Нощните смени водят до рак

Хората, работещи нощно време, са подложени на по-голям риск от заболяване от рак, се казва в доклад, направен по поръчка на Световната здравна организация
1 дек 2007 11:10,
7
Нощните смени водят до рак
Работата нощна смяна може да бъде сравнена с въздействието на стероидите. Снимка: BBC
Хората, работещи нощно време, са подложени на по-голям риск от заболяване от рак, се казва в доклад, направен по поръчка на Световната здравна организация (СЗО), съобщи BBC.

Според мнението на учените вероятността от заболяване на рак на гърдата сред медицинските сестри и стюардесите, които дават нощни дежурства, е два пъти по-голяма от тази при жени, които имат нормален работен график.

В доклада, представен от звеното на СЗО, което провежда изследвания в областта на раковите заболявания, се казва, че нощният труд „може да бъде опасна от канцерогенна гледна точка“.

Така той може да бъде приравнен към такива предизвикващи рак фактори като стероидите, слънчевото лъчение и замърсяването от дизеловите двигатели. Ако тези изводи бъдат признати официално, на работодателите евентуално ще се наложи да направят промени в договорите на милиони хора, за да компенсират техния потенциално опасен работен график.

В западните държави нощно време работи почти 20% от трудоспособното население. За първи път за зависимостта между рака на гърдата и изкуственото осветление, използвано през нощта, се заговори в края на 80-те години на ХХ век.

Тогава учени си зададоха въпроса защо броят на раковите заболявания започна да нараства от 30-те години на ХХ век, когато нощният график на работа е смятан за напредничав.

Повечето специалисти не бяха съгласни от самото начало с тази теория. Още повече, че по-късно бе забелязано, че жените, които работят през нощта в продължение на години, действително заболяват по-често от рак на гърдата.

Опитите, проведени с животни, също показаха, че у онези от тях, които са били подложени повече на изкуствено осветление, раковите тумори се разрастват по-бързо. За да бъде потвърдена или опровергана тази хипотеза, трябва да бъдат изследвани представители на различни професии.

Засега изводите се базират върху резултатите от наблюдения само на медицински сестри и стюардеси. Съществуват няколко теории за механизма на въздействието на нощния труд върху процесите на развитие на рака.

Възможно е недостатъчният сън да отслабва имунната система и организмът по-трудно се бори с раковите клетки. Не и изключено цялата работа да е свързана с хормона мелатонин, който задържа развитието на раковите клетки.

Той обикновено се изработва в организма през нощта, а светлината, при която преминават нощните смени, намалява нивото му в организма.

Някои експерти смятат, че за момента няма достатъчно доказателства дали нощният труд спомага за развитието на ракови болести.

Според една от версиите, работещите нощно време хора се подлагат на въздействието на някакъв друг фактор, който води до появата на рак и който до момента не е известен на учените.

Специалистите обаче са единодушни, че трябва да се избягват дългите нощни смени. Ако не можете да го направите, по-добре заспете, като се върнете у дома, но в затъмнена стая.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


7
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
6
0
 
0
 
! Отговори
neizvestno преди 16 години
Остава ли ни друго като не стигат парите а ? Някои пита ли изобщо как се справяме с недостигът на пари а? Аз например искам да ида на зъболекар и сега се налага да работя нощна смяна за да изкарам пари за зъболекар....Това живот ли е майкаааааааа му стара ? Живот ли е тва ?
5
0
 
0
 
! Отговори
shihan преди 16 години
Тези учени твърдяха че същинската причина за всякакъв вид болести е замърсяването на телесната среда чрез храните, които консумираме, и други токсини, които трансформират тялото от неговото здраво, високо вибриращо, алкално състояние на младост в киселинно състояние с ниска енергия, което създава климат за микробите да се развият и да започнат системно да разлагат тялото. Всяко заболяване, твърдяха те, е резултат на това бавно разложение на нашите клетки от микробите, но те не ни нападат безпричинно. Храните, които консумираме, ни правят податливи на тези опасности.Други от присъстващите не приемаха тези постановки. Те твърдяха, че тук има някаква грешка. Нима бе възможно човешките заболявания да имат толкова проста основа? Те се занимаваха със здравна индустрия, която се грижеше купувачите да харчат билиони долари за сложни медикаменти и скъпо струващи хирургически операции. Официалните здравни представители трябваше да бъдат убедени, че всичко това е напълно необходимо. Някои искаха да наложат предложение, което бе на път да се приеме в много страни, у всеки човек да бъде имплантирай чип за отчитане на здравословното му състояние и консумацията на лекарства. А разузнавателните служби също искаха такива чипове да бъдат имплантирани за осъществяване на идентификация и контрол. Те изцяло се бяха посветили на разработването на такава програма. Тяхната силна позиция и власт зависеха от нея. Самото им съществуване бе поставено на карта.
4
0
 
0
 
! Отговори
sevi преди 16 години
Ei,nomer 1,horata qsno sa napisali,4e e "мелатонин"!Ti kyde go vidq toq" melanin",da se 4udi 4ovek!!!?
3
0
 
0
 
! Отговори
Jivi преди 16 години
Аз ли4но съм против нощния труд,понеже аз самия работя така от 6 год.Изморително е и не е здравословно!На всичко отгоре не се заплаща добре!
2
0
 
0
 
! Отговори
ufilek преди 16 години
Незнам достатъчно ,за да го обясня научно,но мога да дам пример с отглеждането на растения с изкуствена светлина.Случва се нещо невероятно!Лук,ягоди ,марули и други листникови зеленчуци,просто побесняват при постоянно изк.осветление по 24 часа в денонощието.При хората съм наблюдавал известна раздразнителност,когато са на постоянно луминисцентно осветление и по нормално когато са на осветление близко до слънчевия спектър.Има и нещо друго,човек ако няма часовник и се намира в напълно тъмен обект например пещера, подземие и др. губи реална представа за времето и може да работи по 15-20 часа без прекъсване след което пък спи по 10-15 часа.Такъв експеримент беше проведен и в България с доброволци в една пещера.Резултатите,обаче бяха засекретени и не се публикуваха.
1
0
 
0
 
! Отговори
dr преди 16 години
hormonyt e melatotin, a ne melanin, melaninyt e pigment. inache drugoto zvuchi logichno.