви икономически неравенства между жените и мъжете. Поради тази причина е необходимо да се води борба със стереотипите, свързани с половото равенство, тъй като те ограничават личните свободи и избори. Убедена съм, че нашата кампания ще насърчи размисъла върху стереотипите и ще помогне за подобряване на поведенческите модели. Междувременно каня всички европейци да се присъединят към усилията за премахване на стереотипи, свързани с равенството между половете в ЕС“.

Стереотипите все още са силни по отношение на заетостта, грижите за децата и семейството и лидерството в ЕС
Стереотипите, свързани с пола, продължават да ограничават възможностите на работното място и влияят върху качеството на живот у дома. Въпреки че съставляват 51% от европейското население и изпреварват мъжете по придобито висше образование в различни области, жените продължават да бъдат недостатъчно представени в работната сила. Тази липса на разнообразие е особено очевидна в секторите на науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM) и ръководните позиции. Според Евростат само 67,7% от жените в ЕС са били ангажирани на пълен работен ден, за разлика от 78,5% от мъжете. Едва 20% от завършилите информационни и комуникационни технологии (ИКТ) са жени и едва 8% от главните изпълнителни директори в големите компании в ЕС са жени.

Неравномерното разпределение на неплатената работа по грижите и домакинството поставя непропорционална тежест върху жените, дори когато са заети на пълен работен ден. Следователно много жени се оказват принудени да изберат заетост на непълен работен ден или да направят компромис с кариерните си стремежи. В същото време мъжете често срещат предизвикателства, произлизащи от стереотипи. Неоправданите социални очаквания и стереотипи могат да затруднят мъжете да вземат отпуск по бащинство, дори когато изразяват желание да го направят.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


337
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
279
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
При това положение, когато децата пораснат, жените остават без трудов стаж и пенсия. А след като остареят, без пенсия.
278
9
 
6
 
! Отговори
Да допълня... преди 10 месеца
До Анонимен 281 Ами като жените ходят на работа и си хващат любовници , как да има нормално семейство ? Животинки , иска им се.
277
0
 
4
 
! Отговори
Бонго Бонго преди 10 месеца
Не четеш . Точно това казва и е вярно. Особено сливенските башибозуци. Хе хе хе
276
7
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Пълни глупости. Сигурен съм,че почти никой не е казал такова нещо. Повечето едвам свързват двата края с две заплати,пък какво остава ако заплатата е една. По-скоро са казали,че жената трябва да се грижи основно за децата в смисъл с домашни и подобни. А не ,че не трябва да ходи на работа и да си седи вкъщи
275
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Някои хора злоупотребяват с чувството за отговорност на други. Рано или късно си получават заслуженото!
274
3
 
7
 
! Отговори
Делийт.бг преди 10 месеца
Пак платена реклама на розовите 123466789-полови и33вратеняци,уж с "грижа за жените"...
273
0
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Баба ми никога не беше работила, но пък от двора си правеше цялата зимнина, а дворът беше юридически оформен по едно постановление за бедни и безимотни през 1932г- един декар а къщите сами са си строили с помощта на съседи и роднини, за всичко това се издава нотариален акт, после стана тежко защото дядо ми почина на строеж на 66 г- жените ттрябва да работят за да бъдат независими и да си изработят пенсията.
272
2
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
То добре да си стои в къщи, обаче какво става ако мъжът се разболее, ако почине...
271
4
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Аз лично вече почти не познавам българин с нормално семейство, някой ако има други наблюдения да ме опровергае.
270
0
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Трябва да продължават опитите да забременее мъж, няма невъзможни неща.
269
2
 
15
 
! Отговори
До Стара мома преди 10 месеца
Която се справя добре с домакинството, тя би се справила също така добре и ако работи за заплата. Обратното също е вярно - която я мързи дори и да гледа, но е намерила мъж, който печели достатъчно, тя заявява, че ще се посвети на дома и семейството, но нито домът й е чист и подреден, нито гозбите й са вкусни, нито децата и са спретнати и добре възпитани.
268
8
 
18
 
! Отговори
ако жената работи преди 10 месеца
децата израстват помярри, тъпппи, без ценности и без съвест - точно такива изроддди им прябват на глобалягите, за това семеиството така им е влезнннало отзад - има ли семейство няма как да мият мозъците на децата ви и да им сменят пола
267
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Хубав ден!
266
2
 
15
 
! Отговори
Да не шикалкавят преди 10 месеца
Там, където мъжът получава възнаграждение, достатъчно за да издържа семейство, жената може да си позволи да роди повече от едно дете. После да отгледа децата докато станат на възраст за средно училище и чак тогава да се върне на работа, ако желае или ако заедно с мъжа й са преценили, че ще имат нужда и от нейната заплата. По тези въпроси, в света на белия човек отдавна вече на първо място са не стереотипите, а необходимостта.
265
3
 
10
 
! Отговори
Тъпанар преди 10 месеца
300 коментара. Значи около 250 човека са заели позиция. Доста добра бройка за една анкета. Ако някой си направи труда да прегледа мненията, ще види, че резултата няма нищо общо със заглавието. Хм, каква ли може да е целта на това писание?
264
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Опорочена нормалност!
263
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Всичко, които прави е да си прикрие сексуалния тормоз зад изкривените семейни ценности!
262
12
 
14
 
! Отговори
Додо преди 10 месеца
Мястото на жената е в кухнята, да готви и да се грижи за децата си. Мястото на мъжа е да изкарва пари, да подсигурява материално и да защитава физически жената и децата си! Всичко друго извън тази схема е пълен фалш, против законите на Бог и подлежи на разпад и унищожение!
261
12
 
9
 
! Отговори
Стара мома преди 10 месеца
Всичко е въпрос на избор и възможности. Някои жени са домакини, защото с друго не могат да се справят. Същото е и с мъжете.
260
11
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 месеца
Това вече е класическа ориенталщина, с такива схващания.