Принтиране на сърцe – мисията възможна

Биопринтирането може да замести традиционните импланти
29 окт 2015 17:52,
11
Принтиране на сърцe – мисията възможна
Снимка: Reuters, архив

Триизмерни принтери биха могли в бъдеще да създават живи органи, посочват учени, цитирани от "Live Science".

Изследователите са разработили метод за отпечатване на 3D модели на различни анатомични структури, включително сърца, артерии и кости. Този процес би могъл да се използва за създаване на меки импланти, в които да растат живи тъкани, формирайки органи. Друго приложение на иновативната технологията може да са принтери за храна, пише "Фокус".

3D принтерът е машина, която произвежда предмети от различни материали - пластмаса, керамика, стъкло и метал. Устройството полага един върху друг слоеве, изграждайки триизмерни предмети. Конвенционалните триизмерни принтери произвеждат предмети от твърди материали. Отпечатването на меки материали обаче се оказва сложна задача.

"Металите, керамиката и полимерите се принтират триизмерно от много години, но запазването на формата на меките материали, които могат да се деформират под собствената си тежест, е сериозно предизвикателство", казва Адам Фийнберг, биоинженер от Университета Карнеги Мелън, който е един от авторите на новото проучване.

3D принтерите са подходящи за производство на медицински устройства, съобразени с индивидуалните нужди на пациентите като зъбни импланти, слухови апаратчета и протези. Създаването на меки импланти - процес, познат като биопринтиране, би могло да осигури алтернатива на традиционните импланти, заместващи увредени органи, изтъква Фийнберг.

Екипът му е разработил метод за 3D-принтиране на меки материали в баня от поддържащ флуид, съдържащ желатинов прах, подобен на желатина, който се продава в хранителните магазини. С помощта на данни от медицински скенери, изследователите са принтирали прости анатомични структури от различни биологични материали, какъвто е колагенът, например.

Експерименталните структури са включвали бедрена кост, човешка коронарна артерия, ембрионално сърце на пет дена и външни гънки на човешки мозък. Моделите са били принтирани с резолюция около 200 микрона. За сравнение, средната широчина на човешки косъм е около 100 микрона. Учените подчертават, че все още не са биопринтирали органи, но резултатите са важна крачка в тази посока.

"Необходими са години на изследвания", казва Фийнберг. Екипът планира да проведе опити с истински клетки от сърдечна тъкан. Триизмерно принтираните структури ще служат като матрици, в които клетките да се размножават и да формират сърдечен мускул.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


11
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
8
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
В същност хората изпринтиха черен дроб, "монтираха" го мишка и той си сработи. Далече са от органи за човек, но работещ орган (поне един) на 100% има направен.
7
0
 
1
 
! Отговори
plamen преди 8 години
До Анонименне си запознат със нищо. със стерелотиграфията може да се създават много дребни детайли. почети малко и тогава пиши глупости
6
2
 
4
 
! Отговори
ЦК на либерастите преди 8 години
Да бе, те едно аортно клапно протезиране не могат да направят като хората ще ми принират и сърце !
5
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
А, дале могат да принтират мъжки полов орган?
4
1
 
6
 
! Отговори
Tankist преди 8 години
франсетата са на тоя етап от 60 те, гледайте филма крилце или кълка с луй дю финес. Принтирани пилешки бутчета красота. Само домашната шльокавица няма как да я принтират.
3
0
 
3
 
! Отговори
вуте преди 8 години
А след това и мозъци.
2
5
 
5
 
! Отговори
Луцифер преди 8 години
Браво на руШнаците! Всички новости в науката - все техни! Това водката е голяма сила...
1
0
 
17
 
! Отговори
БГ модел преди 8 години
В БГ здравната каса ще покрива само снимката на пациента с доктора + отпечатването и на монохромен принтер. Останалото от пациента.Хората къде са стигнали... а ние къде сме.... :(