Кризата с COVID-19 ни показа: Твърде зависими сме от китайските лекарства

Германски депутати предупреждават: Много лекарства се произвеждат в Китай
Обновена: 23 мар 2020 21:59 | 23 мар 2020 21:45,
119
Кризата с COVID-19 ни показа: Твърде зависими сме от китайските лекарства
Снимка: БГНЕС

"Нещо трябва да се промени, икономиките на ЕС и на Германия са прекалено зависими от Китай." През последните дни тези думи бяха често изричани в Германия. Именно това е един от главните изводи, които си направиха германските политици, икономисти и бизнесмени от кризата около коронавируса.

Редица германски депутати вече предупредиха, че в Азия - и най-вече в Китай - се произвеждат твърде много лекарства и консумативи, които в момента в Германия се превръщат в дефицитни стоки, пише DW.

Проблемът излезе на дневен ред след като покрай бързото разпространяване на Ковид-19 в Европа се стигна до недостиг на защитни маски и дезинфектанти. А заедно с него германците осъзнаха и редица други неща, които до този момент явно не забелязваха.

Още по темата


Германия получава над 150 препарата от Хубей

През февруари Федералният институт за лекарствените средства и медицински консумативи (BfArM) в Бон проучи какво количество готови лекарства и субстанции за медикаменти Германия получава от китайската провинция Хубей, чиято столица Ухан е епицентър на епидемията от коронавирус. Оказаха се 153 на брой, като 11 от тях са включени в списъка на жизненонеобходимите или най-важни препарати - без да броим ваксините.

В края на февруари Федералният институт констатира, че до момента няма информации за краткосрочни затруднения при доставката на тези лекарства и вещества в Германия или в ЕС. На 3 март обаче правителството на Индия ограничи износа на 26 активни вещества и препарати, включително парацетамол и редица антибиотици. В този момент германската общественост за пръв път научи от медиите, че тъкмо Индия е най-големият световен доставчик на генерични препарати, тоест - на евтините лекарства, произведени по формулата на оргинали с вече изтекъл патентен срок. И още: че индийската фармацевтична индустрия доставя около 70 процента от субстанциите за тези генерични препарати тъкмо от Китай, включително и от провинция Хубей.

Така Германия и целият ЕС се оказват в двойна зависимост от лекарствените доставки от Китай - както пряка, така и косвена. Президентът на Федералното сдружение на германските аптекарски съюзи Фридеман Шмит заяви по този повод: "Още в рамките на настоящата година ние навярно ще изпитаме последствията от спадащите китайски доставки". Шмит призова Евросъюза да предприеме мерки: "Трябва да се сложи край на тази тотална зависимост при доставките на редица активни вещества, дори ако впоследствие медикаментите се окажат по-скъпи."

И генералният директор на германския Съюз на химическата промишленост Волфганг Гросе Ентруп е на същото мнение. "В Европа трябва да се произвеждат повече активни вещества за антибиотици и по този въпрос определено е нужна дискусия", каза той. Ентруп обаче е убеден, че тогава ще се стигне до повишаване на цените.

А в миналото Германия беше най-голямата аптека в света

"Настоящата зависимост от китайски и индийски доставчици става опасна", казва председателят на Синдиката на германската химико-фармацевтична промишленост Михаел Василиадис. Затова и той настойчиво призовава производството на лекарства да се върне в Европа. Василиадис смята, че германските производители на лекарства прекалено дълго са гледали единствено печалбата си, а в резултат от това Германия е изгубила водещата си позиция на международния фармацевтичен пазар. "Една страна, която в миналото беше най-голямата аптека в света, днес зависи от вносни препарати срещу хипертония, от аналгетици и антибиотици", казва Василиадис.

Но това положение навярно скоро ще се промени. Шефът на Института за световна икономика Габриел Фелбермайер смята, че фармацевтичната промишленост ще извлече своите поуки. "Коронавирусът ще доведе до реорганизиране на веригата на доставките", твърди той. На свой ред и политиците сигурно ще подкрепят този процес със стимулиращи мерки, например с данъчни облекчения. Германският министър на здравеопазването на Йенс Шпан не оставя място за съмнение по въпроса. "Нима искаме да бъдем толкова силно зависими както икономически, така и по веригата на доставките от една-единствена страна в света? Според мен - не", казва Шпан.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


119
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
86
9
 
5
 
! Отговори
роу преди 4 години
Всеки има ценности.За ЕС и неговите ръководители /САЩ/.Всичко се измерва с пари ..ПАРИ..И ПАК ПАРИ..ХОРАТА и здравето ..са ПАРИ.Това е грешката на системата.НА някой стана ли му ясно ,че КУБА страна с средно медечна заплата от 40-50$ погна на Китай, сега помага на Италия СЪС ЛЕКАРИ СПЕЦИАЛИСТИ..И има лекарство срещу вируси /ЕБОЛА-,КОРОНА ВИРУСИ и тн./ Кубинските лекари се справиха с епидемията на вируса ебола в Африка. Въпреки ембаргото от САЩ имат по висока продължителност на живота от почти
85
0
 
9
 
! Отговори
ХА-ХА-ХА преди 4 години
Европа се оказа най-неподготвена. Факт !
84
4
 
8
 
! Отговори
Грета преди 4 години
Абе ти луд ли си, ние да не сме жълт ури, европееца си иска разходката, кафенето, почивката. Те хората искат вече 30 часова седмица, той китай.
83
6
 
4
 
! Отговори
до 90 Грета преди 4 години
ами затова ни Пуснаха Био Оръжие - да ни Завладеят лесно - Европа ще е 32-рата Провинция на Комунистически Китай - Брюксел скоро сами ще покани Новите ни Господари за да пръскат със същото, с което пръскаха Улиците в Ухан - ПротивоОтровата срещу Пълен Контрол над Европа!!
82
3
 
4
 
! Отговори
Грета преди 4 години
Китай е абсолютно зависим, нито имат земя нито газ, за да си произвеждат сами храната. Това е подаяние света да произвежда в китай.
81
5
 
8
 
! Отговори
Мъдю преди 4 години
Жълту рите ги чака голем. 20% безработица в ЕС, означава много затворени фабрики в китай и глад, което ще намали автоматично популациите на кобри и прилепи в китай.
80
13
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Това че Китайците го пуснаха и направиха постановка за пред целия свят е ясно на всеки трезво мислещ. Борсите се сриват , а Китайците в момента изкопуват водещи Европейски и Американски корпорации. Целта е постигната ,а след това пращат хуманитарна помощ за да бъдат спасителя на света. Китай 1.5 милярда население с 80000заразени за 3 месеца и изолирана зараза .Сащ и Европа 800мил население за 3 седмици 200 000 заразени, а до 3 месеца с над 5мил заразени
79
8
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
80Никой не се съобразява с рушлЯмдия от години.
78
6
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
"САЩ като държава са в банкрут не след година-две, ами от години вече."Хей икономисте...ако имаш диплома /което е съмнително/ я мушни в ааналното си отверстие.
77
8
 
8
 
! Отговори
до 82 преди 4 години
ами разбира се, това в Ухан беше контролиран Тест с 2 цели:1. че Вируса работи2. Театро за пред Света и Изграждане на Троянски Кон - така Запада сам си Пусна Био Оръжието на КомунягитеОт Троя още не са се Поучили, наследниците на Елинската и Римската Цивилизация!!
76
3
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Когато икономиката на ЕС е съсипана, добрите САЩ ще пуснат печатницата на долари и ще спретнат един нов план маршал за спсението на Европа, и всичко в Европа ще стане собственос на САЩ срещи новонапечатени долари без покритие.
75
2
 
10
 
! Отговори
Бате Гойко преди 4 години
"Китай Зарази Планетата"Начи китайците заразиха първо себе си (просто да видят как работи), после пратиха и на нас? Желязна "логика".Така нареченото "развито общество", когато срещна реален проблем, какво направи? Изкупи тоалетната хартия. Толкова му стига акъла.
74
4
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АнонименСАЩ са във фактически банкрут след година-две......САЩ като държава са в банкрут не след година-две, ами от години вече. Но има частни лица и корпорации които имат пари да изкупят цялата икономика на ЕС след като се съсипе от мерките срещи смешния вирус.
73
10
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Европа е само придатък на голяма Евразия която се владее от Русия. Русия е център на Голяма Евразия. Русия вече не се стреми към Европа.Европа все повече ще затъва.
72
5
 
14
 
! Отговори
ББ преди 4 години
Всички знаем как е,Китай,Русия и бедна Куба изпратиха помощ реална с доктори и медикаменти на Италия,ЕС..политика,Човещина,възможности...всеки сам си прави изводите
71
8
 
9
 
! Отговори
Наивници преди 4 години
Вие Мислите ли, че Най-Богатите и Юдеите от Уолстрийт, които вече Загубиха Трилиони от таза Криза, ще забравят някога, какво Си Дзинпин и бандата му *** Свършиха за да разнесат Китайската Зараза по Цял Свят?! Ще има ответен Удар, веднага след като Ситуацията с Китайската Чума е под Контрол в САЩ и то такъв Ответен Удар, че на *** в Пекин и ем бедна фантазията. Юдея Забавя, но Не Забравя!!
70
5
 
2
 
! Отговори
Щази преди 4 години
Ако Китай наложи 5 джи в Европа ,то тогава пропада плана на Родшилд и чипирането,за това Китай бърза да праща лекари а САЩ армия,да ва светна некадърници ,че ми писна да ви чета глупостите.План А на САЩ е отразен,план Б ще е унищожителен
69
3
 
7
 
! Отговори
Петърчо преди 4 години
Лошите китайци а? Докато Франция предупреждаваше европейските страни да не сключват сделки с Китай, Макрон най-лицемерно подписа споразумения с китайците за няколко милиарди евро. Сега били зависими? А народа е казал, Лаком г.ъз, трагедия. Е сега гражданите на същия този ЕС си задават въпроса защо ЕС стана зависима от Китай. ЕС забрави за Италия в най-трудния и момент. Китайците ето им изпращат помощ. Заради лакомията и лицемерието ЕС няма да я бъде. Еми наздраве бръснене. От пуста лакомия...
68
2
 
1
 
! Отговори
SS преди 4 години
До всички форумни философи и клавиатурни революционери.СТАНЕТЕ ПРЕПЪРИ ДОКАТО ОЩЕ МОЖЕТЕ!НАУЧЕТЕ НЕЩО ПОЛЕЗНО КАК СЕ ОЦЕЛЯВА!!!
67
13
 
4
 
! Отговори
Щази преди 4 години
Със потъването на ЕС,Русия я чакат бедстващи дни и за да не се разпадне направиха Путин до живот-диктатор да ги бие,коли и беси.Във момента гледате играта битката за ЕС и 5 джи,историята показва ,че руската страна е губеща