Мръсният въздух убива повече хора от катастрофите

54% от българите използват твърдо гориво за отопление
64
Мръсният въздух убива повече хора от катастрофите
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Над десет пъти повече хора загиват в резултат от замърсяване на въздуха, отколкото при пътнотранспортни инциденти в Европейския съюз, показват данните от последните доклади на Европейската сметна палата.

Според Световната здравна организация замърсяването на въздуха представлява най-големият риск за здравето на европейците, свързан с околната среда. А водещ доклад на Европейската агенция по околна среда определя мръсния въздух като „най-голямата отделна екологична заплаха в Европа“.

За България данните са още по-стряскащи. Още през 2011 г., доклад на ООН посочва, че заедно с Румъния и Армения страната ни е начело в световната класация на смъртни случаи, причинени от замърсен въздух, а четири от петте града с най-мръсен въздух на континента са именно у нас.

„Учените са категорични, че неправилното изгаряне на дървесина вреди сериозно на нашето здраве. И макар огънят в камината да ни осигурява усещане за уют и комфорт, непълното изгаряне на дървения материал се превръща в основна причина за замърсяване с фини прахови частици (ФПЧ). Те са толкова малки, че не се филтрират в гърлото и носа. В България фините прахови частици са причина за преждевременната смърт на повече от 12 500 души годишно, а 80% от замърсяването идва от домакинствата. Основният източник на фини прахови частици във всички общини у нас е битовото отопление с използване на неефективни печки и котли на твърдо гориво“, коментира Георги Стефанов, ръководител на практика „Климат и енергетика“ във WWF.

Данните от последното преброяване сочат, че около 54% от българите използват твърдо гориво за отопление. Емисиите на ФПЧ от битовото отопление са предимно от изгарянето на дърва и въглища. Само че изгарянето на влажни, неотлежали дърва за огрев или на въглища с високо съдържание на пепел и ниска калоричност е особено вероятно да доведе до високи емисии на ФПЧ. Тази вероятност се увеличава, ако горивото е изгорено в по-стари печки и котли, които не са проектирани съгласно изискванията за енергийна ефективност и екодизайн.

Ниският жизнен стандарт на много домакинства (т.нар. „енергийна бедност“) в България генерира допълнително усложняващи казуса фактори: извършване на собственоръчен, най-често незаконен дърводобив през отоплителния сезон, неправилно съхранение на дървесина, нерегламентирана продажба на дърва за огрев и т.н. Това води до изгарянето на дърва, на които не е дадена възможност да отлежат и изсъхнат, което допълнително усложнява проблема със замърсяването на въздуха.

Последици за здравето

Замърсителите на въздуха могат да имат сериозно въздействие върху здравето на човека. Особено тежки са пораженията върху централната нервна система, като се стига до главоболие, респираторни проблеми, дразнене на очите, носа и гърлото, сърдечносъдови заболявания. Най-уязвими са децата и възрастните хора.

ФПЧ 10, т.е. частиците по-малки от 10 микрона, остават в горните дихателни пътища, а частиците, по-малки от 2,5 микрона, достигат до белите дробове. Ултрафините частици, по-малки от една милионна част от метъра, преминават през алвеолите в кръвообращението и така стигнат до останалите органи.

Данните показват, че 65.4% от населението на България е изложено на риск от ФПЧ10, а 7.2% – на риск от ФПЧ 2,5. През 2020 г. фините прахови частици, отделяни при изгарянето на твърди горива, са отговорни за смъртта на 379 000 души на територията на Европейския съюз.

Какво можем да променим ние?

1) Вместо да палим огън по традиционния начин като поставяме подпалките под дървата, трябва да наредим първо дървата, а върху тях подпалките. Така огънят ще гори отгоре надолу, което ще осигури достатъчно кислород и топлина за пълното изгаряне на дървесината.

2) Нека не използваме сурови дърва. Те съдържат висока влажност, затова горят трудно и пушат много. При правилно съхранение след една година дървата ще изсъхнат и ще съдържат под 30% влажност като при горене ще отделят почти два пъти повече енергия и значително по-малко фини прахови частици. През 2019 г. тази практика беше регламентирана със специална наредба, която, за съжаление, не се прилага.

3) Можем да сменим печката. При старите печки за отопление и готвене едва 20% от енергията се превръща в топлина. При съвременните инсталации коефициентът на полезно действие може да достигне 90%. Това означава, че за отоплението ще са необходими много по-малко дърва и съответно ще има много по-малко замърсяване.

В същото време държавата е длъжна да използва пълния си капацитет, за да прилага законодателството в сферата на опазването на околната среда, както и да изработи финансови инструменти, които да поощрят потребителите на твърди горива да намалят употребата им.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


64
Още по темата: въздухотоплениегориво
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
57
2
 
0
 
! Отговори
Точно така! преди 2 години
Също така ако статистиките, които се публикуват са верни - мръсния въздух убива повече и от COVID!
56
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Това не пречи на джигитите по пътя да се опитват да обърнат тази статистика. Те трябва винаги да са първи.
55
2
 
1
 
! Отговори
Зевс преди 2 години
Затворете всички индустрии в Европа. Тогава въздуха ще е кристално чист. Ще пием само вода и няма да ходим никъде за да не замърсяваме въздуха допълнително.
54
3
 
2
 
! Отговори
ЛУД преди 2 години
НА КОВАЧКИ ТЕЦА КОГА
53
2
 
0
 
! Отговори
Ще имат повод преди 2 години
Само да вдигат данъци и такси и за замърсен въздух после ще се стигне и до такса дишане на въздух без и със маска.
52
3
 
0
 
! Отговори
Чичо Пръчка преди 2 години
Ами, е това набивахте в канчетата на хората, а не всяка вечер с тъпия коронавирус!!! В следствие на мръсния въздух в ЕС, ВСЯКА ГОДИНА умират 400.000 човека! ВСЯКА година! Справка - Гугъл. Говорете ми после за Ковид - Шмовид и прочее простотии!
51
2
 
1
 
! Отговори
Ники преди 2 години
Най-честно е всички да ходят само пеша. Всички автокъщи да бъдат закрити. Автотърговците които упорстват да бъдат екзекутирани. Тогава зелената идея ще победи и ще цъфнем и вържем.
50
2
 
1
 
! Отговори
Идея преди 2 години
Сложете такса за преминаване през центъра на София с личен автомобил. Който го устройва. Който не с колелото или с градския.
49
2
 
0
 
! Отговори
Изчистете въздуха преди 2 години
Спрете движението на лични автомобили в центъра на София и въздуха ще се изчисти.
48
4
 
0
 
! Отговори
Зоро преди 2 години
Дедо, само глупости дрънкаш на развален български. Направо се впечатлихме от зеленият ти интелект.
47
2
 
2
 
! Отговори
дедо преди 2 години
До АнонименСпоред тебе,племето човеци с какво подпомагат добруването на земята и нейната нормална екосистема? Освен че искат пари,и да консмират и дефекират постоянно?/
46
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Е нашенецът не смее да си купи бензинов автомобил, само дизеларка бате., Това е. Хиляди автомобили са като локомотиви, ама КАТ се правят на улави, не било тяхна работа, ами на пунктовете за технически прегледи. Е, с тая психика, толкова. Сбъркани сме отвсякъде, то и от половин година не можем да съставиме правителство. Какво остава да говорим за някакви принципи.
45
3
 
1
 
! Отговори
дедо преди 2 години
До Анонименти сещаш уи се ,че преди 50 години сме били наполовина населението за земята. Ха сега сметни сле 5о г колко ще сме ако имаш калкулатор?
44
6
 
0
 
! Отговори
Зоро преди 2 години
Човек, който нарича хората тумор има проблем първо със самият себе и след това с всички останали.
43
3
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До дедоКакви хора се множат бе дедо?Множат се плвевелните породи, дето ги храним, за да ни крадат!А ти си дрънкаш глупости заради некролозата...
42
3
 
2
 
! Отговори
дедо преди 2 години
Нормални процеси,хората се множат е геомертична прогресия и условията за живот стават жестоки. Идва време за саморегенерация на системата,повечето или всички ще измрат и пак ще се постигне равновесие. На никой в природата няма да му е мъчно за тоя тумор -хората!
41
3
 
1
 
! Отговори
Зоро преди 2 години
Климат та климат. Зелена пропаганда в действие. Формулирано по-обикновенно - стига с тази плоска зелена пропаганда. Стига, спрете се.
40
2
 
1
 
! Отговори
Аха преди 2 години
Да убива ги доста повече от ковид
39
2
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 98765Ти си се зомбирал на тема КОВИД. и - като Мирча Крешан с краставицата...Не е това темата, ама ти не си разбрал пак. Затова е трябвало да прочетеш барем една тънка книжка, та да си пооне еднокнижник, а ти - безкнижник.Мъка, Боже!
38
4
 
1
 
! Отговори
98765 преди 2 години
Аман от пропаганда! От сутринта до вечерта по 18 статии за Ковид + ваксина и за климата; Разбрахме че готвите и климатични локдауни. Но изтъркахте плочата с ковидните! Тао че не са хабете!

Спонсорирани публикации