Опашки за погребенията, над месец се чака за кремация на починали

Бум на погребенията отчитат погребалните фирми в цялата страна
83
Опашки за погребенията, над месец се чака за кремация на починали
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Над месец се налага да чакат за кремация близките на починалите от COVID-19. Има опашки и за погребенията, показа проверка на „Монитор“ из страната.

Кремацията на починали в Русе например се извършва в София, Пловдив и Варна, каза управителят на русенската траурна агенция „Тиона“ Татяна Стойкова. Близките предпочитали Пловдив и Варна, тъй като се чакало по-малко. За столичния крематориум можело да се чака и 40 дни, допълни тя. В момента крематориумът в София е натоварен и обикновено трябва около седмица за извършване на изгарянето, съобщиха за „Монитор“ от „София крематориум“ АД.

Бум на погребенията отчитат погребалните фирми в цялата страна. В Добрич например за месец ноември са регистрирани 1200 погребения, досега тази бройка е била за година време, казаха от обредния дом. Записването за часове за погребения става с дни напред и се налага телата на мъртъвците да се съхраняват в хладилни камери. В Добрич свободни за погребение часове има за след 3-4 дни. „Баща ми почина във вторник, има свободни часове едва за събота“, каза добричлия, потърсил услугите на една от траурните агенции в града.

Между 1600-1800-2000 лева струва повече от прилично погребение в Добрич чрез траурна агенция. В цената влиза ковчег от около 600-800 лева, венец, кърпи за гробарите, жалейки, подавки, престой в хладилна камера, ритуал в църквата. Най-евтиното погребение е около 1000 лева, най-евтиният ковчег е 100 лева и е от талашит. Най-скъпият ковчег пък струва 1800 лева.

Управителят на общинската траурна агенция във Велико Търново Методи Петров обясни, че в началото е имало изискване починалите от COVID да се погребват или в два ковчега: вътрешен метален и външен - дървен или в дървен, обшит отвътре с метал. Тъй като това изключително много оскъпявало цената на ковчега, обаче след това била направена корекция и сега се разрешава погребване в дървен ковчег, на който вътрешността се посипва с дървени стърготини или се дезинфекцира с биоцид, най-често хлорна вар. Според гробищния шеф обаче големият проблем е, че никой все още не е казал гробовете, в които са погребани починали от COVID, след колко години ще могат да се отворят и да се ползват отново.

Покрай скока в броя на погребенията се заговори и за спекулативни цени на траурните обреди. Като причина за поскъпването се изтъкват специалните мерки, които трябва да се взимат за починалите от коронавирус – да бъдат слагани в чували и в поцинковани ковчези.

Заради спекулата здравното министерство облекчи още през септември реда за извършване на погребения на починали от COVID-19, като на практика т. нар. метални ковчези не са задължителни. Специален ред за определени погребения е регламентиран в чл. 22, ал. 1 от Наредба №2 от 21 април 2011 година за здравните изисквания към гробищни паркове и погребването и пренасянето на покойници. Тъй като последната редакция на наредбата е от 2019 година, в нея, естествено, не присъства изрично COVID-19.

Според този текст покойниците, починали от заболяванията: холера, чума, петнист тиф, коремен тиф, антракс, туберкулоза (с бацилоотделяне), вирусни хеморагични трески и полиомиелит, или от установено ново, непознато опасно заразно заболяване, се поставят в плътно затварящи се полиетиленови чували, поставени в плътно затворени дървени ковчези, облицовани отвътре с ламарина. Дъното на ковчезите се посипва с прахообразен биоцид, разрешен за предоставяне на пазара по реда на Регламент (ЕС) № 528/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2012 г. относно предоставянето на пазара и употребата на биоциди или на Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси, за продуктов тип 2 с доказано спороцидно действие, при спазване на условията на издаденото разрешение и на изискванията, посочени на етикета.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


83
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
11
3
 
10
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Постигаме на Мангъра колективния имунитет - не останаха живи хора да се заразяват и пандемията скоро ще свърши. Айде на туризъма, на кръчма и на бар!
10
4
 
16
 
! Отговори
Гробокопач преди 3 години
"Борисов 3- Геноцид и Смърт"!
9
15
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Промяната на радеФ е факт!!!
8
0
 
9
 
! Отговори
Всички преди 3 години
ще умрем.Това е сигурно.Е и...
7
2
 
17
 
! Отговори
Шкумбата преди 3 години
Две баби си говорят. - Знаеш ли ***, съседката Гуцка кремирала третия си мъж като умрял .... - Ууу *** . Тая пък каква е . Другите жени едва гледат по един мъж, тя печката си пали с тях.
6
8
 
20
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Последиците от управлението на Бойко I Болгароубиец от династията на сикаджиите!
5
4
 
21
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
За съжаление погребалните агенции не лъжат. Това е жестоката истина! Но тук няма да видите олиго френите, отричащи изключително сериозния здравен проблем. Те са редовно под статиите за дневния отчет, ваксините и т.н. Докато злото стигне и до тяхното семейство...
4
1
 
26
 
! Отговори
Сандо преди 3 години
ако в Добич е имало 1200 погребения за ноември това прави средно по 40 смрътни случая на ден. Най-вероятно смътнистта от корона е много по-висока от това което се съобщава официално, ако това са числата от Добрич само.
3
9
 
9
 
! Отговори
Соца бил недоносче?! преди 3 години
Да, но пък имате банани ... !
2
12
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Взеха хубавите места в гробищата а ЖАЛКИЯ ФИГУРАНТ още се мотае...
1
6
 
22
 
! Отговори
Анонимен преди 3 години
Не може да е верно това - експертът Мангъров каза, че в България няма да има увеличение на смъртността!