Вапцаров, Ботев и Дебелянов на изпита по литература в СУ

Явилите се на изпит кандидат-студенти са 1 423
12
Вапцаров, Ботев и Дебелянов на изпита по литература в СУ
Снимка: Булфото, архив

Никола Вапцаров, Христо Ботев и Димчо Дебелянов са темите за изпита по български език и литература в първата кандидатстудентска сесия в СУ "Св. Климент Охридски", съобщиха “Алма Матер“.

Явилите се на изпит кандидат-студенти са 1 423.

Кристина Попова от София изтегли темата за първата изпитна задача - създаване на аргументативен текст, поставен чрез творчеството на конкретен автор от българската литература. Кандидат-студентите ще пишат по темата: „Живот и мечта в поезията на Никола Вапцаров“.
 
Втората изпитна задача бе изтеглена от Кристи Доскова от София. Кандидат-студентите трябва да съпоставят следните цитати и да осмислят поставените в тях проблеми:
 
"Затуй му пее песента
на Странджа баир гората,
на Ирин-Пирин тревата…"
Христо Ботев „Хайдути“

"Ще си отида от света –
тъй както съм дошъл бездомен,
спокоен като песента,
навяваща ненужен спомен."
Димчо Дебелянов, „Сиротна песен“
 
Заместник-ректорът по учебната дейност на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ доц. Милена Стефанова поздрави кандидат-студентите. Тя изрази убеждението си, че всички ще се справят добре на традиционно най-интересния изпит и пожела успех на всички. Председател на изпитната комисия е проф. Бойко Пенчев.
 
Специалностите, за които кандидат-студентите могат да кандидатстват след успешно положен изпит, са: Философия; Психология; Културология; Библиотечно-информационнни науки; Архивистика и документалистика; Педагогика; Социални дейности; Неформално образование; Българска филология; Славянска филология; Арменистика и кавказология; Предучилищна и начална училищна педагогика; Социална педагогика; Специална педагогика; Логопедия; Физическо възпитание и спорт.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


12
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
7
1
 
3
 
! Отговори
do 5 преди 10 години
Има специалности, за местата на които конкуренцията е много голяма. Сам си отговори какъв е смисълът на конкурсния изпит
6
3
 
7
 
! Отговори
10 преди 10 години
Училищната система е един ***, в който те индоктринират да си роб на системата, и всякаква креативност и индивидуалност се убиват! Не те учат как, а какво да мислищ!
5
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 10 години
Какъв е смисъла на тези изпити, като местата в университетите са поне с 50% повече от желаещите да си харчат парите в таях, т.е. да следват.
4
3
 
2
 
! Отговори
Furnadjiev преди 10 години
uf, dobre che imalo bg predpriemachi, proizvoditeli i targovtsi v osmanskata imperia da postroyat tasi mega shkola! na snimkata, de.i dobre, che sa uchili v drugi shkoli!zer, plodovete na segashnite shkoli, obesiha bg lev na evroto i betoniraha bulgariata s paneli.
3
8
 
9
 
! Отговори
Дордата преди 10 години
Цялото ни висше образование е един голям фарс, включително и тоя университет!
2
4
 
7
 
! Отговори
Българин преди 10 години
"Кандидат-студентите трябва да съпоставят следните цитати и да осмислят поставените в тях проблеми:"Ботев е писал, за да се противопоставим на турците и да вдъхне вяра на Българите по времената, в които е живял, а не за да го "съпоствят" по повод един абзац на цялото му стихотворение.Смятам че осмислих настоящия проблем - преподавателите, загубили българското, които разглеждат стихотворенията му само като думи за анализ, а не като нещо чисто българско.Загубили сте смисъла на думата "родина".
1
2
 
20
 
! Отговори
учителка преди 10 години
На този изпит трябваше да бъдат подложени политиците и управляващите ни! Да ги питате тях, какви чувства на народолюбие изразяват цитираните Ботев и Дебелянов .Сигурна съм, че ще си заслужат двойките!