Разпадът на ЕС – не е немислим, но не е и благоприятен за Русия

Русия и Европейският съюз споделят обща кръвоносна система
21 ное 2019 20:00, Нели Христова
195
Разпадът на ЕС – не е немислим, но не е и благоприятен за Русия
Снимки: Reuters

Вчера президентът на Русия Владимир Путин даде точна прогноза за разпада на Европейския съюз. Според него, до 2028 година краят на ЕС ще е дошъл, а много държави от Източна Европа ще са поели по пътя на Великобритания.

Според Дмитрий Бавирин, доскоро подобно нещо бе сякаш немислимо, а сега изглежда съвсем вероятно. Най-вероятно обаче разпада на ЕС няма непременно да е добра новина за Русия.

"Когато Владимир Путин казва, че разпадането на ЕС може да не приключи с Великобритания, това изобщо не е злорадство, напротив: Русия не пожелава на Евросъюза такава участ, а иска "предсказуем и разбираем партньор". Има си причини за това", пише Бавирин във вестинкик "Взгляд", цитиран от БТА.

Още по темата

В своя материал, той обяснява за връзката на Русия с ЕС и как "кръвоносната им система е до голяма степен обща".

"В наш интерес е всичко да се запази и да функционира ефективно - подчерта руският държавен глава. - Следим с тревога какво се случва там, тъй като съществена част от златновалутните ни резерви са номинирани в евро и за нас, независимо от спада в търговския обмен след различните санкционни решения, ЕС си остава най-големият търговско-икономически партньор."

С други думи, тръгне ли ЕС да се разпилява като къщичка от карти, сериозно и неизбежно ще пострадат не само икономиките на страните членки, а и тази на Русия: кръвоносната им система вече до голяма степен е обща - и не става дума само за газа.

Друг въпрос е, че според Путин тъкмо икономиката може да стане фактор за дезинтеграция в ЕС. Той не говори за икономическа криза, а за икономическия ръст по източните граници на ЕС - там просто ще превъртят от охолство.

Логиката тук е прозрачна: докато Брюксел финансира разнообразни програми за развитие и предоставя преки дотации на източноевропейските страни в стремеж да изглади контрастите, намалявайки изоставането на бившите участнички във Варшавския договор от "стара Европа", за Полша, Унгария и останалите е изгодно да бъдат в състава на ЕС.

Но щом само се превърнат от реципиент в донор и се наложи да дават назаем собствени средства, подкрепяйки изоставащите, тези страни може да изгубят всякакво желание за членство в ЕС. Развитие, което е абсолютно неизбежно - въпросът опира само до време и Брекзитът очевидно ще ускори нещата, тъй като Великобритания бе сред страните донори.

В момента икономиката на Източна Европа общо взето расте по-бързо от тази на Запада с изключение на държавите джуджета и офшорна Ирландия, която е сред днешните лидери. В бившия "съветски блок" годишното увеличение е 3 до 5 на сто, по на Запад - в най-добрия случай 2 процента, а в най-големите икономики около един процент. За това естествено допринася и ефектът на "ниския старт", но изоставащите упорито наваксват и очевидно напредват.

Ако оставим настрана сравнително преуспяваща Естония, най-добре се справят Унгария (точно там има ръст от 5 на сто), Полша, Чехия и Словакия, където населението вече получава високи или поне задоволителни доходи. По чудно съвпадение тъкмо тези държави формират собствено политическо обединение - твърд опонент на официален Брюксел.

Говорим за Вишеградската група, създадена още през 1991 г. По ирония на съдбата членките й се обединиха тогава, за да вървят заедно към ЕС и взаимно да се подкрепят по пътя. Времената обаче се смениха: сега четворката остро критикува Брюксел заради миграционната му политика, а еврочиновниците - за "необоснована намеса в работите на суверенни страни", тоест в техните собствени.

В три от четирите държави властта вече е в ръцете на евроскептици. В Полша управлява партията "Право и справедливост", разгромила съперниците си на последните избори под лозунги, изпълнени с консерватизъм, полски национализъм и критики към Берлин и Брюксел.

В Унгария не се предават партията "Фидес" и премиерът Виктор Орбан, наричан "Путин на Евросъюза" и "главен враг на глобалиста Сорос". А в Чехия сполучливо се допълват ексцентричният президент Земан, явен симпатизант на Русия, и премиерът Бабиш, срещу когото привържениците на "единна Европа" (най-вече младежта) тихомълком готвят собствен "Майдан".

Доста са разликите между тези страни - къде е толерантна и атеистична Чехия, къде е Полша, богомолна до мракобесие, или Унгария, която до днес се мисли едва ли не за империя. И все пак нещо ги обединява - те са формирани и узрели до сегашното си състояние именно като национални държави с остър усет за ценността на понятието суверенитет. Затова нека не се чудим, че либералните чехи вече два пъти поред избират президенти, демонстративно неизползващи знамето на ЕС, макар законът да ги задължава.

В очите на мнозина поляци, унгарци, чехи брюкселските бюрократи са само ново, подобрено издание на "съветските другари" - посягат на традициите им като независими нации и слава богу, че не пращат танкове засега.

Виждаме у тях чувство за уязвена донейде национална гордост и неприемане на евробюрократите - неизбрани от никого и съмнително ефективни, но решени да сложат под общ знаменател твърде различните държави в ЕС. Ако това бъде съчетано с явна икономическа нецелесъобразност страните им да членуват в общността, прогнозата на Путин има шанс да се сбъдне.

Ще подчертаем: явна нецелесъобразност. Сериозни щети, както казахме, се очакват от множество не тъй очевидни процеси, нарушени, защото ЕС се цепи по шевовете. Няма обаче авантюри, в които не би дръзнал да се впусне един истински популист - а популистите са на почит в днешна Европа.

Всъщност никой в ЕС май не спори вече с извода, че общността е в структурна криза. Населението на много страни все по-настойчиво тества якостта на тази конструкция. Изборните победи на евроскептиците изглеждат отвътре дори по-ефектно от впускането на Великобритания в свободно плаване.

Естествено после мнозина ще съжаляват. Мнозина съжаляваха навремето и за края на социалистическата епоха. Но колелото на историята не дава заден ход - затова пък нищо чудно да се превърти отново. И пак да видим в Източна Европа същите политически процеси като в края на 80-те и началото на 90-те.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


195
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
100
9
 
10
 
! Отговори
ЕС не вярва на Русия преди 4 години
Никой не вярва на Русия, даже и тя самата не си вярва...
99
7
 
8
 
! Отговори
България е велика преди 4 години
България е велика, защото фактически е създала Русия като и е дала и азбуката и християнската вяра и така е направила от безпросветното руско племе народ.
98
6
 
6
 
! Отговори
Факт преди 4 години
До АнонименМюсулманското население във Франция е над 30%,в Германия над 15%,за UK,Холанди,Белгия не е казано но очевидно е над 10%...Източна Европа е на път да стане резерват за бели и то ако устои на натиска да бъде заселена с тара*мбуки...
97
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До по-далече от Русия 107НЯМА ТАКОВА ЖИВОТНО "нормална еуропска страна"!!!!! НИКОГА НЕ Е ИМАЛО, НЯМА И НЯМА ДА ИМА!!!! Страните, от които е произлязла Инквизицията, колониализма, робството, утопизма, нацизма, КОМУНИЗМА в своя уродлив вид..........това НЕ МОГАТ ДА БЪДАТ НОРМАЛНИ СТРАНИ!!!
96
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Русия в ЕС ? 108Я стига с тия клишета и "опорни точки"!!! Направо сте жалки! Русия е в десятката на най-богатите страни и то само за това, че досега и тя като нас се луташе натам-насам и вярваше на западенските лицемери, че там е по-справедливия свят!----Не се излагай. В Русия всички полезни изкопаеми са завзети от 2% от олигарси и повечето пари са в тях. Останалите 98% от хората тънат в мизерия
95
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Вместо да ми цъкате минуси смешници се разходете малко по улиците на уж най-проспериращият град в страната-София.Накратко казано изглежда гадно и мизерно.Има няколко места където не е чак толкова зле но си е същата гадост без особена промяна вече 20 год.Само превозните средства изглеждат различно.Но на фонът на 50 годишните автобуси Икарус дори рециклираните автобуси от Турция бяха като звздолети.
94
9
 
9
 
! Отговори
България е изостанал преди 4 години
България е много изостанала икономически е кото Бангладеш само че със сняг благодарение на ГЕРБ.
93
6
 
5
 
! Отговори
Ха-ха преди 4 години
До АнонименКитай почна с копиране на всичко,а сега къде е?Повечето неща вече са собствена разработка,а в цели области са лидери.Естествено,при Русия е доста различно,но и тя постепенно намира областите където е силна.САЩ и те не спят,и се стремят да компенсират изпуснатото.Обаче ЕС е напълно неадекватен на новите предизвикателства от всякакъв характер и всичко заради старчоците в Брюксел!Драстична промяна е нужна на ЕС,иначе отива по-дяволите!И най-важното-на хората трябва да се каже Истината!
92
5
 
11
 
! Отговори
И по далече от сащ преди 4 години
Ами не можем да станем нормална Европейдка държава, защото сме с мафиотско Герберско управление ръководено от сащ.
91
7
 
9
 
! Отговори
Русия е изостанала преди 4 години
Русия е много изостанала, икономически е като Нигерия, само че със сняг!
90
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Русия в ЕС ? 108Я стига с тия клишета и "опорни точки"!!! Направо сте жалки! Русия е в десятката на най-богатите страни и то само за това, че досега и тя като нас се луташе натам-насам и вярваше на западенските лицемери, че там е по-справедливия свят! Мдддааа.....видяхме я тяхната "справедливост".....и в Либия я видяха, и в Сирия, и Ирак, и Югославия.....Но слава Богу, руснаците се осъзнаха!!
89
6
 
7
 
! Отговори
по-далече от Русия преди 4 години
Хората искат да станем нормална европейска държава, а не мафиотска руска провинция.
88
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 95Ами малко са, защото досега руснаците не позволяваха! Но сега като разрешат, ще станат два пъти повече от т.н. "свободен свят"!!!! Ха-ха-ха........в този твой "свободен свят" си "свободен" само да спиш или под Брюклинския мост или под някой друг! Макар че и там няма да се намери място за такива като тебе!
87
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Са кво виждате от Европейският съюз?Забрани,ограничения,скъпотия.Сметкатабза електричество парно отопление и топла вода стана лукс.Заплатите ви стигат колкото да ядете и да носите скапани дрехи.Хората не се интересуват от измислени проценти икономически ръст и какво като има ръст.Вижте по улиците на София уж богат и проспериращ град.Мизерия,дупки вече и по тротоарите където въобще ги има.Роми джиткат с коне и каруци.Мърляви криви автомобили в безкрайни задръствания.Тва не е просперитет.
86
5
 
6
 
! Отговори
Русия в ЕС ? преди 4 години
Русия заслужава по-добра съдба. Тъжно е да си най-голямата по площ и ресурси държава на земята и същевременно една от най-бедните. Мястото на Русия е при цивилизованите държави в ЕС и после заедно в НАТО , но естествено без сегашното недемократично управление в Москва.
85
0
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А принудителното населване на Европа с афро-азиатска *** окончателно ще ликвидира съюза!----------Иска ви се но няма да ви огрее. ЕС е над 300 милиона души. бежанците са 1-2 милиона или 0,0.......%. Та да се ликвидира ЕС ще почакате колкото и да ви е мъчно.
84
4
 
3
 
! Отговори
Хм преди 4 години
До Русия е в 19 векКато повториш тея клишета за Русия n-пъти,по-леко ли ще ти е,когато някой арабин опъ.ва жена ти(па може и тебе)?То не че Русия ще цъфне и върже,ама поне се бори за живота си,докато в ЕС наблюдаваме самоубийствена политика и всичко постигнато досега може да бъде загубено!
83
5
 
7
 
! Отговори
Ха-ха преди 4 години
До АнонименАло,русофобът/***!На американски/европейски компютър ли пишеш?И прословутите Епъли не се правят в САЩ,а да не говорим за телевизори и прочее!Светът вече е друг!Всеки си търси новото място под слънцето,само в Брюксел не са наясно и я карат по старому,да не кажа по комунистически дори!А принудителното населване на Европа с афро-азиатска *** окончателно ще ликвидира съюза!
82
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Путин е прав. Моите прогнози са същите.
81
7
 
10
 
! Отговори
Русия е в 19 век преди 4 години
На 50 км. от Москва селяните живеят в дървени къщи, спят върху печките след тежък запой, хващат прясна риба от дупки в леда и чакат с канчета на опашка пред цистерни с надпис "квас". За жалост това е състоянието на по-голямата част от населението на Русия извън големите градове, което в болшинството си живее със стандарта и манталитета на 18-19 век.

Спонсорирани публикации