Хората – най-тежката загуба за Румъния и България

Успехът, парите, шансът. Какво прокуди младите?
18 юни 2017 21:44,
322
Хората – най-тежката загуба за Румъния и България
Снимка: Reuters, архив

Новият живот на Елена Йоана Брайку започва през 2009 - две години след присъединяването на родината ѝ към ЕС. Румънската лекарка получава предложение за работа в най-голямата клиника в Германия - берлинската "Шарите" - и решава да замине.

"В Румъния стандартът ми на живот не беше никак лош. Само че исках да докажа на самата себе си, че мога отново да започна от нулата, че мога да се наложа и в една по-добре функционираща система", казва Брайку. Тя изобщо не мисли за връщане. "Вече не бих могла да работя в румънското здравеопазване. Тук, в Германия, работата определено е повече, но и шансовете за професионално израстване са много по-добри."

Една история на успеха

В това е убедена и Анна Димитрова. Тя потегля за Германия преди 20 години - именно заради по-добрите възможности за професионална реализация. 40-годишната българка е междувременно една от малкото топ-мениджърки в Германия с чужди корени, разказва "Дойче веле".

"Още след промените реших, че ще уча в чужбина. Исках да следвам макроикономика и да науча от първа ръка как функционира пазарното стопанство", разказва Димитрова. От самото начало тя преследва целта си "с много усърдие и силна воля". И завършва университета "Ерланген-Нюрнберг" като най-добрия абсолвент на випуска. Непосредствено след дипломирането си Димитрова започва работа в телекомуникационния концерн Mannesmann. А от близо година е в Борда на директорите на компанията, която междувременно носи името Vodafone.

И днес хиляди млади българи тръгват по пътя, който Анна Димитрова вече е извървяла. Според данни на Германската статистическа служба, през 2015 година в Германия са живели над 225 хиляди български граждани, много от които са висококвалифицирани. И докато германският трудов пазар печели от притока на чужди специалисти, равносметката за България звучи стряскащо: според изчисления на БАН, само след около 5 до 10 години на българския трудов пазар ще липсват поне 400 хиляди квалифицирани кадри.

Десет пъти по-висока заплата

Сходни проблеми измъчват и съседна Румъния, където отливът на специалисти се усеща най-силно в медицинския сектор. През последните десет години близо 43 хиляди лекари и фармацевти са напуснали страната. Само в Германия работят към 5 хиляди румънски медици. Един от тях е Костас Ифандопол. Младият зъболекар пристига в Берлин преди три години. Привличат го високото заплащане и несравнимо по-добрите шансове за професионално развитие. "В Румъния бързо осъзнах, че няма да мога да осъществя мечтата си за собствен кабинет", разказва Ифандопол и добавя: "В Германия заемите са много по-изгодни, а и за изплащането им ще трябва да работя много по-малко, отколкото в Румъния." В момента Ифандопол работи в частен зъболекарски кабинет в Берлин, а заплатата му е десет пъти по-висока, отколкото в Румъния.

И България губи все повече медицински кадри. Днес в страната работят около 28 хиляди медици. Само преди седем години броят им е бил 35 хиляди. Тази тенденция не вещае нищо добро за страната. Германия обаче извлича ползи от притока на чужди кадри: "Ако не бяха лекарите от Източна Европа, някои германски региони вече щяха да са останали без медицински персонал", казва Джалид Сехули, който ръководи гинекологичното отделение в берлинската клиника "Шарите". Сехули е роден в Берлин в семейството на марокански бежанци. И може би тъкмо затова залага на мултикултурализма. "Двама от колегите ми са от България, имаме и една колежка от Румъния. И тримата са отлично подготвени, справят се много добре с езика и бързо се напасват към тукашната система", обяснява Сехули.

Според актуално изследване на ООН, най-малко 3,4 милиона румънци работят зад граница. Българското население също се топи: от 1989 насам над 1 милион българи са напуснали родината си. "Този отлив на хора се отразява много лошо на българската икономика, тъй като при много от тях става дума за висококвалифицирани кадри", казва Митко Василев, управител на Германо-българската индустриално-търговска камара. Той изтъква, че германските инвеститори в България все по-често се оплакват от недостиг на квалифициран персонал.

"Върнах се в България, защото я обичам"

Накратко: изгледите за бъдещето не са никак розови. Доказват го и резултатите от едно допитване на германската фондация "Фридрих Еберт", в което 43% от анкетираните българи и 40% от румънците са заявили, че възнамеряват да емигрират.

Истории като тази на българката Таня Георгиева-Шнел вдъхват надежда. След като завършва следването си в Германия, Таня решава да се върне в България. С нея заминава и нейният германски съпруг. "Върнах се в България, защото много я обичам. И защото тук се чувствам по-значима", казва Таня. Откакто е в България, тя се е посветила на двете си деца и природозащитата. И изобщо не съжалява, че е решила да се върне. "Обърна ли се назад, не съжалявам за нито един ден в живота си, още по-малко пък за времето, прекарано в България сред любимите ми хора. Да, липсват ми германските библиотеки, велосипедните алеи, детските площадки, парковете, качественото здравеопазване. Но в България живея с усещането, че нещата, които правя, имат по-голяма стойност. Тук ми е много по-лесно да намирам каузи, за които си струва да се работи. И това ми дава сила", разказва тя. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


322
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
139
7
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
При Социализма бяхме добре. Западняците ви го разрушиха хубавото, за да им чистите тоалетните и да им слугувате за жълти стотинки, а те да си продават дрънкулките у нас. Сами сте си виновни, развалихте си хубавото, излъгаха ви западняците.
138
1
 
18
 
! Отговори
тиливизора до 152 преди 6 години
Сега ще ти напишим.За 7 години съм изпратил около 30 хиляди евро в България.А колко съм похарчил във ваканции там,няма смисъл да обяснявам.Като малък залесявах фиданки.Общо взето това е.Тоя въпрос го задай на онези дебелаци в парламента.
137
1
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Статията иска да ни накара да се върнем...защото е поръчана от алчните ни мутрохотелиери.Мутресите станаха камериерки ,рецепционистки и готвачки. ..скоро и Компирите трябва да слезнат от Sкласите и да станат пикола.Липсваме им вече
136
0
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Да работиш в България и да плащаш тук данъци и осигуровки е все едно да инвестираш в каца без дъно, например да купуваш акции на вносители на пясък е Сахара. Файда нула, по добре да ги скъсаш тия пари за осигуровките, отколкото да чакаш пенсия или някаква услуга срещу данъците ти дето обслужват мафията и мутрите!!!
135
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Hora edin den vsichki koito okradoha nas Bulgari shte si platiat! Edni sas cialoto si imushtestvo drugi sas zatvor a treti daje sas jivota si! DAI BOJE po skoro. Ot tazi planeta ne moje da izbiagat.
134
1
 
23
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Аз за България правя това, за което съм учил, върша си работата по най-добрия начин, по начина по който я вършех и на Запад, където ми плащаха не 10, а 20 пъти повече. Върнах се в България и се боря с посткомунистическа некадърност на ниво от чистачката до изпълнителния директор. Не ми философствайте, че статията е пропагандна! Това ечистата жалка действителност в посткомунистическа Източна Европа.
133
7
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Абе нищо не ви е направил комунизма, през 80-те специално се живееше вече доста свободно и се слушаше западна музика и се гледаха западни филми. Имахме икономика, армия, здравеопазване, образование, дори космонавти. Горбачов обърка нещата и съсипа цяла Източна Европа, да ходят хората от безизходица да слугуват немили недраги на Западняците. Тъжно. Ми защо Горби не прокара реформи като в Китай? Еми с право китайците ги наричат северни варвари... като ударят две водки незнаят какво правят.
132
5
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Определено тука останаха само нонормални и завистливи хора и не можеш спокойно да работиш
131
4
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Комунизмът направи българите равни... в бедността. Чудно ли е тогава, че след 45 г принуда да живеем в бедност, в държава, в която ни пазеха най-вече да не избягаме от ''светлото бъдеще'', накрая, когато границите паднаха, който можа се изнесе да търси късмета си на по-добро място за живот и реализация?
130
5
 
9
 
! Отговори
ИЗРОД преди 6 години
Ей само слабоумен ще тръгне чете толко дълга статия във медия, която се е доказала като супер продажна и жалка. Аз лично мога само да ви кажа да си ебйети путкъта майчина, смешници от днес беге. Това е очевидна платена пропаганда. Заринахте се с лаена до врата. За смях станахте. Дори селяците не ви вярват на лаената.. :D
129
9
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Комунизмът и последиците от него прогониха българите от Родината. Проклета да е червената чyмa!
128
3
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Ш.Б.Н ФАКТ!Над 20 милиона души в Германия не са етнически германци!! Сега си представи след още 20 години каква КЛОАКА ще е Дойчо??? Ето до това води либералния тероризъм, финансиран щедро от немския бизнес и от богатите арабски страни! Западна Европа се ислямизира и няма връщане назад! Исляма е коварна религия и веднъж разпространи ли се в една страна НЯМА СПИРАНЕ!! Примери колкото щеш!
127
2
 
25
 
! Отговори
123 преди 6 години
Това че някой живее в чужбина , не означава автоматичнo че е щастлив. И понеже държавата в която сме е богата, приемаме техния начин на живот , техното мислене и смятаме че това е най доброто, след години го осъзнаваме. Повечето ми познати не са щастливи, биха се върнали, ако имаха някаква сигурност в България
126
5
 
15
 
! Отговори
ВВ преди 6 години
От калпав, неграмотен и крадлив народ може ли да се очаква, че има какво да предложи на прогресивно мислещи и можещи хора? Не! Така че, всеки е в правото си да си търси нова родина където и да е, а вие мрънкачи по-долу продължавайте да си бълбукате в *** в която живеете и да се чудите, що никой не ви е'бава за слива....:)))))
125
0
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
От доста години живея и работя в Швейцария. Не знам тези от Германия за какви условия говорят, но медиците, икономистите, програмистите им масово бягат към Швейцария.
124
2
 
17
 
! Отговори
до 143 преди 6 години
Дългия е част от мафията, която трови България. Винаги е бил.
123
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До ИзетVie se islite za mnogo otvoreni, svinki. Tuk kadeto jiveia az isliamat e zabranen:))) I e mnogo hubavo, svinski. Skoro Evropa shte se probudi i za vas i anadola niama da ostane. Da ne mislish, che samoletite vi mogat da letiat ako gi nasochite nepravilno?! Nie da ne sme ***, be???? Shte prijluchite za 2 sedmici. Bokluci
122
21
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Споко. Палачинката скоро се обръща. Дългия влиза в политиката със 70-80 % от народа и измита мафията която трови България от 1990.
121
5
 
31
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Не е проблема само в парите. В Бг взимах 60000лв. год. и бях като цар. Сега взимам 100000 Евро год. и живея добре. Но в Бг жена ми като излезе с детската количка и нямаше от къде да мине, спрели коли по тротоари, градинки. Два пъти зависливи хора ми дерат колата, всеки ме гледа като банкнота и гледа да ме прецака. Монтъора не ми сменил една част, но ми взе пари за нова, майстора не довърши баня а му платих предварително и т.н. Сега всичко ми е спокойно, няма селяни с претенции, хората са други..
120
0
 
5
 
! Отговори
до 126 преди 6 години
Абе ей, гимназиален ***. С това средно образование може да се хвалиш в квартала на местните пияници. От фирмите ти гледат автобиографията. Питат какво можеш и като разберат, че само се хвалиш с някакви медали ти казват, че ще ти звъннат. Следва мълчание и ти седиш без работа.