Турция няма да е единствената пречка пред Швеция и Финландия в НАТО

Руската версия за разширяването на алианса е все по-популярна в Европа
19 май 2022 21:31, Нели Христова
157
Турция няма да е единствената пречка пред Швеция и Финландия в НАТО
Снимка: БГНЕС

В Унгария, политически най-близката до Русия членка на НАТО, най-големият проправителствен новинарски уебсайт открито популяризира версията на Кремъл за разширяването на НАТО.

Зоран Миланович, президент на друга страна членка на НАТО, Хърватия, отдавна смятан за съюзник на Кремъл, култивиран чрез бизнес връзки през годините, обещава да блокира предстоящото приемане на Швеция и Финландия в НАТО.

И дори в самата Швеция експертите се притесняват, че руската дезинформация ще използва съществуващите съмнения в управляващата Социалдемократическа партия относно влизането в НАТО.

"Не на НАТО. Няма съюз с фашистите", се казва в съобщение за протеста в Стокхолм срещу НАТО, насрочен за събота.

Турция остава най-голямата пречка пред стремежите на Финландия и Швеция да се присъединят към НАТО в опит да формират единен западен фронт срещу Русия в резултат на продължаващата война срещу Украйна.

Но Анкара не е единственото препятствие.

В целия блок, в страни, където години наред наративите на Кремъл са били популяризирани чрез симпатични медии и политически фигури, съмненията излизат на преден план. Това може да усложни плановете за бързо включване на Финландия и Швеция в НАТО през следващите няколко месеца.

"Бях загрижен, че самият процес на влизане ще създаде възможност за информационни операции на Кремъл", казва Пол Левин, специалист по международни отношения в Института за турски изследвания на Стокхолмския университет, пред The Independent.

НАТО беше създадено по време на Студената война, за да се противопостави на Съветския съюз. Воденият от САЩ военен алианс сега се разглежда като начин за защита срещу Русия, след като Владимир Путин започна инвазия в Украйна в това, което се счита за първото голямо военно заграбване на земя от европейска страна срещу друга след Втората световна война.

Продължаващата атака предизвика сеизмична промяна в общественото мнение в полза на членството в НАТО в Швеция и Финландия. И двете страни се бориха многократно срещу руската имперска власт през вековете, но останаха извън НАТО по време на Студената война.

Държавите-членки отдавна имат конкретни опасения относно това какво може да означава присъединяването на Финландия и Швеция към блока за тяхната сигурност. Турция, която се присъедини към НАТО през 1952 г., от години се оплаква от това, което смята за уютни отношения между Стокхолм и сирийския клон на Кюрдската работническа партия (ПКК), забранената кюрдска сепаратистка групировка.

Анкара беше възмутена, след като министърът на външните работи на Швеция Ан Линде, министърът на отбраната Петер Хултквист и няколко депутати се срещнаха през март с Насрин Абдула, лидер на повлияния от ПКК, воден от кюрдите автономен регион в Североизточна Сирия.

Но годините на изграждане на руско влияние, което включва изграждане на политически връзки, политическо лобиране и търговски отношения, дават плодове по начин, който потенциално може да създаде други бариери пред влизането на северните страни в НАТО.

Origo, един от най-големите новинарски уебсайтове в Унгария и до голяма степен свързан с правителството на министър-председателя Виктор Орбан, тази седмица даде глас на водещ руски депутат в Думата, бившата фигуристка Светлана Журова, която твърди, че Хелзинки и Стокхолм са въвлечени в НАТО против волята им.

Междувременно външният министър на Унгария изрази съчувствие към притесненията на президента на Турция Реджеп Тайип Ердоган, който е в приятелски отношения с Орбан.

Други правителствени служители в Будапеща отхвърлиха войната на източната граница на Унгария като битка между САЩ и Русия на украинска територия - любимата версия на руското правителство. Други описаха войната като конфронтация между САЩ и Китай.

Будапеща вече се противопостави на енергийните санкции на Европейския съюз срещу Русия, като Орбан предупреди, че подобни ограничения ще ударят унгарската икономика "като ядрена бомба".

"Говорят хора с реална власт тези неща", казва Петер Ердели, директор на 444.hu, унгарски уебсайт, който проследява дезинформацията. "Виждаме ескалация. Някои от нещата, които се казват от прокремълските масови медии, сега се разпространяват от политици от основните правителствени среди."

Миланович от Хърватия отдавна е обвиняван в силни връзки с Кремъл чрез енергийни сделки. Той от месеци омаловажава или отрича предполагаемите военни престъпления на Русия в Украйна, включително бомбардировките на родилни центрове и атаките срещу цивилни.

Когато тази позиция стана несъстоятелна поради нарастващите доказателства за извършените зверства, той коригира позицията си и започна да твърди, че Русия е твърде опасна, за да бъде провокирана, и че НАТО трябва да прояви "сдържаност", когато става дума за добавяне на членове.

"Знам, че моралистите и хората, загрижени за съдбата на всеки сантиметър от света, няма да разберат това, но аз бях избран за президент на Хърватия, а не за космополитен моралист", заяви той.

Отблъсквайки опозицията на премиера и кабинета на своята страна, той сега твърди, че Финландия и Швеция не могат да се присъединят към НАТО, докато избирателните закони в съседната Босна и Херцеговина, която не е член на НАТО, не бъдат реформирани, за да станат по-приятелски настроени към етническите хървати.

Проучване, проведено от Pro-Fact, проект за борба с дезинформацията от журналисти и учени в Загреб и Дубровник, предполага, че социалните медии в Хърватия са наводнени с проруски послания.

В самата Швеция завоят към НАТО е разтърсващ за мнозина в страната и все още може да се натъкне на политически пречки. Стокхолм отдавна е смятан за бастион на неутралитет и мир.

"Когато социалдемократите направиха този травматичен обрат срещу НАТО, той се противопостави на дълбоко задържаните въпроси за идентичността относно ролята на Швеция в света като необвързана сила", обяснява Левин.

През последните десетилетия Швеция привлече вълни от предимно леви турски и кюрдски имигранти, които са изградили корени в Швеция и трансформират нейната политическа сцена. Те включват членове на ПКК или свързани с нея групи.

Някои в Швеция се притесняват, че членството в НАТО може да означава да се наложи да се присъедини към законите за борба с тероризма в турски стил, които превръщат простото членство в забранена група.

"Шведските закони за борба с тероризма са много по-малко обширни от турските", казва Левин.

Подобна политическа динамика, допълва той, може да се окаже плодородна почва за руски дезинформационни кампании през следващите седмици. В Русия властите стартираха кампания с плакати, описваща Астрид Линдгрен, създателката на детския герой на Пипи Дългото чорапче, режисьорът Ингмар Бергман и други видни шведи като "нацисти", след като Стокхолм обяви, че ще се стреми към членство в НАТО.

В Турция политическите фракции на лявото и дясното отдавна са подозрителни към НАТО и САЩ, гледайки на Русия като противовес на американската мощ. Но подкрепяните от Кремъл медии отдавна са насочени към Турция, често чрез популярната турскоезична версия на Sputnik - един от основните международни новинарски издания на Кремъл.

Репортажът използва съмненията относно НАТО сред турските леви, които се чувстват жертви от подкрепата на САЩ на десните правителства в Анкара, както и десните турски националисти, които смятат, че страната се третира несправедливо от Запада.

"Sputnik се позиционира толкова добре", казва Мерве Тахироглу, наблюдател на Турция в Проекта за демокрация в Близкия изток във Вашингтон. "Когато критикуват НАТО и САЩ, те публикуват насочени послания, които използват недоверието между различните фракции."

Често Sputnik не трябва да прави много. Един от най-мощните му инструменти, твърди Тахироглу, са прости видео клипове с турски субтитри, на които Путин говори срещу НАТО и Запада, които неизбежно стават популярни в социалните медии.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


157
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
26
8
 
14
 
! Отговори
Загубенякът преди 1 година
Ще дойде ден, в който НАТО ще се изправи срещу война между собствени държави и Турция ще е една от тях. Дано не сме живи да го видим, но имам сериозни подозрения, че е възможно да се случи в обозримо бъдеще. Бог да пази България!
25
11
 
10
 
! Отговори
Аз преди 1 година
Каква Русия, какви 2 стотинки, не ми говорете за тая фалирала държава с никаква икономика и перспектива за следващите 30г. Който иска да ходи там при братушките, да кара Москвич, хахаха
24
4
 
5
 
! Отговори
кубанская столица преди 1 година
Добре, добре, Эрдоган!Ние сме с Гърция и Кипр православни. Ала и Гърция и Кипр са среди враги на Россия. И сега пред нови летен сезон много се радвам, че Кипр (също и Бълагрия) е загубил много туристи от Россия и украина. Киприоти са немного в шок. Ежедневно от Сочи има много аваиарейси в Анталия и Стамбул. Русские летят мимо Кипр
23
10
 
5
 
! Отговори
Аз преди 1 година
Този текст така както е написат е руска пропаганда, такава за каквато говорите...
22
7
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
На всеки вече е ясно, че киевският режим приключва.
21
8
 
27
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
РУСИЯ НАПАДНА УКРАЙНА А НЕ ФИНЛАНДИЯ,ЗАЩОТО ОНЕЗИ В КИЕВ САМО ГИ ПРОВОКИРАХА И НАКРАЯ СИ ПОЛУЧИХА ТОВА,КОЕТО ТЪРСИХА...
20
6
 
26
 
! Отговори
Задунайска губерния преди 1 година
Доста дългичко ще се проточи тяхното влизане в НАТО. Генерално това е тотално притискане на щатите към тези две, иначе неутрални държави. За съжаление, отново нито дума по нашите медии, този път за протестите в Стокхолм. И за съжаление, не хората, а подкупните политици гласуват съдбата на народите.
19
13
 
5
 
! Отговори
Striker преди 1 година
Мхм. Айде на бас, че няма да има пречки, а тавариши? :)))
18
9
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
ГЛУПАВА ПОСТЪПКА ОТ СТРАНА НА ШВЕЦИЯ И ФИНЛАНДИЯ...РУСИЯ НЯМДА ГИ НАПАДНЕ И Е БЕЗСМИСЛЕНО ДА СЕ ПРИСЪЕДИНЯВАТ КЪМ НАТО.ПО-ДОБРЕ ДА СИ ОСТАНАТА НЕУТРАЛНИ.
17
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
До Анонимен - А защо медиите не показаха протестите в Стокхолм??, - ___- какво има да се показва! Турция направо рече: шведите отглеждат терористи, терористите тръгнали на протести! Ха, ха, ха-а!
16
10
 
8
 
! Отговори
РУССКИЙ ОККУПАНТ преди 1 година
Поредната греда за денецията от Вашингтон !
15
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Няма никакви проблеми. Просто Путин харчи едни пари дето не са му планирани, ама няма алтернатива. А такива като Орбан и Ердоган гледат да отмъкнат в тая ситуация колкото се може повече., на принципа на хитрото агне дето базало от две овце, ама нали накрая винаги се получава като оня дето седял на два стола
14
11
 
7
 
! Отговори
Гepманистaн Убepалec преди 1 година
Последствията от инвазията в украйна ще отслаби русия икномически, политически и най-вече идеологически. Ще стигне до мизерното пост-съвeЦко състояние. Скоро русия няма да има влиянието което има сега, и това ще доведе до разпад на други подобни режими, включително тези на ердоган, орбан, лукашенко, ким и т.н. България се възползва успешно от момента на края на съвeЦкия съюз и влезе в нато и ЕС. Сега страните които ще се възползват са швеция, финландия, австрия. И бъдещата светска турция.
13
4
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
дрън-дрън, ярина! Щом са разбрали, че им трябва защита няма да се размине. Тоз казал, оня рекъл, шум да се вдига само! Кучетата лаят, керванът върви! Русия по-красива няма да стане!
12
7
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Путин: - Ало, Финландия? Иската ли да спечелите Евровизия 2023?
11
9
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Те самите Шведи искат да си останат неутрална държава, както са били винаги. И са изненадани от решението на управляващите им, Швеция да кандидатства за членство в НАТО.
10
11
 
9
 
! Отговори
анализатор преди 1 година
Руснаците много пъти са яли финландските "дървета"! Ама яко! Държава с население по-малко от България (5,5 милиона), и с три пъти по-голяма територия, в няколко войни бившият СССР търпи поражение, след поражение, след поражение... Успели са да налапат само част от Карелия (имаше такива цигари май).Финландия произвежда от смартфоните "Нокия" до гигантските дизелови корабни двигатели Вартсила!!!
9
11
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
нато е съюз на доброволни начала, никой член не може да налага каквото и да е вето, ако някоя държава не иска да е в съюз с друга е свободна да напусне.
8
9
 
18
 
! Отговори
Гиб Мелсън преди 1 година
Самите шведи и финландци се надяват Турция да ги спаси от НАТО и от съдбата на Украйна. Както виждате нито един политик от Швеция и Финландия не се репчи на Ердоган. Ердоган ще ги спаси от американския рекет.
7
5
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 1 година
Нато защо не се разширява в Азия и Африка, ами рие все около Русия. Грузия, Афганистан, Сирия, Украйна сега и Скандинавия.

Спонсорирани публикации