Кога ще стигнем Румъния в спешната помощ?

При съседите ни действа стройна интегрирана система
Обновена: 4 дек 2013 15:36 | 4 дек 2013 15:31, Миглена Иванова
30
Кога ще стигнем Румъния в спешната помощ?
Снимка: архив, Reuters

Възможно ли е един-единствен човек да окаже натиск за цялостна реформа на спешната помощ и да я превърне в модел за цяла Европа? Оказва се, че да. В съседна Румъния д-р Раед Арафат е обявен от обществеността за национален герой заради целенасочената му работа за създаване на модерна и ефективна система за спешна помощ, чийто модел се дава за пример и проучва в международен план.

Д-р Арафат е стартирал модела на доброволни начала преди повече от 20 години в града, в който работи. Освен медицинските служби, той въвлича пожарната, полицията и армията (в зависимост от инцидента/бедствието и засегнатите). Този модел постепенно е въведен и в  други общини на Румъния, за да бъде официално признат от румънското правителство през 2005 – 2006 г., когато започва да се прилага на национално ниво. Така значително се съкращава времето за достъп до медицинска помощ в спешни случаи.

В момента румънската система за спешна помощ се радва на над 80% одобрение от обществеността и е считана за единственото ефективно функциониращо звено на здравната система в северната ни съседка.

Спешната помощ в страната се възприема като система с национален приоритет и въпрос на националната сигурност. Финансира се приоритетно с пари от бюджета, осигурено е съфинансиране на някои дейности от здравното министерство и здравноосигурителните фондове, а през последните години системата ползва и от европейско финансиране за модерно оборудване.

Преходът

През 90-те години системата на спешната помощ в Румъния е изключително неефективна заради децентрализацията и различните телефонни номера за повикване на линейка, полиция и пожарна, обясни д-р Арафат по време на дискусия за спешната помощ, която се проведе днес в София.

Линейките са били разположени в главните градове и често е трябвало да преминават големи разстояния до пациентите. В много случаи службите за спешна помощ, полицията и пожарната са си прехвърляли обаждания и не са имали желание за сътрудничество. Регистрирани са и множество случаи на отказ от спешна помощ заради липсата на свободни екипи.

Д-р Арафат посочи, че пожарната служба в града, в който е работил, се е съгласила да сътрудничи на службата за спешна помощ след неуспешно коопериране с Червения кръст и други организации. Така са се появили първите интегрирани екипи, които са обучени да оказват животоспасяващата първа помощ, докато на мястото на инцидента/бедствието дойде лекар.

Отделно е имало затруднение с изграждането на специално спешно отделение в болницата, където да постъпват пациентите. Масовата практика е била те да се разпределят по отделенията и често тежки случаи са били разхождани от отделение на отделение.

Постепенно и други общини в Румъния възприемат модела, организиран от д-р Арафат. Засилва се и натискът за въвеждането на единен номер за повиквания и изграждането на системи за комуникация между всички лечебни заведения, служби, центрове и транспортни средства с цел по-добра координация и правилното трансфериране на пациентите до болниците, които имат компетенциите да ги лекуват.

Изграждането на системата е отнело години заради времето, необходимо за подготовка на екипите. Отделно е изградена стройна система за финансиране, която се контролира строго, за да се избегнат двойните разходи. Отговорни са едновременно здравното и вътрешното министерство, като едното ведомство поема разходите за оборудване и консумативи, а другото – за поддръжка на транспортните средства.

Интеграция и централизация

Спешната помощ в Румъния обслужва цялото население, включително и граждани без здравна осигуровка (застраховка). Има няколко нива на спешност – при „червен” код екипите пристигат буквално за няколко минути, при случаите с по-ниско ниво на спешност времето за достигане на линейките до пациентите е малко по-дълго. Има и специални коли за домашни посещения, когато пациентите не могат да открият личните си лекари или ако поради някаква причина личният лекар няма възможност да посети пациент.

Освен традиционните спешни екипи от медицински лица (лекари и сестри) са изградени и екипи от обучени парамедици към пожарните служби. Те обикновено пристигат първи при повикване и разполагат с набор оборудване за оказване на първа помощ което е животоспасяващо в много случаи. Подобни екипи дежурят и в отдалечени райони на страната, за да има населението достъп до медицинска помощ. В градовете има и моторизирани парамедици с най-необходимото оборудване – на моторите те преодоляват по-лесно различни препятствия в градската среда, за да стигнат на мястото на инцидента.

Въведена е интегрирана система за повикванията – те се обработват в специални диспечерски центрове с представители на медицинските служби, пожарната и полицията. Румъния разполага и с оборудвани интегрирани мобилни диспечерски центрове, които се използват в случай на бедствие или при някакви по-масови прояви. Чрез тези центрове и посредством системите за вътрешна комуникация екипите на място на инцидент могат да потърсят допълнителна помощ, да извикат специализирана кола или хеликоптер, в зависимост от случая.

Заради интеграцията на различните служби има и различни транспортни средства със специфично оборудване по стандарт – със специфично медицинско оборудване разполагат пожарните коли, има линейки, които са специализирани за оказване на интензивни грижи или за транспортиране на бебета. Спешната помощ разполага и с няколко оборудвани хеликоптера и един самолет за превоз на пациенти на дълги разстояния.

Спешните отделения в болниците пък са така конструирани, че да се осигурява максимално бързото им транспортиране от линейката/хеликоптерната площадка до сградата и преминаването през изследванията.
Отделно всички екипи и транспортни средства ползват стройна система за вътрешна комуникация, включително и различни приложения за телемедицина. Така се избягва излишното разкарване на пациенти от болница в болница, което губи ценно време. Отделно парамедиците и лекарите от по-малките болници могат да получават наставления от специалист, ако се налага специфична манипулация, която да стабилизира пациента до транспортирането му в лечебно заведение от по-високо ниво на компетентност.

Отделно са сформирани екипи и е закупено оборудване за реагиране при бедствия, които се управляват от пожарната служба. Това включва специализирани палатки, камиони и верижна техника в случаите, когато има нужда от медицинска помощ в райони със затруднен достъп.

В Румъния се обръща особено внимание на подготовката на всички по веригата в системата на спешната помощ. В националния тренинг център се подготвят обучителите, а в други 12 центрове се обучават всички парамедици, лекари и сестри. С европейски пари са изградени и симулационни центрове, центрове за обучение за работа с ехограф и други тренинг съоръжения.

Още новини четете в Investor.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


30
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
27
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Rumania e rusofobska strana , mutri nyama urodi, kato BSP I DPS , sashto I vapreki che predi 30 godini byaha , kato Bangladesh, sega estestvno shte varvyat napre!
26
0
 
4
 
! Отговори
е преди 10 години
колко дълго време нашите нагли управляващи не само сегашните и предходните се опитваха да ни убеждават че видите ли и румъния е нащо дередже,а каво се оказва че трябва да се учим от тях за спешната помощ а можеби и за цялата здравна система, а и заколко ли още работи трябва да се поучим от тях, аз бих посочил само още една охрана на границата 11афганци опитаха да минат хванаха ги и наи безцеремо без да слушат брюксел и тоя и оня ги изритаха,та не са нащо ниво а са много по напред
25
0
 
3
 
! Отговори
dragunov7.62 преди 10 години
Нищо ново , в западна Европа е точно така но не от 20 години а повече от 40.И в България ще стане , но с това безхаберие , не компетентност , корупция ще мине още много време.
24
1
 
4
 
! Отговори
Шoп преди 10 години
Пълни глупости.Работата е там, че при румънците няма пета колона русофили, които мразят страната си и обичат Матушката.В името на тая Матушка ни държат в лай|-|ата, за викат колко е зле в ЕС.Румъния не се притеснява, че щяла да разсърди москалите, а си работи, и ПРО ще изградят, и Г3 на *** ще бръкнат, когато в техен интерес.
23
3
 
7
 
! Отговори
пример е Чаушеску преди 10 години
Можеше дори да ги минем , ако беха гръмнали Тодор Живков като мръсно куче съден по 5 Дела , пример е Чаушеску
22
2
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Още дълго време ще го" духаме".Завода за автомобили "ДАЧИЯ" си остана от комунизма ,НО се преобрази , заедно с "РЕНО" ПРОИЗВЕЖДАТ коли и то не лоши ,щом се продават и в Германия.Коли който плъзнаха из цяла Европа , не са като " БМВ " или "АУДИ" ама е кола произведена в Румъния,а това значи голям завод , работа за доста хора и сигурни заплати! Нашия девиз беше::: ДА СЕ УНИЩОЖИ ВСИЧКО ,ДА НЕ ОСТАНЕ ПОМЕН ОТ СОЦИАЛИЗМА,КОЙ ЩО МОЖЕ ДА ПРАВИТИЗИРА,КОЙ ЩО МОЖЕ ДА ОТКРАДНЕ ,а народа да го ДУХА !
21
0
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Добре, че на нас - източноевропейците някой с чуждестранно име идва да ни оправи системата. В случая даже е арабин.
20
2
 
9
 
! Отговори
Пакостница преди 10 години
А дано ама надали. Докато НЗОК краде от лекарите и от спешната помощ не спрат, докато лекарите наистина станат лекари а не търговци и докато не осъдят един двама доктори за лекарска грешка няма да стане.Което казано с една дума НИКОГА.
19
3
 
32
 
! Отговори
Тодор преди 10 години
Стига с това, кога ще ги стигнем, не ви ли стана ясно, че докато се гъзим на всеки, който ни се усмихне, че докато доброволно приемаме да сме най-евтината работна ръка на Европа, докато ни експлоатират тук чуждите компании и ни задължават да говорим техния език, а ние да ги задължаваме да говорят нашия, няма да се оправим и по-зле ще ставаме.
18
2
 
26
 
! Отговори
Пешо преди 10 години
Топлата вода е отдавна открита. И не е толкова сложно нещо. Просто трябва да има пари. Когато всичко живо по веригата краде няма как да стане заплатата европейска и екипите 2 пъти повече. В *** просто манталитета ни е сбъркан..
17
1
 
43
 
! Отговори
*/* преди 10 години
Само да спомена че в Румъния не само бързата помощ е по-добра.Пътувам редовно до Констанца и като цяло нивото на живот и стандарт са по-високи(доста) от нашите....за съжаление.Но да не забравяме ,че там има осъдени министри и общественият контрол е несъизмерим с нашия.За съжаление и там е по-добре.
16
0
 
19
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
dokarahme q dotam da zadavame takiva vaprosi. sled vreme shte pitame koga 6te stignem Uganda...
15
6
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Бъдете отговорни родители и най-добре емигрирайте в някоя бяла държава за да не се налага децата ви да живеят в Циганистан.
14
8
 
34
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Те румънците, сърбите, гърците (дори македонците) винаги са били по-напред от Бантустан във всичко. Мангустан си остава Мангустан. Слушайте Глория, възхищавайте се на Бойко Борисов, друсайте се и си избивайте комплекси в панелките. Само не се мислете за европейски народ защото не сте такъв.
13
22
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Румъния не е нещо особено.Ние няма нужда да стигаме който и да е било защото с лекари и сестри в спешна помощ имаме най добрата здравна помощ.трябва 1005 увеличение на заплатите,20 такива при пенсиониране,първа категория труд и отсяване на неотложните повиквания.Също така много здрава политика за стимулиране младите да учат медицина и особено за работа в спешна помощ.Това е - много е просто.Само да не ми казват депутати и МЗ че нямало пари-защото стотици милиони се похарчиха на вятъра.
12
32
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Само Иван Костов може да оправи България. Гласувайте за Костов. Веднага.
11
1
 
34
 
! Отговори
Perspective преди 10 години
Когато се появи някой, който се заеме директно да въведе по-модерна система и правила, а не да обвинява предишните, че те са виновни и да не прави нищо.
10
1
 
18
 
! Отговори
tih velikan 681 преди 10 години
*** migani,mnogo po dobre sa ot nas,shtom idvat na pochivka u nas,a nie hodim samo da otvaryame firmi tam,za da miem dds tata..
9
19
 
12
 
! Отговори
Kaleko Aleko преди 10 години
Напоследък плъзнаха разни проруски коментарчета, как едва ли не трябва да отсвирим ЕС, па да се прегърнем пак с Дядо Ивана...
8
2
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
В комантарите има остроумия, песимизъм, мрънкане, че комунистите били виновни, само 6 показва конструктивна мисъл. И точно там е номерът, иска се конструктивна мисъл.