Мръсният въздух убива повече хора от катастрофите

54% от българите използват твърдо гориво за отопление
64
Мръсният въздух убива повече хора от катастрофите
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Dnes.bg

Над десет пъти повече хора загиват в резултат от замърсяване на въздуха, отколкото при пътнотранспортни инциденти в Европейския съюз, показват данните от последните доклади на Европейската сметна палата.

Според Световната здравна организация замърсяването на въздуха представлява най-големият риск за здравето на европейците, свързан с околната среда. А водещ доклад на Европейската агенция по околна среда определя мръсния въздух като „най-голямата отделна екологична заплаха в Европа“.

За България данните са още по-стряскащи. Още през 2011 г., доклад на ООН посочва, че заедно с Румъния и Армения страната ни е начело в световната класация на смъртни случаи, причинени от замърсен въздух, а четири от петте града с най-мръсен въздух на континента са именно у нас.

„Учените са категорични, че неправилното изгаряне на дървесина вреди сериозно на нашето здраве. И макар огънят в камината да ни осигурява усещане за уют и комфорт, непълното изгаряне на дървения материал се превръща в основна причина за замърсяване с фини прахови частици (ФПЧ). Те са толкова малки, че не се филтрират в гърлото и носа. В България фините прахови частици са причина за преждевременната смърт на повече от 12 500 души годишно, а 80% от замърсяването идва от домакинствата. Основният източник на фини прахови частици във всички общини у нас е битовото отопление с използване на неефективни печки и котли на твърдо гориво“, коментира Георги Стефанов, ръководител на практика „Климат и енергетика“ във WWF.

Данните от последното преброяване сочат, че около 54% от българите използват твърдо гориво за отопление. Емисиите на ФПЧ от битовото отопление са предимно от изгарянето на дърва и въглища. Само че изгарянето на влажни, неотлежали дърва за огрев или на въглища с високо съдържание на пепел и ниска калоричност е особено вероятно да доведе до високи емисии на ФПЧ. Тази вероятност се увеличава, ако горивото е изгорено в по-стари печки и котли, които не са проектирани съгласно изискванията за енергийна ефективност и екодизайн.

Ниският жизнен стандарт на много домакинства (т.нар. „енергийна бедност“) в България генерира допълнително усложняващи казуса фактори: извършване на собственоръчен, най-често незаконен дърводобив през отоплителния сезон, неправилно съхранение на дървесина, нерегламентирана продажба на дърва за огрев и т.н. Това води до изгарянето на дърва, на които не е дадена възможност да отлежат и изсъхнат, което допълнително усложнява проблема със замърсяването на въздуха.

Последици за здравето

Замърсителите на въздуха могат да имат сериозно въздействие върху здравето на човека. Особено тежки са пораженията върху централната нервна система, като се стига до главоболие, респираторни проблеми, дразнене на очите, носа и гърлото, сърдечносъдови заболявания. Най-уязвими са децата и възрастните хора.

ФПЧ 10, т.е. частиците по-малки от 10 микрона, остават в горните дихателни пътища, а частиците, по-малки от 2,5 микрона, достигат до белите дробове. Ултрафините частици, по-малки от една милионна част от метъра, преминават през алвеолите в кръвообращението и така стигнат до останалите органи.

Данните показват, че 65.4% от населението на България е изложено на риск от ФПЧ10, а 7.2% – на риск от ФПЧ 2,5. През 2020 г. фините прахови частици, отделяни при изгарянето на твърди горива, са отговорни за смъртта на 379 000 души на територията на Европейския съюз.

Какво можем да променим ние?

1) Вместо да палим огън по традиционния начин като поставяме подпалките под дървата, трябва да наредим първо дървата, а върху тях подпалките. Така огънят ще гори отгоре надолу, което ще осигури достатъчно кислород и топлина за пълното изгаряне на дървесината.

2) Нека не използваме сурови дърва. Те съдържат висока влажност, затова горят трудно и пушат много. При правилно съхранение след една година дървата ще изсъхнат и ще съдържат под 30% влажност като при горене ще отделят почти два пъти повече енергия и значително по-малко фини прахови частици. През 2019 г. тази практика беше регламентирана със специална наредба, която, за съжаление, не се прилага.

3) Можем да сменим печката. При старите печки за отопление и готвене едва 20% от енергията се превръща в топлина. При съвременните инсталации коефициентът на полезно действие може да достигне 90%. Това означава, че за отоплението ще са необходими много по-малко дърва и съответно ще има много по-малко замърсяване.

В същото време държавата е длъжна да използва пълния си капацитет, за да прилага законодателството в сферата на опазването на околната среда, както и да изработи финансови инструменти, които да поощрят потребителите на твърди горива да намалят употребата им.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


64
Още по темата: въздухотоплениегориво
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
17
2
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Главния замърсител в България са не автомобилите а горенето на отпадъци на цяла Европа
16
2
 
0
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И от ковида също, но няма мораториум за горенето на *** нали!
15
2
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Стигнах до второто изречение ("Според Световната здравна организация...") и спрях да чета. Ако тия ти кажат "Добър ден!", огледай се дали не свети луна вместо слънце.
14
5
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Смъртта е грозна и страшна. По-добре човек да не се е раждал.
13
9
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
На Запад от 2022 г вече са забранени да се карат дизели които са под Евро-5 нормата, от 2024 и Европ-5 вече са забранени.
12
2
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Ами тогава що затварят икономиката ? Ако от въздух се мре повече от колкото от ковид няма смисъл да са затваря икономиката.
11
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
За първото полугодие на 2021 Газпром е релизирал оборот от 9.7 милиарда долара. Благодарение на ЕС който се отказа от фиксирани цени на газа 127$ по дългосрочен договор, през 2021г с високите цени на газта Газпром успя да компенсира всички загуби поради забавянето на Северен поток 2. Русия е благодарна най-вече на Полша която възпрепятстваше сделката за фиксирана цена.
10
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Цената на газта надхвърли 514 долара за 1000 кубични метра. Очаква се зимата цената да мине 1000$.
9
3
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
за лъчо мозгата някоя дума
8
3
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Възможен е още по-стръмен ръст на цените на тока и парното. Зимата месечните сметки могат да стигнат до 500-800 лева.
7
2
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Поради недостига на природен газ, увеличеното търсене се разпространи и върху мpъcните въглища. Европейците изведнъж забравиха за мисията си да спасят света от замърсяване с традиционни въглеводороди и започнаха да омитат всички въглища от пазара, за да ги изгорят в електроцентралите. Цените на въглищата също достигнаха рекордно високо ниво: на 29 юни фючърсният договор за доставка на въглища в центъра в Ротердам достигна 113,5 долара за тон.
6
5
 
14
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
От бай Тошово време се отоплявам с ел.енергия. По негово време за три радиатора плащах по 45 лв на месец. Опитах се псега да се отоплявам с ел.енергия но като ме издрусаха 700 лв се отказах. Вече 10 години се отоплявам с дърва и въглища. За 6 месеца през зимата ми излиза 1 750 лв. Ако бях на ел.енергия щях да платя за 6 месеца 4.200 лв. Голема евтиния. Ток само за осветление за друго не го ползвам. Имам газов бойлер в банята газова печка за готвене. Тока е Лукс. Не е за обикновените хора.
5
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
Грозни, който беше почти напълно разрушен от войната в края на 90те, днес е един от най-красивите и чисти градове на чиято инфраструктура могат да завидят много европейски столици.
4
4
 
3
 
! Отговори
MaйMyнaтa преди 2 години
Тва човекот е кат кyчeто, може yмpe много лесно, но може и да нема yмиpaнe
3
6
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
ТОВА СА АБСОЛЮТНИ ГЛУПОСТИ
2
7
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
B SOFIQ VYZDUXYT E PRELEST BLAZQ IMNA KESETENQCITE
1
3
 
13
 
! Отговори
Анонимен преди 2 години
И от ковида!