Може ли отмъщението на Техеран срещу Вашингтон да се насочи към петрола?

5 яну 2020 20:15, Екип на Bloomberg
108
Може ли отмъщението на Техеран срещу Вашингтон да се насочи към петрола?
Снимка: Reuters

Събитията през 2019 г. показаха колко уязвими могат да бъдат доставките на петрол. През изминалата година Иран беше обвинявана за редица нападения срещу петролни танкери, тръбопроводи и нефтопреработвателния комплекси в Близкия изток. 

Големият въпрос сега е дали след убийството на един от най-влиятелните ирански генерали Касем Солеймани сред целите при потенциалния отговор на Техеран срещу Вашингтон може да бъде петролната индустрия, пише Джулиан Лий в свой анализ за Bloomberg.

Към момента няма конкретна причина, поради която да се счита, че отмъщението на Иран ще бъде насочено срещу петрола. Но и най-добре пазените инсталации за производство на петрол станаха обект на различни нападения. Най-големият удар би бил срещу множеството петролни танкери в Ормузкия проток, което би нарушило доставките на петрол. Близо 34 млн. барела суров петрол са преминали през изминалия месец от Саудитска Арабия, Кувейт и Ирак през протока, за да стигнат до крайните си цели в Персийския залив и САЩ, показват изчисления на Bloomberg.

Нападенията през септември срещу нефтопреработвателните комплекси на Saudi Aramco в Саудитска Арабия прекъснаха производство на 5.7 млн. барела петрол дневно. Тогавашните събития послужиха като сигнална лампа за сигурността в петролната индустрия.

Отговорност за тази атака поеха подкрепяните от Иран бунтовници хути в Йемен. Терористичният акт доведе до осезаемо покачване на цените на петрола, но то се задържа за кратко.

Сега ситуацията изглежда по-различно. Цените на петрола се покачват от октомври миналата година и убийството на Солеймани ги изпрати до най-високото ниво от април. Прогнозите за повишено търсене на петрола не са се подобрили, но първата фаза от търговската сделка между Китай и САЩ вдъхва оптимизъм на пазарите. Погледите са насочени и към споразумението между страните членки на ОПЕК.

Саудитска Арабия обещава да съкрати производството си на петрол допълнително с 400 хил. барела на ден. Така страната ще добива петрол със същите нива от март.

Последните данни за петролната индустрия в САЩ показват, че през октомври производството на петрол се е увеличило със 170 хил. барела на ден спрямо предходния месец. Но дневното производство все още е с близо 90 хил. барела по-малко от предварителните очаквания на правителствената агенция в областта на енергетиката на САЩ.

Сегашната ситуация и затегнатият пазар означават, че потенциална атака срещу регионални нефтопреработвателни комплекси би имала по-силен ефект от нападенията през септември. Това е солидна причина петролните пазари да бъдат разтревожени.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


108
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
8
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нищо няма да стане. Колатерални жертви.Убили един войник в гръб, е да, подло е, но от кравар трябва да се пазиш отвсякъде. Поне това ни научи това убийство.
6
3
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Петролните крадци си потъркват ръцете . Пир по време на чума, готови са да ни одерат кожите. Не спете не знаете кога ще ви изненадат. Дано се одавите в откраднатото и бял ден да не видите нито вие нито наследниците ви амин.
5
7
 
11
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Колкото и да се вдигне цената на петрола все ще си карам колата. И никога няма да си купя зелен билет!
4
14
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Скочи ли цената на петрола, курса на долара ще скочи, значи еврото ще поевтинее и това е добре за Германия. Германия в монента се задъхва от скъпото евро, Германия живее от износ, а хората нямат пари да купуват немски стоки. Падане на цената на евроти ще увеличи продукцията и печалбите в немската икономика, а вътре в Германия все им е едно колко струва еврото навън, те вносни стоки потребляват на минимум.
3
1
 
17
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Защо ли след убийството на най-влиятелния ирански генерал Касем Солеймани акциите на Saudi Aramco отбелязват спад?
2
0
 
25
 
! Отговори
Всичко може преди 4 години
При тотална несигурност за развитието на ситуацията цените на петрола винаги растат.
1
2
 
26
 
! Отговори
Totenkopf преди 4 години
Може да вали, а може и да не вали, боже колко сте умни!