Чумата може да не е била еднакво опустошителна във всички части на Европа

Учени предлагат нов поглед върху пандемията
11 фев 2022 21:40, Нели Христова
28
Чумата може да не е била еднакво опустошителна във всички части на Европа
Снимка: Flickr

Пандемията от бубонна чума от 14-ти век може да не е имала едни и същи опустошителни последици във всички части на Европа, както се смяташе преди, според ново проучване.

Историците отдавна твърдят, че "Черната смърт" е причинила хаос в Европа, Западна Азия и Северна Африка между 134 и 1352 г., убивайки до половината от населението на Европа по това време, трансформирайки религиозните и политически структури и ускорявайки големи културни и икономически трансформации като Ренесанса.

Въпреки това, ново проучване, публикувано в четвъртък в списание Nature Ecology, предполага, че смъртността от черната смърт в Европа може да не е била толкова универсална.

Учени, ръководени от експертите в Института Макс Планк за науката за човешката история, оценяват проби от прашец от 261 места в 19 съвременни европейски страни, за да определят как са се променили пейзажите и селскостопанската дейност между 1250 и 1450 г. н.е. - приблизително 100 години преди до 100 години след чумна пандемия.

Те анализирали повече от 1600 проби от цветен прашец от тези места, за да намерят количествата, в които може да са израснали различни растения, от които биха могли да определят дали селскостопанските дейности във всеки регион продължават или спират, или дивите растения се развиват отново, докато човешкият натиск е бил намален.

Тъй като растителният прашец е направен от издръжлив полимер, различава се по форма при различните растения и може да бъде преброен и идентифициран във всяка утайка, той позволява на изследователите да реконструират местните пейзажи и промените във времето и да хвърлят светлина върху използването на земята от човека и историята на селското стопанство в различните региони. .

Някои части на континента, твърдят учените, са претърпели опустошението много по-тежко, докато други са изпитали "съвсем леко докосване".

Те откриха доказателства за рязък спад в селското стопанство в Скандинавия, Франция, Югозападна Германия, Гърция и Централна Италия, които подкрепят високите нива на смъртност, засвидетелствани в средновековните източници.

Въпреки това, много региони, включително голяма част от Централна и Източна Европа, и части от Западна Европа, включително Ирландия и Иберия, показват признаци на приемственост или непрекъснат растеж.

В части от Полша, балтийските страни и централна Испания проучването установи, че трудоемкото отглеждане се е увеличило през този период, тъй като колонизацията и селскостопанската експанзия продължават непрекъснато.

Една от вероятните причини за тези изненадващи резултати, казват учените, е, че много източници, използвани за конструиране на казуси от "черната смърт" в миналото, включително текстове и документи, написани от държавни или църковни служители, идват от градски райони, които се характеризират със струпване и лоши санитарни условия, въпреки способността им да събират и съхраняват записи.

"Докато някои страни, като Италия или Англия, могат да бъдат проучени в детайли, съществуват само неясни улики за други, като Полша", обясняват те.

Учените отдавна знаят, че причинителят на бубонната чума, бактерия, наречена Yersinia pestis, се разпространява от плъхови бълхи и дори са проследили еволюцията на патогена през хилядолетия.

Докато повечето хора се заразяват с болестта чрез ухапвания от бълхи, изследователите казват, че множество начини за предаване биха могли да изиграят роля, след като патогенът се прехвърли от животни към хората.

Поради това човешкото поведение, както и условията на живот, начинът на живот и местната среда са повлияли на способността на чумата да се разпространява, обясняват учените.

Въпреки това, демографските въздействия на смъртоносната болест са по-малко разбрани, отбелязаха те.

"Въпреки напредъка в древните ДНК изследвания, които окончателно идентифицираха причинителя на пандемията (бактерия Yersinia pestis), нашите познания за Черната смърт остават ограничени, базирани предимно на качествени бележки в средновековни писмени източници, налични за някои райони на Западна Европа", пишат изследователите.

В това проучване те използват новаторски подход, наречен "палеоекология на големи данни" (BDP), който оценява мащаба на смъртността от пандемията от чума в регионален мащаб в цяла Европа, като се започне от изследването на растителния прашец.

"Съществената вариабилност в смъртността, която идентифицира нашия подход на BDP, остава да бъде обяснена, но местните културни, демографски, икономически, екологични и обществени контексти биха повлияли на разпространението, заболеваемостта и смъртността от чума", обяснява Алесия Маси, съавтор на изследването от Max Институт Планк.

Изследователите смятат, че проучването подчертава необходимостта от по-добри подходи в историческите изследвания за реконструкция на данни от местни източници, включително BDP, като метод за измерване на промяната в културните пейзажи.

"Няма единен модел на "пандемията" или "избухването на чума", който да може да се приложи на всяко място по всяко време, независимо от контекста", казва Адам Издебски, друг съавтор на изследването. "Пандемиите са сложни явления, които имат регионална, местна история. Виждахме това с COVID-19, сега го доказахме и за Черната смърт", добавя д-р Издебски.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


28
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
20
2
 
14
 
! Отговори
Интересно преди 2 години
Обърнете внимание кога османците са тръгнали към Европа и са успели да превземат големи територии, включително и България.
19
8
 
9
 
! Отговори
Qqqq преди 2 години
А тия? Те вече не ни трябват. Даже и започнаха да са проблем за нас. Хайде да започнем да затваряме границата , да въведем нови зелени паспорти и визи , да върнем отново митниците и контролно пропусквателните пунктове. Да вярно така обезсмисляме ЕС и неговото съществуване , на е.и му мамицата на ЕС и той беше една илюзия и вече не ни трябва. Ние знаехме , че Европа никога не може да бъде обединена, защото в нея живеят лоши , лъжливи и егоистични хора и всеки винаги дърпа чергата към себе си.
18
6
 
7
 
! Отговори
Qqqq преди 2 години
Раздаваха ги , превърнаха голтаците в консуматори и напълно логично икономиката претърпя колапс. Започнаха кризите (спомняте си нали) , много сектори на производството започнаха да се балонизират? Виждате какво се случва в автомобилостроенето напоследък, нали? И така какво решиха да направят те? Казаха си: "Е добре ядове и пихме на чужд гръб , но вече свърши. Време е да е..м мамицата на всичко и да станем ковидарчета.
17
5
 
5
 
! Отговори
Qqqq преди 2 години
Дали това е правилно или не? Аз не съм този , който трябва да съди за това. Всички ние които бяхме излъгани , за съжаление винаги сме си били балъци и може би сме си виновни за това. Но обединяването на - по голямата част от населението за сметка на една много по - малка част от него доведе до катаклизми в икономиката. За да се замогнат още повече и да направят голтаците още по - голи , а също да не премахват илюзията им , че това не е така, те почнаха да раздават кредити на ляво и на дясно.
16
3
 
5
 
! Отговори
Qqqq преди 2 години
Същите тези , обаче които ги лъжеха с илюзии за свобода , равенство , братство между европейските райони изведнъж си направиха сметката , теглиха чертата с молитва и видяха , че тази система до сега е била хубава , но вече не върши работа , тъй като нищо не е съвършено и не трае вечно. През дългите години по - богатите станаха още по - богати , а бедните още по - бедни на места или си останаха в същото положение в каквото са били преди.
15
4
 
9
 
! Отговори
Qqqq преди 2 години
Тази чума не си е "свършила много добре работата". Не 50% от населението на Европа , а повече е трябвало да затрие. Особено в по - засегнатите райони. Поне едно 85% -90%. Защо ли? Защото близо осем века по - късно тези първо основаха ЕС за да си усигарят роби и ефтина работна ръка и да печелят на чужд гръб , а после ги излъгаха. Тези хора си мислеха , че макар и роби ги чака по - светло бъдеще и малко по - добър живот.
14
8
 
9
 
! Отговори
до 17 преди 2 години
Едно винаги ми е било чудно :) понеже българите са големи русофили и са толкова благодарни защо си взехме германски цар, а не руски :) и още един въпрос ме гложди... защо сле като руснаците са ни толкова голмеи православни братя къде бяха 500 години и защо ги нямаше при битката за Варна 1444-а при бунта на Константин? И защо единствената причина да минат през България беше войната им с Османската империя поради лични териториални причини :)
13
7
 
13
 
! Отговори
Глух Пор преди 2 години
Браво! Добре пресметната и навременна статия за сегашната пландемия. Шаш и тракане със зъби и търчане за бустери! Едва ли е платена добре обаче. Ама все файда. А без ич?
12
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За комунистическите партии ли става дума? Основатели на идеята са няколко английски пияндета, синове на фабриканти, които не ствали за нищо и ги избивало на мисли след пиянски запои.
11
0
 
14
 
! Отговори
до История преди 2 години
Селим 2 Пияницата, дето християните го разбиха при Лепанто ли? Той ли ни е спасил от чумата?
10
4
 
17
 
! Отговори
Ха!!!!! преди 2 години
Очаквана статия! С ясни цели! Нямало достатъчно записки за чумата! Ясно. Но пък за сегашната "чума" има достатъчно записки и рано или късно фашистките режими ги изправят на Международен Съд! Барабар с верните им слуги и клакьори.
9
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
134 годинa зaпочнaлa чумaтa...........дa не я е пуснaлa тя тa го знaе.........чумaтa е много вероятно дa е нa нaд 50 000 години........кви сa тея aмaтьори и дилетaнти
8
34
 
5
 
! Отговори
История преди 2 години
При Султан Селим Втори България започва да развива земеделската култура, развива се говевъдството, овцевътството, затваря границите на България, за да ни спаси от чумата. Чрез дипломатически преговори урежда проблемните ни отношения с Европа и не се стига до война!
7
7
 
42
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Разбира се, ваксинираните държави са я карали по-леко...
6
40
 
5
 
! Отговори
Хвала на Османците преди 2 години
Османците ни спасиха от чумата, докато буквално Европа е измряла. Дължим им много
5
6
 
5
 
! Отговори
SHEFA преди 2 години
Абе не дърпайте дявола за опашката бе-че измислите нещо та нема а можем да се оправим. Учени били.
4
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Да некои път пиша глупости но,вече съм ключ щот се гаврат с мен и изключвам централно и се изпускам без да мисля ,съжелявам ако съм обидил някои или съм го засегнал,не съм го осъзнал.
3
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Не ме вълнува тяхната работа и какво правят въобще,тва са лични неща,те си мислят,че съм доносник и снасам информация на някои,че работа за някои и ги следа,сигорно си мислят,че съм полицаи,не искам да взимам на хората хляба и те са човеци и трябва да ядът хляб и да си плащат сметките,аз го знам тоя с дългата коса къде седи на спирката от къде е от дружба,другия къде куца обикаля по плиска по кофите и спи по пеиките,вчера пак бяха там на пост ,аз несъм толкова *** познавам хората у квартала.
2
7
 
25
 
! Отговори
ha ha преди 2 години
Не са си имали Др. Фаучи и НОЩ навсякъде, инаще щяха да мрът наравно...
1
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Абе българи недеите оставете хората да си работат,не ги закачаите тва са сериозни хора не са некви льольовци,имат деца хранат семеиства,това им е работата,от години се занимават с това имат контакти,ако на някои му трябва кръв спешно,веднага се обаждат и идва човек,това си е законна деиност,не пускаите такива статии да ме злепоставяте,аз ги познавам и живея тука,маиками работи там,приятелисме,после как ще ги погледна в очите,не се занимаваите с неща които не разбирате.

Спонсорирани публикации