Разпадът на ЕС – не е немислим, но не е и благоприятен за Русия

Русия и Европейският съюз споделят обща кръвоносна система
21 ное 2019 20:00, Нели Христова
195
Разпадът на ЕС – не е немислим, но не е и благоприятен за Русия
Снимки: Reuters

Вчера президентът на Русия Владимир Путин даде точна прогноза за разпада на Европейския съюз. Според него, до 2028 година краят на ЕС ще е дошъл, а много държави от Източна Европа ще са поели по пътя на Великобритания.

Според Дмитрий Бавирин, доскоро подобно нещо бе сякаш немислимо, а сега изглежда съвсем вероятно. Най-вероятно обаче разпада на ЕС няма непременно да е добра новина за Русия.

"Когато Владимир Путин казва, че разпадането на ЕС може да не приключи с Великобритания, това изобщо не е злорадство, напротив: Русия не пожелава на Евросъюза такава участ, а иска "предсказуем и разбираем партньор". Има си причини за това", пише Бавирин във вестинкик "Взгляд", цитиран от БТА.

Още по темата

В своя материал, той обяснява за връзката на Русия с ЕС и как "кръвоносната им система е до голяма степен обща".

"В наш интерес е всичко да се запази и да функционира ефективно - подчерта руският държавен глава. - Следим с тревога какво се случва там, тъй като съществена част от златновалутните ни резерви са номинирани в евро и за нас, независимо от спада в търговския обмен след различните санкционни решения, ЕС си остава най-големият търговско-икономически партньор."

С други думи, тръгне ли ЕС да се разпилява като къщичка от карти, сериозно и неизбежно ще пострадат не само икономиките на страните членки, а и тази на Русия: кръвоносната им система вече до голяма степен е обща - и не става дума само за газа.

Друг въпрос е, че според Путин тъкмо икономиката може да стане фактор за дезинтеграция в ЕС. Той не говори за икономическа криза, а за икономическия ръст по източните граници на ЕС - там просто ще превъртят от охолство.

Логиката тук е прозрачна: докато Брюксел финансира разнообразни програми за развитие и предоставя преки дотации на източноевропейските страни в стремеж да изглади контрастите, намалявайки изоставането на бившите участнички във Варшавския договор от "стара Европа", за Полша, Унгария и останалите е изгодно да бъдат в състава на ЕС.

Но щом само се превърнат от реципиент в донор и се наложи да дават назаем собствени средства, подкрепяйки изоставащите, тези страни може да изгубят всякакво желание за членство в ЕС. Развитие, което е абсолютно неизбежно - въпросът опира само до време и Брекзитът очевидно ще ускори нещата, тъй като Великобритания бе сред страните донори.

В момента икономиката на Източна Европа общо взето расте по-бързо от тази на Запада с изключение на държавите джуджета и офшорна Ирландия, която е сред днешните лидери. В бившия "съветски блок" годишното увеличение е 3 до 5 на сто, по на Запад - в най-добрия случай 2 процента, а в най-големите икономики около един процент. За това естествено допринася и ефектът на "ниския старт", но изоставащите упорито наваксват и очевидно напредват.

Ако оставим настрана сравнително преуспяваща Естония, най-добре се справят Унгария (точно там има ръст от 5 на сто), Полша, Чехия и Словакия, където населението вече получава високи или поне задоволителни доходи. По чудно съвпадение тъкмо тези държави формират собствено политическо обединение - твърд опонент на официален Брюксел.

Говорим за Вишеградската група, създадена още през 1991 г. По ирония на съдбата членките й се обединиха тогава, за да вървят заедно към ЕС и взаимно да се подкрепят по пътя. Времената обаче се смениха: сега четворката остро критикува Брюксел заради миграционната му политика, а еврочиновниците - за "необоснована намеса в работите на суверенни страни", тоест в техните собствени.

В три от четирите държави властта вече е в ръцете на евроскептици. В Полша управлява партията "Право и справедливост", разгромила съперниците си на последните избори под лозунги, изпълнени с консерватизъм, полски национализъм и критики към Берлин и Брюксел.

В Унгария не се предават партията "Фидес" и премиерът Виктор Орбан, наричан "Путин на Евросъюза" и "главен враг на глобалиста Сорос". А в Чехия сполучливо се допълват ексцентричният президент Земан, явен симпатизант на Русия, и премиерът Бабиш, срещу когото привържениците на "единна Европа" (най-вече младежта) тихомълком готвят собствен "Майдан".

Доста са разликите между тези страни - къде е толерантна и атеистична Чехия, къде е Полша, богомолна до мракобесие, или Унгария, която до днес се мисли едва ли не за империя. И все пак нещо ги обединява - те са формирани и узрели до сегашното си състояние именно като национални държави с остър усет за ценността на понятието суверенитет. Затова нека не се чудим, че либералните чехи вече два пъти поред избират президенти, демонстративно неизползващи знамето на ЕС, макар законът да ги задължава.

В очите на мнозина поляци, унгарци, чехи брюкселските бюрократи са само ново, подобрено издание на "съветските другари" - посягат на традициите им като независими нации и слава богу, че не пращат танкове засега.

Виждаме у тях чувство за уязвена донейде национална гордост и неприемане на евробюрократите - неизбрани от никого и съмнително ефективни, но решени да сложат под общ знаменател твърде различните държави в ЕС. Ако това бъде съчетано с явна икономическа нецелесъобразност страните им да членуват в общността, прогнозата на Путин има шанс да се сбъдне.

Ще подчертаем: явна нецелесъобразност. Сериозни щети, както казахме, се очакват от множество не тъй очевидни процеси, нарушени, защото ЕС се цепи по шевовете. Няма обаче авантюри, в които не би дръзнал да се впусне един истински популист - а популистите са на почит в днешна Европа.

Всъщност никой в ЕС май не спори вече с извода, че общността е в структурна криза. Населението на много страни все по-настойчиво тества якостта на тази конструкция. Изборните победи на евроскептиците изглеждат отвътре дори по-ефектно от впускането на Великобритания в свободно плаване.

Естествено после мнозина ще съжаляват. Мнозина съжаляваха навремето и за края на социалистическата епоха. Но колелото на историята не дава заден ход - затова пък нищо чудно да се превърти отново. И пак да видим в Източна Европа същите политически процеси като в края на 80-те и началото на 90-те.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


195
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
80
3
 
5
 
! Отговори
V преди 4 години
Всички пишат от лаптопи и компютри произведени е Китай . В Европа само китайците от фокскон правят айфони с китайски процесори и корейски памети . Кви компоти и жиесеми се правят в ЕС ??? Няма такова нещо . ЕС изостава в технологиите . Русия си развива космически и конструктивни решения в различни области. В ЕС се развива основно дизайна .Така е направена системата че другото няма значение .
79
5
 
3
 
! Отговори
Д0 94 преди 4 години
Пият течност за чистачки и лосион за вана и все още карат ония гнусни лади защото са бедни.
78
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
НАД 20 000 БЪЛГАРСКИ СТУДЕНТИ В МОМЕНТА СЕ ОБУЧАВАТ В СВОБОДНИЯ СВЯТ.В РУСИЯ, ТЕХНИЯТ БРОЙ Е ОКОЛО 400. ВСИЧКО Е ЯСНО!
77
5
 
7
 
! Отговори
Различни светове ... преди 4 години
Хората в нормалния свят мислят и говорят за полети до Марс...В Русия Путин се опитва да ограничи пиенето на лосион и антифриз със закони ...Различни светове ...
76
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Алоу, русофилите от руски компютри и телефони ли пишете? Не и вашите внуци също няма да го правят, защото руснакът никога нищо свястно няма да произведе. Затова и ще трепери да не поскъпва долара и да не пада цената на петрола. Русия е изостанала страна на мизерия и мъчение.
75
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Докато Евросъюзът плаща на Източна Европа, тя ще стои вътре. Няма пари - няма съюз.Путин знае защо се разпадна Съветския съюз - спря да плаща на Източна Европа, Русия излезе от Съветския съюз.
74
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В Русия пият шампоан.
73
9
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Русия е мизерия. Даже сталинисти като Нинова си пращат свинчогите в Америка.
72
7
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименИ кой е този роботизиран комбайн? От одеве го търся в нета, има един Росстелмаш с канадски хедер, Мерцедес двигател и американска електроника, но роботизиран не намерих-------Абе, те руснаците един ДВГ не могат да направят, че великата им Лада вече е с ДВГ на Рено ти за роботизиран комбайн говориш. Русия освен Москва е 19 век и нищо не могат нито да измислят нито да направят.
71
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако логиката му е вярна, би трябвало първо Руската Федерация да се разпадне, защото има по-големи дисбаланси в регионите. Как да сравним С Петербург(Ленинградска област) и АР Башкирия примерно. Те реално да имат макс 60-80милиона руснаци, а имат места дето още не могат да говорят руски добре и яздят коне. Явно любовта на губерниите към централната власт е над всичко.Според мен най-добре е да не стигат до катаклизми, но да не ни се мешат в Изт.Европа. Имат си всичко там.
70
8
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Русия скоро няма да е част от свободния демократичен свят. Русофилите да го тълкуват както си искат.
69
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тоест той признава ,че 20 години след неговото управление руснаците изнемогват с европейците просперират да не говорим че коментарите му си противоречат Първо в момента по богатите държави спонсорират по бедните но по думите на Путин икономиката на източна Европа расте тоест по бедните държави няма да имат нужда да бъдат подпомагани от Запада ..тъй като тяхното равнище ще е почти еднакво ..Добра руска пропаганда за жалост глупава
68
6
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Мястото на русофилите е в клозетната тръба, те са гнусни майкопродавци.
67
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Викаш кой ще се бие с мен и с батко а ? Нали беха от добрите най-най-хипер-супер ама вече взе да се криеш зад НАТО. Нал уж Русия е едно нищо ама взе да търчиш към НАТО. Що така бе Миме ? Нал си голем бабаит ?-----Русия са гола вода. Сбиха се с Германия във ВСВ и дадоха 20 милиона жертви. А сбият ли се с НАТО и ще датат 100 милиона жертви за няма и 2 години. С тия допотопни танкове и самолети не знам дали и 2 години война ще изкарат де
66
2
 
3
 
! Отговори
мазепа преди 4 години
До АнонименИ кой е този роботизиран комбайн? От одеве го търся в нета, има един Росстелмаш с канадски хедер, Мерцедес двигател и американска електроника, но роботизиран не намерих
65
4
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Путин е Сталин сега.
64
5
 
6
 
! Отговори
такова преди 4 години
Кво общо търговията с политиката ? И въобще знаеш ли какво произвеждат в Русия ? Нямаш абсолютно никаква представа къде са... Само ще ти кажа, че правят роботизирани комбайни вече. Не знам...сигурно имаш предвид "плазми" и "жиесеми" понеже дотам ти стига кръгозора...-Нищо не правят. Пусни си ютуба и гледай каква мизерия е Русия и колко е изостанало всичко извън Москва. Та ако правеха нещо с евтината им рубла пазара щеше да е залят със стока произведена в русия. А до сега не съм видял нищо тако
63
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Както ти казах ще имаш само едни дръжки. 8 самолета срещу 800 ако сте рекли да правите сравнения. Да не говорим, че не разбрах кои сте "вие" които нямало било да купуват нищо от Русия вече съвсем никога.--Българите и дясно мислещите хора в България, които никога повече няма да допуснат БСП и ДПС да вземат властта за да купуват *** на Русия.
62
0
 
2
 
! Отговори
V преди 4 години
ЕС представлява схема за несправедливо разпределение на блага и възможности. То винаги ще има по некадърни или мързеливи ,но те ще се опитат да прецакат системата .И там вече е ролята на властта .А в брюксел се опитват да създадат икономика на не пазарна субсидиина основа за да могат хора които не са работили да разпределят благата чрез еврофондове като например Бабиш. Защото за да забогатяват някой трябва всички други да плащат цената. Как точно се бори Брюксел с явлението ,,Бабиш,, ???
61
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До Анонимен 63Колега върви виж кой е 80% в огледалото и ела пак да си хортуваме. Упоменатия и обиждан от вас колега не предлага съждения, а прави заключения основани на всеизвестни факти - самолетите са от 60-те години нищо че са модернизирани, неефективни са спрямо съвременните тенденции и са изключително дори брутално скъпи.----не говори глупости. Има Форд Мустанг от 70 та година, има и от 2019 това значи ли че са еднакви? Не, така е и със самолетите. Вземаме най новите и модерни Ф16

Спонсорирани публикации