България втора в ЕС с най-голям дял на младежи с тежки лишения

Показателят е три пъти по-висок от средния за ЕС
23 фев 2024 19:35, Елка Василева
116
България втора в ЕС с най-голям дял на младежи с тежки лишения
Снимка: Евростат

Делът на младите хора (на възраст 15-29 години), изпитващи тежки материални и социални лишения в Европейския съюз, е бил 6,1 на сто през 2022 г., запазвайки равнището си от 2021 г. На тежки материални и социални лишения са били подложени 6,7 на сто от цялото население на ЕС, докато през 2021 г. този дял беше по-малък (6,3 на сто). Това показват най-новите данни на Евростат за социалното включване на младежите в ЕС през 2022 г.

Най-високи дялове на младежите, изправени пред тежки материални и социални лишения през 2022 г., са регистрирани в Румъния (25,4 на сто), България (18,6 на сто) и Гърция (14,9 на сто). Противно на тях подобен проблем имат под 3 на сто от младежите в 12 страни от ЕС: Словения, Австрия, Люксембург, Хърватия, Полша, Чехия, Нидерландия, Естония, Малта, Кипър, Финландия и Швеция.

В България равнището на тежки материални и социални лишения през 2022 г. е било 18,6 на сто за младите хора (19-29 години), докато за цялото население е било 18,7 на сто. През 2021 г. тези дялове бяха съответно 18,7 и 19,1 на сто.

Процентът на риск от бедност и социално изключване е по-висок сред младежите

За четири страни от ЕС, сред които и България, Евростат публикува данни и за равнището на тежки материални и социални лишения през 2023 г. Миналата година тежки материални и социални лишения са изпитвали 19 на сто от българските младежи и 18 на сто от цялото население.

През 2022 г. общото ниво на риск от бедност или социално изключване сред младите хора е било 24,5 на сто, което е с 2,9 процентни пункта (п.п.) над този дял за цялото население на ЕС (21,6 на сто).

Нивото на риск от бедност сред младежите (19,3 на сто) е с 2,8 процентни пункта по-високо в сравнение със съответния дял от общото население. Делът на хората, изпитващи тежки материални и социални лишения, е малко по-нисък сред младите хора в сравнение с цялото население. (БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


116
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
6
 
6
 
! Отговори
Няма кадри преди 2 месеца
Истината е, че извън ИТ е трудно да намериш добре подготвени кадри от университета или с някакъв трудов стаж под 25-26. Скоро пусках обява за длъжност с прилична заплата от около 3к нето във финансовия сектор. След над 30 интервюта намерих кандидат, но качеството на подадените автобиографии беше трагично. Ти не можеш да се хванеш дори да вземеш кандидат/ка без опит, който да обучиш защото просто нямат капацитета да поемат обема информация... Това е проблема, работа има и то много особено в София
5
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
При соца , младежите бяха супер , ама нали е соц , всичко отричаме
4
7
 
15
 
! Отговори
Христо Христов преди 2 месеца
Всеки про'с'так гласуваш да слугува на ЕС ТРЯБВА да живее в лишения!
3
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Как работят евроатлантическите цености , демокрацията и капитализма
2
1
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
И кво следва оттук нататък след като държавниците ни се занимават с глупости ? Едното нищо. Тоест класацията е без абсолютно никакво значение. Тоест можем и без нея освен ако не ни я предлагате за да се почувстваме унизени и да подсмърчаме с нос и да викаме че сме загубено племе. Нали това е целта ?
1
2
 
28
 
! Отговори
Анонимен преди 2 месеца
Най-вече умствени лишения, за жалост сега берем плодовете на чалгаризажията и опростачаването, честита промяна!