Отново с "Мъртви души"

Ново издание на класиката на Гогол излиза у нас
19 юни 2015 22:15, Петя Славова
8
Отново с "Мъртви души"
Снимка: ИК "Изток-Запад"

Към класиката ще ни върне новото издание на „Мъртви души. Петербургски повести“ от Николай Василиевич Гогол.

То е част от колекцията „Върхове“. Книгата предлага на читателите незабравима среща с неповторимия стил, тънката ирония, силните психологически портрети, моралните въпроси, актуални и до днес, на неповторимия писател.

Романът, който бележи целия живот на Гогол, е „Мъртви души“. Писателят прекарва в писане 23 години от живота си, като седемнадесет от тях ‒ от 1835 до смъртта му през 1852 г. ‒ са свързани с работа над това произведение.

„Мъртви души“ е замислена като трилогия, посветена на живота в Русия през първата половина на XIXв., но за съжаление изцяло е завършена първата част, от втората са запазени пет глави, а работа по третата Гогол така и не започва.

В „Мъртви души“ той успява да представи изключителна по своята дълбочина картина на руското общество от това време. През този период системата на крепостничеството е в упадък, което води до криза в цялото руско общество. В малко градче, нарушавайки спокойното всекидневно русло на живота му, се появява господин Чичиков. Целта му е да купи от тамошните помешчици починали крепостни селяни, които обаче все още не са зачислени като мъртви в държавните регистри. Гогол създава незабравими и въздействащи образи на главните герои (неслучайно името на неговия герой Плюшкин е нарицателно и до днес). „Мъртви души“ е изключителен роман, превърнал се в еталон за иронична проза, а моралните въпроси, поставени в него, звучат актуално и днес.

През тридесетте години на XIX век Гогол пише редица повести, посветени на живота в Санкт Петербург, които впоследствие влизат в сборника „Петербургски повести“: „Невски проспект“, „Портрет“, „Нос“, „Шинел“, „Записки на един луд“. Основна в тях е темата за малкия човек и неговите опити да намери мястото си в заобикалящата го действителност. В Петербург няма място за нормални човешки чувства; искрените и истински пориви срещат неразбиране, властта на парите пронизва всичко.

Настоящето издание предлага и два разказ от сборника „Миргород“ ‒ „Вий“ и „Съвременни помешчици“. „Миргород“ в голяма степен е продължение на Вечери в селцето край Диканка“. Основна тема тук е животът на украинските крепостни селяни, казаците и дребното местно дворянство. И тук присъстват характерните за творчеството на писателя ярки образи, красиви описания на природни картини и тънък хумор.

Великолепните илюстрации към книгата са дело на Петър Станимиров.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


8
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Българската история е написана отдавна . А кой и както е опитва да промени Симеон Радев в строителите на Съвремена България си е казано
6
4
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Анонимен 6 още от същата руска помия само *** ви пускат от школата ей туй руснака е тъпо племе
5
0
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ми те на запад и за Вазов не са чували,и Ботев не са чели,Априлското въстание не им говори нищо....та,затова,европеецо,искат Ние да си пренапишим историята...та да им е ясна на тях...на запада...
4
1
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До ФИНАНСОВ ПЪНКАР социални инжинерства цитирате Лени другарю школата се такива ви пръква
3
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
доста добре е обрисувал каква стока е раша крепостна държава където се продават хора зада не плаща помесника данаци Сега олигарсите са същите
2
1
 
3
 
! Отговори
Гого преди 8 години
До европеецНе е Гогол, а е Гугъл!:)
1
10
 
0
 
! Отговори
европеец преди 8 години
Кой е па тоя гогол кой на запад е чул за него или е прочел единственото нещо което е писал целият си живот никой само нас комунистите са ни карали да им четем(слушаме) ТЪПОТИИТЕ.