Те са завършили в Германия, а се връщат в България. Защо и съжаляват ли?

Чувствах се третиран като "втора класа" човек!
23 яну 2020 20:06, Елка Василева
299
Те са завършили в Германия, а се връщат в България. Защо и съжаляват ли?
Снимка: архив, БГНЕС

Те са завършили в Германия, но са решили да живеят в България. Защо са се върнали? Съжаляват ли за избора си? И има ли нещо германско, което биха искали да "пренесат" в България? Дойче веле публикува разказа на трима млади българи.

Защо някои млади българи, получили образование в добри европейски университети, се завръщат в България? Какво ги привлича - и какво ги дразни след завръщането им? Кирил Крумов, Диляна Симеонова и Димитър Дренски, възпитаници на германски ВУЗ-ове, са намерили своето място в България. И не съжаляват за избора си да се завърнат.

"Чувствах се третиран като "втора класа" човек"

29-годишният Кирил, бакалавър, не съжалява, че се е върнал. Поне засега. Казва, че в Германия е третиран като "втора класа" човек. "Имам случай, в който се обаждам на обява за апартамент под наем само час, след като е пусната - и ми отказват, само заради акцента. А няма как някой да го е огледал и взел за един час", разказва той.

Днес Кирил се чувства добре в България. Една от причините за това е, че не е успял да се отдалечи прекалено много. "Не бях прекарал много дълго време в Германия и се връщах достатъчно често, за да не преживея много голям културен шок", отбелязва той. Смята, че когато в България кажеш, че си завършил в Германия, "хората те приемат по-насериозно".

Още по темата

Възпитаникът на Манхаймския университет не съжалява за избора си: "Нямам намерение да се връщам в чужбина. А и винаги съм искал да отгледам българчета, а не чужденци". Много от неговите приятели също са се върнали и планират да останат.

Въпреки че в България условията на живот са "далеч от идеални", смята, че стандартът му на живот не е по-лош от стандарта, който е имал в Германия. А и след първите една-две години от завръщането си вече се е отказал да прави сравнения. Смята, че най-големите проблеми на България са "мизерията и селският манталитет на повечето хора".

И все пак: има ли нещо германско, което Кирил би искал да "внесе" в България? Категоричен е: образованието. "В България по мое време се преписваше дори и в елитни гимназии. Затова, когато заминах за Германия, освен че трябваше да уча, трябваше да се науча да уча. А уж трябваше да го мога от училище."

"Понякога се чудя защо се прибрах"

В навечерието на своите 30, Диляна Симеонова изгражда живота си в София. Взела си е куче, ремонтирала е собствен апартамент, има "страхотна приятелска среда и страхотна работа". "За момента не виждам защо да се местя където и да било другаде", казва тя. Диляна Симеонова е завършва културология и стопанско управление в Манхайм, бакалавър. След това получава пълна стипендия, за да участва в магистърската програма Европейски бизнес и финанси, финансирана по европейска линия - една година обучение в УНСС в София и една година в бизнес училището към университет Нотингам Трент във Великобритания. Но, както сама казва, понякога животът ни изненадва.

"След като взех бакалавърска степен, се завърнах уж за малко в София, за да прекарам повече време с родителите си и да уча за TOEFL и GMAT на спокойствие". Това "за малко" продължава вече две години - една година стажува в "Луфтханза Техник" и една година учи в УНСС. Време, в което е научила много - и не съжалява за решението си да остане. Чувства се добре, макар и да има моменти, в които се чуди защо се е прибрала. "Това са просто моменти", казва тя. Благодарна е на родителите си, които всяка ваканция я изпращали в Хайделберг или в Манхайм, при сестра ѝ, за да свиква със странстването и да разширява кръгозора си.

И Диляна - като Кирил, отдавна е спряла да прави сравнения между България и Германия. "Както не сравнявам себе си с другите хора, така и не сравнявам дома си с чужди домове. За мен България е избраният мой дом и съм фокусирана върху това да го направя по-добър за себе си и за околните. Сравнявам сегашното състояние на България с това, което може да се случи, ако развиваме себе си, бизнеса, с който сме се захванали, ако продължаваме да се интересуваме за състоянието на околната среда."

Какво от Германия би искала да "внесе" в България? "Бих искала да мога да разграничавам работния от личния живот по-ярко - така, както германците умеят най-добре. Освен това за мен е изключително важно човек да е работлив и да не се скатава. Работиш ли - работи. Почиваш ли - почивай", казва Диляна.

"Изборът ми е окончателен"

Димитър Дренски се дипломира като бакалавър от университета "Хайнрих Хайне" в Дюселдорф. Придобива степен магистър в Задочния университет в Хаген. "Идеята на образованието ми в чужбина беше да натрупам опит в една от най-добрите икономики в света и да прилагам наученото в България. А за самото завръщане просто се отвори добра възможност", разказва той.

Димитър не съжалява за избора си, тъй като винаги е искал да се завърне в България. "Смятам го за окончателен." Лаконичен е относно сравненията между България и Германия. "И двете страни и среди си имат плюсове и минуси. Сравнявам инфраструктурата, мисленето и поведението на хората, отношението между тях, комуникацията, работната етика и т.н."

Има няколко качества, които цени в германците и би искал да види и на българска почва: дисциплината, изпипването на детайлите и отговорното отношение към това, което вършиш на работното място. "Позитивното е, че в България има все повече хора, които подхождат изключително професионално към задълженията си и така дават добър пример на останалите", отбелязва Димитър Дренски.

Тези трима млади българи избраха да се завърнат. България се нуждае от още много като тях, заключава Дойче веле.
 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


299
Още по темата: Германияобразование
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
203
18
 
14
 
! Отговори
Германец преди 4 години
На *** само кухия патриотизъм му остана. Живял съм бил в лъжа. Ти да видиш. Он майка си ще продаде да заживее в лъжа като мене, *** на теория е патриот.
202
3
 
17
 
! Отговори
Четвените свини преди 4 години
Прогониха милиони българи и сега няма кой да им работи за хиляда кинта (. жълти стотинки)Одобрявам!
201
7
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 221Прав си. Де факто няма много разлика психологически между *** мъж дето си е въобразил че е жена и емигрант, който се самозалъгва, че е "един от местните". Няма нищо по жалко от експат, който си мисли, че е взел, че се е "американизирал/ германизирал/т.н.
200
7
 
7
 
! Отговори
123 преди 4 години
До Анонимен 209Струва мисе,че си много прав/а.А пък и тези 3-мата млади като че ли са от семейства добре обезпечени финансово,и едва ли ще им е трудно тук в България-у дома.
199
11
 
25
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До 192Доста жалко изказване. Втора родина не можеш да имаш, колкото и да си правиш илюзии. Никога няма да си германец, колкото и да ти се ще. И затова си обречен да живееш една лъжа до края на живота си.
198
5
 
14
 
! Отговори
Аз преди 4 години
Не се заблуждавайте в България не им трябват високо квалифицирани специалисти. След като в международна компания заменят 1 високо квалифициран с много опит за 5-6 от кол и въже. Всичко е лъжа измама и побългарено на където и да погледнеш. Ама който го тресе носталгията и не иска да чуе, нека да го научи по трудния начин.
197
1
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Само на 1 място ми искаха доказателство за работа, на другите дума е достатъчна---В Германия (в градовете с жилищна криза) не е така, кандидатства се като за работа с папка. Трябват копия на трите последни фиша за заплатата с датата на встъпване в длъжност (най-малко преди 6 месеца, това в Германия е изпитателен срок) и договорът да е безсрочен. Освен това т.нар. Шуфа (кредитната ви история) и потвърждение от придишния хазяин, че е нямал проблеми с вас. Без бумагите шансът е нулев.
196
3
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
А нас, бледоликите европейци от изток ни преследват по всички показатели. Нищо ,че сме висшисти---Всички висшисти имаме проблеми, включително самите германци. За мигранти с ниско образование има много врати - професионални училища, които раздават дипломи като в България, програми, съветване, всичко на социал, и оттам Ausbildung. Висшистите си плащаме всичко сами и си търсим работа сами. Кандадатстването за висшист може да трае до година и да има, освен дипломата, още 15-20 изисквания.
195
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
В Братислава няма такива писмени неща - оглед и ако те одобрят даваш капаро+1 наем и това е. Само на 1 място ми искаха доказателство за работа, на другите дума е достатъчна, но да се плаща редовно. Но разбира се на чужденци се дават по-скъпите наеми. И у нас в БГ е така. 1300 евро брутна заплата, а картата за ГТ е 50 лв месечно като в София, където сега съм на 800 евро бруто... в Сф при същата карта за ГТ и цени на много стоки никой не ми дава 1300 евро!
194
2
 
12
 
! Отговори
късно е, чадо преди 4 години
Бачкаторитеа забягнаха навън и никота няма да се върнат! Ше ги търсим напразно......
193
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Другият момент с жилищата под наем е, че брокерът за един час вече може да има 100-200 писмени запитвания. Обяви дори се трият в рамките на половин-един час, въпреки че жилището не е дадено, просто защото повече кандидати не са нужни. От тези с писменото запитване се канят само някои на оглед, и то тези, които са дали информация за доход и останалите документи. Брокерът никога няма да тръгне сам да си записва някой по телефона, да го пита за информация и да го кани. Кандидатите са стотици.
192
2
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Най-добре е да се поработи малко в БГ, че да се излекуват тези новозавършили студенти от нелечимата си Носталгия, защото само с думи не става, а след това да извадят едни нови 10 000 евро и да се прегрупират отново към Чужбина, без илюзии за БГ!!!:)Стратегията на България да помага за завръщането само на студенти в Чужбина и има логика, защото за там се плаща, а богатите български семейства, обичайно са на Хранилка към Г.Е.Р.Б.!:)
191
2
 
13
 
! Отговори
Мунчовци с Шлемофони преди 4 години
Един български лекар, завърнал се в България, псуваше наляво и надясно, тези които го бяха придумали да се завърне и вярваше, че е направил огромна грешка, ама Котилото си ги привиква, като са на децата на нечий вожд...В крайна сметка всичко е до психологическа нагласа, някои са видели добро, други очакват почести, като се завръщат в Джунглата си, а трети са видяли лошо и не искат примитивизъм,..
190
3
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Не е само Германия. Чехия даже е по-добре и е още бяла.
189
1
 
4
 
! Отговори
Германия преди 4 години
Научаваш се на много дето тука го няма и отново на вън!
188
2
 
4
 
! Отговори
системата преди 4 години
До Бабачевззнаеш-не знаеш и можеш-не можеш! - СЛЕДВАЩИЯ,моля!У нас партиен ли си или безпартиен? Верни некадърници от БКП.......
187
5
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Поръчкова статия , имам много приятели избягали в Германия ,не искат и да чуват за България, тази година и аз ще се ориентирам към немско
186
5
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До БабачевГерманците се превърнаха в цветнокожи! Не е онази Германия отпреди!
185
6
 
9
 
! Отговори
ГФР преди 4 години
До От ГерманияМина онова време на икономическото чудо и германското качество.......
184
1
 
5
 
! Отговори
човекът преди 4 години
До ПРОСВЕТЕН до 210ТВОЙ ЧОВЕК, МОЙ ЧОВЕК, НЕГОН ЧОВЕК.....и т.н.т. А НЕ МОЖЕ ЛИ ПРОСТО ЧОВЕК???

Спонсорирани публикации