Забогатяхме ли? Купуваме два пъти повече месо от 2004 г.

Справка на НСИ посочва: Увеличава се покупателната ни способност
3 май 2016 08:52,
106
Забогатяхме ли? Купуваме два пъти повече месо от 2004 г.
Снимка: архив Reuters

Изненада, но факт: Покупателната способност на домакинствата се увеличава значително през последните 12 години. Оказва се, че сегашният среден доход на човек стига за над 2 пъти повече свинско и пилешко месо, яйца, ябълки, хляб и други, в сравнение с 2004 година.

Изчисленията на Националния статистически институт показват, че ако лице от домакинството изхарчи всичките си пари за свинско, то през 2015 г. е можело да си купи 699 кг. През 2004 г. това количество е било 304 кг. Подобно е увеличението и при пилешкото месо. Сега парите стигат за 1040 кг, а преди 12 г. - само за 524 кг.

Двойно повече е и бройката на яйцата, които могат да се купят със средния доход на човек от домакинство - от 11 456 на 22 209.

Ако за измерител на покупателната способност се използва белият хляб, тогава през 2004 г. е можело да се вземат 2208 кг, а през миналата година - 3817 кг.

Сравнително най-малко е повишението при зрелия фасул и ориза. Със среден доход сега се купуват 1172 кг боб, а през 2004 г. - 1118 кг.

Разбира се, когато се прави извод за покупателната способност трябва да се има предвид, че никой не купува само свинско, яйца или хляб. През последните години увеличението на цените на другите потребителски разходи е с по-висок темп, отколкото на храните. И ако се включат харчовете за ток, парно, здраве, образование, алкохол, цигари - те ще променят покупателната способност, пресмята "24 часа".

Иначе като паричен доход също данните показват впечатляващ ръст. През 2015 г. годишният общ доход средно на лице от домакинство е 4953 лв. За последните 12 години това е увеличение от близо 2,2 пъти. Ако се вземе предвид и инфлацията през този период, излиза, че на домакинствата у нас реалните доходи нарастват със 140% спрямо 2004 г. Увеличението през миналата година, в сравнение с 2014 г., е 3 на сто.

През периода 2004-2015 г. са регистрирани и няколко важни промени при източниците на общия доход на човек от домакинството. Например делът на работната заплата се увеличава с 4,4% спрямо 2014 г. и нараства 3 пъти в сравнение с 2004 г. При пенсиите нарастването е 2,5 пъти.

И ако преди години съществен дял от доходите на домакинствата идваха от домашното стопанство, то сега вече не е така. Тенденцията за намалението им продължава, като спадът е приблизително 6 пъти спрямо 2004 г.

Увеличават се обаче доходите от различни социални плащания - пенсии, семейни добавки за деца, социални помощи, стипендии и обезщетения за безработица. В номинално изражение те скачат 2,6 пъти през последните 12 години до средно 1455 лв. на човек от домакинството. Социалните плащания носят близо 1/3 от приходите на семействата у нас.

Ядем по-малко хляб, но пием и пушим повече

Промени настъпват и в потреблението на домакинствата у нас. Данните за 2015 г. показват, че намалява консумацията на хляб и тестени изделия с 3,7 кг спрямо 2014 г. и достига 89,5 кг средно на човек. Българинът яде и по-малко плодове обаче – с 2,9 кг и зеленчуци - с 2,5 килограма.

В същото време се увеличава пиенето на алкохол и пушенето на цигари. Според статистиката на човек се падат средно по 29,2 л алкохол при 28,4 през 2014 г. При цигарите увеличението е от 607 на 647 бройки.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


106
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
19
3
 
8
 
! Отговори
Аха преди 7 години
А един мармот завива шоколада...
18
5
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Ако покупателната способност на 1% от свръхбогатите българи нарастне, това ще се отрази пряко върху средната покупателна способност.В щатите например ако богатството на Бил Гейтс и още няколко като него се увеличи, това ще се отрази върху БВП, а оттам ще си направим изводи, че ВСИЧКИ американци живеят добре. Тук е същото - милионерите трупат милиони, а парите от бедни и средна класа винаги се движат в тяхна посока.
17
3
 
8
 
! Отговори
Елемаг преди 7 години
Обяснявам на стъкмистиката в прости цифри веднага:2013-та преди срива на цените на петрола, кило врат беше стигнал до 12.00 лв килото.Сега някъде е и под 6 лв..Месо за готвене,от което става прилична манджа е даже под 5 лв.Тааа,логично понякога ще се купува малко повечко.Та не разбрах как сме забогатели?Кача ли се горе,всички тия от статистиката ще ги беся от София ,до произволна дестинация по пътищата!!
16
4
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
е много забогатяхме покрай руското ембарго всичките *** ги изсипаха към нас и направо се обогатихме
15
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
До сериознаКолко серизна?Докато има за гепене ще живеете добре. после на околомръсното - там е пазарната икономика
14
4
 
7
 
! Отговори
go 7 преди 7 години
е нали искахте "немски" стандарт? ето ви немски стандарт! един тука се хвалеше, колко евтино било месото в Германия - ето ви евтино месо! Като говорех, че това нещо се дъвчи по 20 минути като подметка, всеки си мислеше, че си измислям.
13
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
ЗНАЕТЕ ЛИ НЕ ВЯРВАЙТЕ НА ТЕЗИ СТАТИСТИЧЕСКИ ИЗСЛЕДВАНИЯ ,ЗАЩОТО ВСИЧКИ Е ОСРЕДНЕНО , А ТОВА ОЗНАЧАВА БОГАТИТЕ СТАВАТ ОЩЕ ПО-БОГАТИ И ВДИГАТ СРЕДНИТЕ ДОХОДИ И ВСИЧКО ,НО ТОВА НЕ ЗНАЧИ ЧЕ БЕДНИТЕ СА ЗАБОГАТЕЛИ ! ЗНАЙТЕ ,ЧЕ ТАЗИ БЕЗДНА ,КОЯТО РАСТЕ МЕЖДУ БЕДНИ И БОГАТИ СЪЗДАВА СЪВСЕМ ПОГРЕШНА ПРЕДСТАВА ЗА ФИНАНСОВОТО БЛАГОСЪСТОЯНИЕ НА 80% ОТ БЪЛГАРИТЕ ,КОИТО БЕДСТВАТ. ВИЖДАТЕ КАК НАРАСТВА ПРЕСТЪПНОСТТА -ТОВА Е ПОКАЗАТЕЛА ,ЧЕ БЕДНОСТТА РАСТЕ И ХОРАТА КРАДАТ ЗА ДА СЕ НАХРАНАТ !
12
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
И за каква социална и образователна политика говорим? Пенсионерите ни също са най-бедните в ЕС. В образованието министърката Кунева прие ново правило за разпределение на европейските фондове за студентски стипендии, в което открито дискриминира болшинство от специалности като икономика и администрация - ще получат точно нула лева европейска помощ.
11
8
 
10
 
! Отговори
сериозна преди 7 години
В България се живее добре. Нормално е да има и бедни-равни хора няма. Не може мързеливия,тъпия,бавноразвиващия се,***,страхливия,нерешителния да иска да живее като реаботливия,умния,решителния и смелия.
10
4
 
10
 
! Отговори
Арнолд Шварц преди 7 години
Глупости на търкалета! Докато либералните ни политици мислят само за "дефицити и инфлация", жизненият стандарт се понижава или в най-лошия случай остава същия, докато цените на стоките и услугите вървят нагоре. Пропастта между 1% богаташи и останалите 99% бедни/средна класа се увеличава. Доказват го последните данни на Евростат - оставаме най-бедната страна в Европа. Чудя се тия от НСИ кой "изследват" - сигурно богати шопи.
9
1
 
5
 
! Отговори
тапак преди 7 години
в потребителската кошница влизат събития, свързани с културата - посещения на кино и театър.влиза и покупката на нови дрехи и обувки.все по-малко хора консумират плодове за сметка на цигарите и алкохола.така че едно голо месо, при това отгледано с ваксини и хранено с гмо култури няма как да е обективен показатдвижрниетоението на покупателната способност.
8
5
 
3
 
! Отговори
Одисей 1 преди 7 години
Само сравнете тогава и днес кой ходи по Ввликден на Халкидики да нв говорим 1994 за 1984 знам че никой не е ходил
7
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
Да, забогатяхме- купуваме за 6 лева свинско месо което е бъкано с химия и за двойно по кратко време става спрямо нормално хранене. И оня ***.де..раст от Кауфланд по радиата се провиква....свинска плешка саааамо за 4.99. Кайма саааамо за 4.50. И като го кусаш и ти се иска да се издрайфаш.
6
0
 
22
 
! Отговори
дърт Реститут преди 7 години
Не , разликата е че през 2004год. баба и дядо бяха живи и гледаха животни ,а днес всичко от бакалията.
5
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
до кога ще работим само за свинско и пилешко ?
4
1
 
20
 
! Отговори
Крум преди 7 години
Интересно защо аз не съм усетил покачване на покупателната ми способност???
3
1
 
18
 
! Отговори
utru преди 7 години
статистика....значи е стъкмистика
2
5
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 7 години
"Забогатяхме ли? Купуваме два пъти повече месо от 2004 г."И колко пъти по-малко от преди 1989 г.?
1
0
 
25
 
! Отговори
gtf преди 7 години
забогатяхме бе, месото е по 4 лв. - смятай с какво е гледано животното. Чистото месо гони 10 лв. но малко могат да си го позволят.