Промените в климата: Близо 50 града ще потънат, сред тях е и Бургас

Учени настояват да се вземат мерки
14 окт 2021 20:15, Нели Христова
194
Промените в климата: Близо 50 града ще потънат, сред тях е и Бургас
Снимка: Climate Central

Глобалното затопляне е факт, а покачването на температурите на Земята води до историческа суша, смъртоносни наводнения и бързо топене на ледовете в Арктика. Това, от своя страна, причинява стабилно покачване на морското равнище, което според учените ще продължи десетилетия.

Ново проучване от Climate Central, изследователска група с нестопанска цел, показва, че приблизително 50 големи крайбрежни града ще трябва да приложат "безпрецедентни" мерки за адаптация, за да предотвратят воден апокалипсис - морето да погълне голяма част от най-заселените им райони. Сред тях е и Бургас.

Анализът, в сътрудничество с изследователи от Принстънския университет и Потсдамския институт за изследване на въздействието върху климата в Германия, доведе до поразителни визуални контрасти между света, какъвто го познаваме днес, и нашето подводно бъдеще, ако планетата се затопли само с до 3 градуса по Целзий преди индустриалните нива.

През август учените съобщиха, че светът вече е с около 1,2 градуса по Целзий по-топъл от нивата от преди индустриалната революция. Те твърдят, че температурите трябва да останат под 1,5 градуса - критичният праг, за да се избегнат най-тежките последици от климатичната криза.

Но дори и в най-оптимистичния сценарий, при който глобалните емисии на парникови газове започват да намаляват още днес и стигат до нула до 2050 г., глобалната температура все още ще достигне върх над 1,5-градусовия праг, преди отново да започне да пада.

При по-малко оптимистични сценарии, където емисиите продължават да се покачват след 2050 г., планетата може да се затопли с 3 градуса още през 2060-те или 2070-те години, а океаните ще продължат да се издигат десетилетия след това, преди да достигнат пикови нива.

"Днешните ни избори ще определят нашия път", казва Бенджамин Щраус, главен учен в Climate Central и водещ автор на доклада, пред CNN.

Изследователите от Climate Central използват глобални данни за надморската височина и населението, за да анализират кои ще са частите от света, които ще бъдат най-уязвими от покачването на морското равнище. Най-концентрирани те са в Азиатско-тихоокеанския регион.

Малките островни държави, изложени на риск от "почти пълна загуба" на земя, се казва в доклада, а осем от първите 10 области, изложени на повишаване на морското равнище, са в Азия, като приблизително 600 милиона души са изложени на наводнение при сценарий на затопляне от 3 градуса .

Според анализа на Climate Central Китай, Индия, Виетнам и Индонезия са в първите пет държави, които са най-уязвими за дългосрочно покачване на морското равнище. Изследователите отбелязват, че това също са държави, които са добавили допълнителен капацитет за изгаряне на въглища през последните години.

През септември проучване, публикувано в списание Nature, установи, че близо 60% от останалите на планетата петрол и природен газ и 90% от неговите запаси от въглища трябва да останат в земята до 2050 г., за да имаме по-голям шанс да ограничим глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий над доиндустриални нива. Повечето региони по света, според него, трябва да достигнат пика на производството на изкопаеми горива сега или в рамките на следващото десетилетие, за да избегнат критичния климатичен праг.

Ако планетата достигне 3 градуса, Climate Central съобщава, че приблизително 43 милиона души в Китай ще живеят на сушата, която се очаква да бъде под нивата на отлив до 2100 г., като 200 милиона души живеят в райони с риск от повишаване на морското равнище в дългосрочен план.

С всяка част от степента на затопляне, последиците от изменението на климата се влошават. Дори с ограничаването на затоплянето до 1,5 градуса, според учените, екстремните метеорологични явления по света през лятото ще стават все по-тежки и по-чести.

Над 1,5 градуса климатичната система може да започне да изглежда неузнаваема.

Според доклада на Climate Central приблизително 385 милиона души в момента живеят на земя, която в крайна сметка ще бъде залята, дори ако емисиите на парникови газове бъдат намалени. Ако затоплянето е ограничено до 1,5 градуса, покачването на морското равнище би засегнало сушата, населена от 510 милиона души днес. А ако планетата достигне 3 градуса, линията на прилива може да нахлуе над сушата, където живеят повече от 800 милиона души, установява проучването.

Авторите отбелязват в доклада, че ключово предупреждение в тяхната оценка е липсата на глобални данни за съществуващите крайбрежни защити, за да се проектира изцяло експозицията на издигащи се морета. Независимо от това, те признават, че поради въздействията, наблюдавани днес при последните наводнения и бури, градовете вероятно ще обновят инфраструктурата, за да избегнат влошаване на въздействията. Но крайбрежната инфраструктура струва пари. Богатите държави като САЩ и Обединеното кралство биха могли да си позволят тези мерки, но нациите с ниски доходи могат да бъдат изоставени.

И докато много малки островни държави са заобиколени от мангрови гори и коралови рифове, които биха могли да защитят земите им от издигащите се морета, затоплянето води до подкисляване на океана и други форми на унищожаване на околната среда, които застрашават подобни защитни мерки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


194
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
29
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не ми се вярва това с потъването но до тогава има много време и много други неща могат да се случат след 50 год.
28
3
 
14
 
! Отговори
грета преди 2 години
Преди да потънат в морето ще потънат в лна.
27
6
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ДОБРЕ ЧЕ НЕ ЖИВЕЯ В БУРГАС
26
7
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На първо минаване - Варна, Бургас, Русе, Силистра и Видин. САЩ - всичко по източно и западно крайбрежие, включително града на покварата Ню Йорк, където най-евтините апартаменти започват от $10 милиона. Канада - всички големи градове са или на брега на река или на бряг на океан - Монреал, Торонто и Ванкувър. От Австралия ще остане само пустинята защото градовете са по крайбрежието. Двата Британски острова или ще бъдат залети или Гълфстрийм ще стане полярно течение. Нищо не може да променим.
25
1
 
15
 
! Отговори
У преди 2 години
Който знае английски да прочете какво са писали на картинката с Бургас- че глобалното затоплянето било В РЕЗУЛТАТ на човешката дейност и т.н....но можело да продължи векове наред. Учените, ако са такива и те едни ка ..ни,.. станаха като докторите, специалисти по всичко дето се плаща и утре може да твърдят че идва ледена епоха, ако им плащат.
24
4
 
11
 
! Отговори
Витанов преди 2 години
Така е, от БАН го сметнахме, Софиянците ше имат море, водата се разпространява дифузно
23
2
 
4
 
! Отговори
Уточнение преди 2 години
Заглавието няма нищо общо с истината. Най-силно ще се усети покачването на нивото на световния океан в Приморско, Провадия, Дебелт и още няколко ниски населени места. При това чак след няколко десетилетия.След 2050 година...
22
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Стига с това "Добре ли сте?", ***, скъпа.
21
3
 
4
 
! Отговори
ПроСоТо преди 2 години
та:..-Нещата в Природата са много сложни и това,че ние сме "СИГУРНИ",че две плюс две е четири НЕ означава,че НАИСТИНА е така!..За нас,..може би да,но за "Това" ИЗВЪН НАС?!
20
3
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Е те това вече е фейк нюз!
19
4
 
5
 
! Отговори
Грета ТюнБерг преди 2 години
Хау дер ю?
18
5
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До ПроСоТо-Добре ли сте?
17
5
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе знаех си аз че в Габрово и Търново ще си правим плажа близките години ама нейсе!
16
5
 
6
 
! Отговори
ПроСоТо преди 2 години
аз уважавам хората,които са се отдали на някаква наука,и които се наричат "учени"..Смущава ме само факта,че ВСИЧКИ "прогнози" и "предсказания" се базират на един .."диференциален сегмент от Кривата"../със сигурност има такива,които ще ме разберат../...Та:..-Производната на синус хикс е косинус хикс..ПОВЕЧЕТО "прогнози" се основават на МОМЕНТНОТО състояние на "кривата" и ПРЕДПОЛОЖЕНИЕТО как тя ще се запази.Но дали познаваме бъдещото развитие?..-Мисля,че не..Нещата в Природата са много сложни,и
15
5
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Глупости на търкалета.
14
1
 
19
 
! Отговори
Мутроморието преди 2 години
сме го бетонирали, няма потъване, укрепваме брего яко
13
3
 
12
 
! Отговори
Край преди 2 години
Ми нищо - тъкмо Меден рудник ще излезе на първа линия.
12
9
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Най вероятно ГЕРБ са виновни за това,нали другаре...
11
3
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Понеже това никога няма да се случи, екомафията ще каже: Видяхте ли спасихме ви, но сега ще трябва да плащате още повече за продължим да ви спасяваме.
10
6
 
26
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На много места в планините има вкаменени миди и други водни организми. Някога цялата земя е била океан. Сушата е създадена по късно. Или както е казано където е текло пак ще тече. Нищо не зависи от човека. Ние сме тук само временно.

Спонсорирани публикации