Мръсният въздух убива повече хора от катастрофите

54% от българите използват твърдо гориво за отопление
64
Мръсният въздух убива повече хора от катастрофите
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Над десет пъти повече хора загиват в резултат от замърсяване на въздуха, отколкото при пътнотранспортни инциденти в Европейския съюз, показват данните от последните доклади на Европейската сметна палата.

Според Световната здравна организация замърсяването на въздуха представлява най-големият риск за здравето на европейците, свързан с околната среда. А водещ доклад на Европейската агенция по околна среда определя мръсния въздух като „най-голямата отделна екологична заплаха в Европа“.

За България данните са още по-стряскащи. Още през 2011 г., доклад на ООН посочва, че заедно с Румъния и Армения страната ни е начело в световната класация на смъртни случаи, причинени от замърсен въздух, а четири от петте града с най-мръсен въздух на континента са именно у нас.

„Учените са категорични, че неправилното изгаряне на дървесина вреди сериозно на нашето здраве. И макар огънят в камината да ни осигурява усещане за уют и комфорт, непълното изгаряне на дървения материал се превръща в основна причина за замърсяване с фини прахови частици (ФПЧ). Те са толкова малки, че не се филтрират в гърлото и носа. В България фините прахови частици са причина за преждевременната смърт на повече от 12 500 души годишно, а 80% от замърсяването идва от домакинствата. Основният източник на фини прахови частици във всички общини у нас е битовото отопление с използване на неефективни печки и котли на твърдо гориво“, коментира Георги Стефанов, ръководител на практика „Климат и енергетика“ във WWF.

Данните от последното преброяване сочат, че около 54% от българите използват твърдо гориво за отопление. Емисиите на ФПЧ от битовото отопление са предимно от изгарянето на дърва и въглища. Само че изгарянето на влажни, неотлежали дърва за огрев или на въглища с високо съдържание на пепел и ниска калоричност е особено вероятно да доведе до високи емисии на ФПЧ. Тази вероятност се увеличава, ако горивото е изгорено в по-стари печки и котли, които не са проектирани съгласно изискванията за енергийна ефективност и екодизайн.

Ниският жизнен стандарт на много домакинства (т.нар. „енергийна бедност“) в България генерира допълнително усложняващи казуса фактори: извършване на собственоръчен, най-често незаконен дърводобив през отоплителния сезон, неправилно съхранение на дървесина, нерегламентирана продажба на дърва за огрев и т.н. Това води до изгарянето на дърва, на които не е дадена възможност да отлежат и изсъхнат, което допълнително усложнява проблема със замърсяването на въздуха.

Последици за здравето

Замърсителите на въздуха могат да имат сериозно въздействие върху здравето на човека. Особено тежки са пораженията върху централната нервна система, като се стига до главоболие, респираторни проблеми, дразнене на очите, носа и гърлото, сърдечносъдови заболявания. Най-уязвими са децата и възрастните хора.

ФПЧ 10, т.е. частиците по-малки от 10 микрона, остават в горните дихателни пътища, а частиците, по-малки от 2,5 микрона, достигат до белите дробове. Ултрафините частици, по-малки от една милионна част от метъра, преминават през алвеолите в кръвообращението и така стигнат до останалите органи.

Данните показват, че 65.4% от населението на България е изложено на риск от ФПЧ10, а 7.2% – на риск от ФПЧ 2,5. През 2020 г. фините прахови частици, отделяни при изгарянето на твърди горива, са отговорни за смъртта на 379 000 души на територията на Европейския съюз.

Какво можем да променим ние?

1) Вместо да палим огън по традиционния начин като поставяме подпалките под дървата, трябва да наредим първо дървата, а върху тях подпалките. Така огънят ще гори отгоре надолу, което ще осигури достатъчно кислород и топлина за пълното изгаряне на дървесината.

2) Нека не използваме сурови дърва. Те съдържат висока влажност, затова горят трудно и пушат много. При правилно съхранение след една година дървата ще изсъхнат и ще съдържат под 30% влажност като при горене ще отделят почти два пъти повече енергия и значително по-малко фини прахови частици. През 2019 г. тази практика беше регламентирана със специална наредба, която, за съжаление, не се прилага.

3) Можем да сменим печката. При старите печки за отопление и готвене едва 20% от енергията се превръща в топлина. При съвременните инсталации коефициентът на полезно действие може да достигне 90%. Това означава, че за отоплението ще са необходими много по-малко дърва и съответно ще има много по-малко замърсяване.

В същото време държавата е длъжна да използва пълния си капацитет, за да прилага законодателството в сферата на опазването на околната среда, както и да изработи финансови инструменти, които да поощрят потребителите на твърди горива да намалят употребата им.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


64
Още по темата: въздухотоплениегориво
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
37
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
А кои управници пренаселиха София?Те са виновни за мръсния въздух!Сеха ще ни убеждават, че са спасителите, които ще изчистят София и другите замърсени градове.Там, където имаше 2 блока, сегаса 10. Там, където по улиците имаше по 3 коли, сега няма място да мине човек.Да не говорим, че продължава да се строи без гаражи.
36
2
 
3
 
! Отговори
Zlatka преди 2 години
Сега като надуят цените на тока ще видите къде с.е.рат гладните и кон боб яде ли. На климатици ше ми се топлите , а ?
35
2
 
5
 
! Отговори
Сой преди 2 години
"Вместо да палим огън по традиционния начин като поставяме подпалките под дървата, трябва да наредим първо дървата, а върху тях подпалките." абе, смешни соеви "еколози"... Вие някога огън палили ли сте... В микровълновата само
34
2
 
2
 
! Отговори
Ислямисти сър преди 2 години
Някой да е чувал за терористична секта в Перник май не а,ще стигнат и до вас спокойно
33
2
 
8
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Цяло лято нищо му нямаше на въздуха въпреки автомобилите сега като дойдат студовете и запушат комините пак колите ще са им виновни.
32
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ааа не, не. Ковид е убиецът, нищо друго.
31
2
 
0
 
! Отговори
Ники преди 2 години
На снимката има централни сгради от София.
30
2
 
4
 
! Отговори
чудещ се преди 2 години
Защо снимка на автомобили?Мръсният въздух е най-вече от избирателите на герП.
29
3
 
0
 
! Отговори
Ники преди 2 години
Като си такъв голям разбирач по нови технологии, защо не създадеш нов продукт с тях и да станеш първият милионер в България спечелил парите си с реална икономическа дейност а не със спекулации? Целият свят ще ти се радва.
28
3
 
2
 
! Отговори
Истукан преди 2 години
Има съвършенно нови технологии, но монополите не искат тези технологии да се развият. Не искат да имаме двигателии на вода (водородни двигатели) или преобразуватели на енергията от ефира в електричество. Нещата са си работещи, но монополите не дават да се разпространяват. Ако ги приложим тези неща, ще се изчисти въздухът една идея повече.
27
2
 
1
 
! Отговори
Ники преди 2 години
Ако всички хора спрат да се движат и да дишат природата ще е много по-различна. Това един по-добър свят ли ще е?
26
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Затона е време в някои бг градове като Търново да се затворят заводи като Кроношпан.
25
4
 
0
 
! Отговори
Бай Ганя преди 2 години
И чалгата убива
24
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До 22Така е, но и "баровците", които през зимата лъхат по един кубик дърва на ден през комина на камината, ей така за разкош не са за подценяване. Като минеш по южната дъга на София се стели "пиропластичен поток"..от северните скатове на Витоша ...
23
7
 
0
 
! Отговори
Зоро преди 2 години
Аз си мислех, че ще пишат за колите, те намерили за какво. Не разбирате ли, че колите са основна заплаха за живота. Катастрофи, мръъъъъсен въздух и микрочастици и през лятото, затлъстели шофьори умиращи на 50 от инфаркт.
22
3
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
До Анонимен 6 700лв за ток? Ти копаеш крипто.
21
2
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Докато има отопление на твърдо гориво и на всичко, което една тоблерирана общност намира в контейнерите в София чист въздух през зимата няма да има. През лятото най-много се карат амтомобили и няма замърсяване. Дори през зимата автомобилите са с около 10% принос за замърсяването на въздуха и то в дни с мъгла и инверсия.
20
7
 
1
 
! Отговори
Златко преди 2 години
Ние сме на ТЕЦ - еко, зелено, чисто, евтино. Другите да си плащат.
19
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
По bTV новините само за коронавирус говорят
18
2
 
5
 
! Отговори
Ники преди 2 години
Поредните български НПО-безделници платени от чуждестранни НПИ-безделници да пишат смесица от тривиалности и глупости.