Честит Антоновден! Да почерпят Антон, Антония, Андон, Тончо

Православната църква почита паметта на Антоний Велики
17 яну 2020 07:22, Елка Василева
9
Честит Антоновден! Да почерпят Антон, Антония, Андон, Тончо
Снимка: архив, Булфото

Православната църква почита днес паметта на Свети Антоний Велики, смятан за един от основоположниците на монашеството в християнския свят. В Египет светецът създава първия манастир в света, запазен и до днес.

На 20-годишна възраст свети Антоний Велики останал сирак и наследил грижите за сестра си и голямо богатство.

След като чува в храма евангелския текст, в който Христос казва на богатия младеж „едно не ти достига, за да си спасиш душата - раздай имота си, па ела след мене“,  той раздава своето имущество и започва отшелнически живот. Това разказва отец Антоний Милушев, свещеник в патриаршеската катедрала „Свети Александър Невски“ пред БНР. „Той е пример какво трябва да направи човек, за да спаси душата си“.

След дълги години на въздържание светецът постигнал душевен мир и се превърнал в духовен баща на десетки отшелници, които се събирали при него, за да слушат мъдрите му беседи. „Това е началото на общежителния монашески живот“, добави отец Антоний Милушев.

На 104-годишна възраст влязъл в открита полемика с еретиците и ги победил. Хората завинаги свързали името на светеца с християнската религия. На следващата година свети Антоний починал и бил погребан на тайно място. По-късно мощите му били тържествено пренесени във Виена.

Според българската народна традиция Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка".

Специално омесени за празника содени питки, намазани със сметана, се раздават на близки и съседи за здраве, а една се оставя на тавана "за белята, за лелята", както е била наричана чумата. Затова Антоновден е известен още и като Лелинден.

В народните представи живеят двама братя близнаци, ковачите Андон и Атанас, които първи изобретяват ковашките клещи. Затова Антоновден и Атанасовден /на 18 януари/ са един след друг и се честват като празници на ковачи, железари, ножари и на налбанти.

Имен ден празнуват Антон, Антония, Андон, Тончо, Донка.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


9
Още по темата: Антоновден
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
4
0
 
0
 
! Отговори
Антон преди 4 години
До АнонименАз се казвам Антон и съм наполовина руснак, наполовина българин. Живея от 30 години във Виена. Празнувам и по двата календара, и на 17-и, и на 30-и. Особено след като преди 6 години, излизайки от руската църква на 30-и след службата за Антоновден и включвайки мобилния си телефон, получих по необясними причини sms с поздравления, изпратен ми от приятели на 17-и! Честито на всички съименници и съименнички😊
3
0
 
0
 
! Отговори
Антон преди 4 години
... във Виена. Мощите са пренесени, но не във Виена, а в градчето Виен във Франция. Честито на всички съименници и съименнички😊
2
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
" Православната църква почита паметта на Антоний Велики "Има НЕТОЧНОСТ в заглавието! Не Православната Църква, а НОВОСТИЛНИТЕ църкви - БПЦ, Румънска Православна Църква и Гръцка Православна Църква и Вселенската (Константинополска) Патриаршия празнуват за СЪЖАЛЕНИЕ ПОГРЕШНО църковните празници. А Днес НЕ се почита свети Антоний Велики! Истинската дата, на която се почита свети Антоний Велики е на 30 Януари!Днешните новини по БНР е пълна ***.тия! И такива тъ.паци имат намерение, че са вярващи!
1
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Честито на всички именици!