Те са завършили в Германия, а се връщат в България. Защо и съжаляват ли?

Чувствах се третиран като "втора класа" човек!
23 яну 2020 20:06, Елка Василева
299
Те са завършили в Германия, а се връщат в България. Защо и съжаляват ли?
Снимка: архив, БГНЕС

Те са завършили в Германия, но са решили да живеят в България. Защо са се върнали? Съжаляват ли за избора си? И има ли нещо германско, което биха искали да "пренесат" в България? Дойче веле публикува разказа на трима млади българи.

Защо някои млади българи, получили образование в добри европейски университети, се завръщат в България? Какво ги привлича - и какво ги дразни след завръщането им? Кирил Крумов, Диляна Симеонова и Димитър Дренски, възпитаници на германски ВУЗ-ове, са намерили своето място в България. И не съжаляват за избора си да се завърнат.

"Чувствах се третиран като "втора класа" човек"

29-годишният Кирил, бакалавър, не съжалява, че се е върнал. Поне засега. Казва, че в Германия е третиран като "втора класа" човек. "Имам случай, в който се обаждам на обява за апартамент под наем само час, след като е пусната - и ми отказват, само заради акцента. А няма как някой да го е огледал и взел за един час", разказва той.

Днес Кирил се чувства добре в България. Една от причините за това е, че не е успял да се отдалечи прекалено много. "Не бях прекарал много дълго време в Германия и се връщах достатъчно често, за да не преживея много голям културен шок", отбелязва той. Смята, че когато в България кажеш, че си завършил в Германия, "хората те приемат по-насериозно".

Още по темата

Възпитаникът на Манхаймския университет не съжалява за избора си: "Нямам намерение да се връщам в чужбина. А и винаги съм искал да отгледам българчета, а не чужденци". Много от неговите приятели също са се върнали и планират да останат.

Въпреки че в България условията на живот са "далеч от идеални", смята, че стандартът му на живот не е по-лош от стандарта, който е имал в Германия. А и след първите една-две години от завръщането си вече се е отказал да прави сравнения. Смята, че най-големите проблеми на България са "мизерията и селският манталитет на повечето хора".

И все пак: има ли нещо германско, което Кирил би искал да "внесе" в България? Категоричен е: образованието. "В България по мое време се преписваше дори и в елитни гимназии. Затова, когато заминах за Германия, освен че трябваше да уча, трябваше да се науча да уча. А уж трябваше да го мога от училище."

"Понякога се чудя защо се прибрах"

В навечерието на своите 30, Диляна Симеонова изгражда живота си в София. Взела си е куче, ремонтирала е собствен апартамент, има "страхотна приятелска среда и страхотна работа". "За момента не виждам защо да се местя където и да било другаде", казва тя. Диляна Симеонова е завършва културология и стопанско управление в Манхайм, бакалавър. След това получава пълна стипендия, за да участва в магистърската програма Европейски бизнес и финанси, финансирана по европейска линия - една година обучение в УНСС в София и една година в бизнес училището към университет Нотингам Трент във Великобритания. Но, както сама казва, понякога животът ни изненадва.

"След като взех бакалавърска степен, се завърнах уж за малко в София, за да прекарам повече време с родителите си и да уча за TOEFL и GMAT на спокойствие". Това "за малко" продължава вече две години - една година стажува в "Луфтханза Техник" и една година учи в УНСС. Време, в което е научила много - и не съжалява за решението си да остане. Чувства се добре, макар и да има моменти, в които се чуди защо се е прибрала. "Това са просто моменти", казва тя. Благодарна е на родителите си, които всяка ваканция я изпращали в Хайделберг или в Манхайм, при сестра ѝ, за да свиква със странстването и да разширява кръгозора си.

И Диляна - като Кирил, отдавна е спряла да прави сравнения между България и Германия. "Както не сравнявам себе си с другите хора, така и не сравнявам дома си с чужди домове. За мен България е избраният мой дом и съм фокусирана върху това да го направя по-добър за себе си и за околните. Сравнявам сегашното състояние на България с това, което може да се случи, ако развиваме себе си, бизнеса, с който сме се захванали, ако продължаваме да се интересуваме за състоянието на околната среда."

Какво от Германия би искала да "внесе" в България? "Бих искала да мога да разграничавам работния от личния живот по-ярко - така, както германците умеят най-добре. Освен това за мен е изключително важно човек да е работлив и да не се скатава. Работиш ли - работи. Почиваш ли - почивай", казва Диляна.

"Изборът ми е окончателен"

Димитър Дренски се дипломира като бакалавър от университета "Хайнрих Хайне" в Дюселдорф. Придобива степен магистър в Задочния университет в Хаген. "Идеята на образованието ми в чужбина беше да натрупам опит в една от най-добрите икономики в света и да прилагам наученото в България. А за самото завръщане просто се отвори добра възможност", разказва той.

Димитър не съжалява за избора си, тъй като винаги е искал да се завърне в България. "Смятам го за окончателен." Лаконичен е относно сравненията между България и Германия. "И двете страни и среди си имат плюсове и минуси. Сравнявам инфраструктурата, мисленето и поведението на хората, отношението между тях, комуникацията, работната етика и т.н."

Има няколко качества, които цени в германците и би искал да види и на българска почва: дисциплината, изпипването на детайлите и отговорното отношение към това, което вършиш на работното място. "Позитивното е, че в България има все повече хора, които подхождат изключително професионално към задълженията си и така дават добър пример на останалите", отбелязва Димитър Дренски.

Тези трима млади българи избраха да се завърнат. България се нуждае от още много като тях, заключава Дойче веле.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


299
Още по темата: Германияобразование
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
223
1
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 243Като изключим турците може и да си прав.
222
4
 
2
 
! Отговори
до 223 преди 4 години
А София не е ли пълна с придошли правеши се на големите софиянци?!
221
16
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Източна и Западна БГ са коренно различни като култура и диалекти. Западно Българите - макета, пустиняци от Северозапада и шопи са студени и дръпнати. Най-топлите и истински хора са в Североизточна България!!!!
220
3
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Каква лъжа бе, дузина приятели в Братислава за няма и година. В София за 20 години са по-малко.
219
13
 
6
 
! Отговори
Митко 19см преди 4 години
Патриотите тук се отличават с изключително силно изразен когнитивен дисонанс. Не ги съдя.
218
4
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До ЖороМного си се засегнал лично и в яростта си си направил тотално погрешни презумпции и заключения, които от своя страна те карат да изглеждаш доста смешно. А и да се установиш в чужбина не е чак такова постижение, колкото ти си мислиш че е.
217
2
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Тези, които са напуснали малките градове за София и големите също живеят като скотове. Аз взимам 1600 без наем, а колегите от другаде плащат и наем отгоре на всичко и са затънали в кредити. Скотски живот е това.
216
8
 
6
 
! Отговори
до 221 преди 4 години
А за хората от Варна София не е ли един вид все едно чужбина? Различен диалект, хора, порядки и пр. И в София сте чужди!
215
3
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Чужбина не е само западна Европа. Току виж на някой му бил късмета в Чехия или Унгария примерно.
214
12
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Нормално е Западняка да е по добре, по комфортно. България е минала през няколко "ОСВОБОЖДЕНИЯ" и то все от един и същ!!Запада не е" освобождаван" от СССР ЗАТОВА СА ПОДРЕДЕНИ..
213
12
 
7
 
! Отговори
Жоро преди 4 години
До Анонимен 221 Жалки са такива като тебе-вие, които нямате '***' да излезете от колхоза и разберете как живеят хората в нормалния свят.Само плюете по сънародниците си,които са успели и са направили своя нов дом, започвайки всичко отначало.Без мама и тате,без връзки и баджанаци, без лъжи и подкупи.Нямате '***' да оцелеете в странство.
212
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Такъв ние Елита. Фукат се тукк, но там не се приспособяват.
211
5
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До глистМного неуместен и просташки коментар. Личи си доста злоба и комплекси от него.
210
6
 
9
 
! Отговори
Гъдьо преди 4 години
БРАВО на тези 3 млади БЪЛГАРИ, решили да се върнат в Родината си! Тук са вашите корени- родители,приятели,тук ще създадете и вашите семейства и ще приложите в работата си нсученото в немските унита! По нищо не отстъпваме на горделивите и надменни фашуги,само КОРУПЦИЯТА ПОВСЕМЕСТНА ТУК Е БИЧ ЗА РАЗВИТИЕТО НИ!! ДОБРЕ ДДОШЛИ В РОДИНАТА И ...НА ДОБЪР ЧАС!!
209
5
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До АзБе не знам вече. Живея в Англия от десетилетие и с изключение на парите, които получам, предимствата пред България се броят на пръстите на едната ръка. Като цяло повечето от българите в чужбина адски много преувеличават, когато говорят за колко по-добър е живота в западна Европа.
208
12
 
13
 
! Отговори
Аз преди 4 години
Абе зависи. В България компромисите, с които трябва да живееш са повече от това, че не си в родината си. Така че, човек сам избира от двете злини по-малката.
207
6
 
10
 
! Отговори
Германец преди 4 години
Няма проблеми. Новата ми родина има сносно здравеопазване. Благодаря за диагнозата.
206
2
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 226Няма такова нещо. Това само болната ти глава го е измислила.
205
2
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 225Не съм патриот, просто мисля рационално за разлика от теб. Съжалявам, че те засегнах толко много, че се наложи да прибегнеш до детински обиди,но разбери, че не е добре за менталното здраве да живееш в лъжа.
204
16
 
10
 
! Отговори
Механик до 221 преди 4 години
Родината е където се чувстваш най-добре!!!!!Арнолд Шварценегер............Не може да упреквате никого за неговият избор!!!!!!

Спонсорирани публикации