Законът "антикорупция" взриви БПС и ДПС: Репресии!

Настояват да няма проверки на държавници по анонимни сигнали
84
Законът "антикорупция" взриви БПС и ДПС: Репресии!
Снимка: flickr

Бюрото за борба с корупцията по високите етажи на властта, което трябва да започне работа от следващата година според т. нар. закон "антикорупция" на вицепремиера Меглена Кунева, предизвика остро недоволство сред депутатите от БСП и ДПС.

Според социалиста Атанас Зафиров този орган е за политическа репресия, а както е написан Законът за предотвратяване на корупцията създава условия за политически натиск.

Той беше категоричен, че е недопустимо да се правят проверки на висши държавници по анонимни сигнали, което противоречи и на Конституцията.

Още по темата

Зафиров се възмути и от факта, че с новия закон отпадат от обхвата на проверките редица експерти, което според него е много съществена слабост.

"Не е предвиден почти никакъв контрол над Бюрото, не е обяснено и как ще се правят тези прословути проверки за почтеност, намалява се и глобата при установен конфликт на интереси от 5000 на 1000 лева", продължи с критиките социалистът.

Лидерът на ДПС Лютви Местан пък не хареса предвидения регламент - Бюрото да се назначава с указ на президента по предложение на правителството.

"Не сме съгласни, че няма значение, че шефът на бюрото ще се назначава по предложение на правителството. Няма как да се дефинира като независим орган, след като ще се назначава от президента по предложение на Министерски съвет. Това е орган, който ще е напряко подчинение на МС, важно обстоятелство предвид факта, че органът ще се бори с корупцията", отсече той.

Местан посочи, че корупцията е там, където е властта и е парадоксално, че с генераторите на корупцията ще се бори орган практически назначен от този, който генерира корупцията.

„Бюрото пък ще проверява депутати и какъв е този контрол на изпълнителната власт върху законодателната власт, нали е обратното“, риторично попита той.

"Излиза, че днес страната се управлява от добрите, от най – добрите министри и заради това само те могат да избират Бюрото, но в политиката освен днес има и утре и може да дойдат не дотам добри, свети министри и ако те си изберат органа, който ще ги контролира, докъде ще се докараме в борбата с корупцията", разкритикува вносителите лидерът на ДПС.

Въпреки това той даде заявка,че ако между първо и второ четене на закона депутатите от движението може да променят позицията си, ако видят промяна по отношение на назначаването на Бюрото. Според Местан обаче проблемът в България не е в правната уредба, а в това, че законите не се прилагат ефективно.

"Страната по транспонирано европейско законодателство е на едно от челните места, близо 100% от европейското право е транспонирано в националното и как да си обясним факта, че България и Румъния са в Механизма за проверка и оценка. Обяснението на този парадокс е много просто и много жестоко, и то е, че и най-добрият закон не може да замести политическата отговорност за ефективното му прилагане, и най-добрият закон попаднал в социокултурна среда, която се съпротивява срещу него, ще се провали", обобщи той.

Въпреки че беше обсъден в крайна сметка дългоочакваният „антикорупционен“ закон - той не беше гласуван на първо четене, защото депутатите излязоха в почивка, а след това им предстои дебат за демографската криза и парламентарен контрол.

В обхвата на проектозакона попадат политици, високопоставени държавни служители и магистрати. Бюрото за борба с корупцията ще може да използва като повод за започване на проверки по анонимни сигнали и медийните публикации.

При установено разминаване между приходите и притежаването имущество от над 10 000 лева - срещу високопоставените хора ще започва официално разследване. Ако има доказателства за извършено престъпление, случаят ще се предава и на прокуратурата.

Бюрото трябва да обединява част от функциите на Сметната палата, Комисията за разкриване на конфликта на интереси и БОРКОР. В закона изрично е посочено задължението за деклариране на имуществото и доходите и на лицата, с което политикът е във фактическо съпружеско съжителство.

Законът дава дефиниция и на понятието "корупционно поведение". Това е "поведение, при което в резултат на заеманата висша публична длъжност, лицето получава облаги от материален или нематериален характер, водещи до незаконно увеличаване на неговото или на свързани с него лица имуществено състояние, или изпълнява възложените му правомощия или задължения по служба при условията на конфликт на интереси".

Законът въвежда и строги ограничения за лицата, заемащи висши публична длъжности. Те няма да имат право в продължение на една година от освобождаването си от да сключва трудови или други договори за изпълнение на ръководни или контролни функции с търговските дружества, както и да участва в обществени поръчки.

Ако разпоредбите бъдат нарушени, санкции ще има за служителя, който ги е нарушил, но и за търговското дружество, който го е наел.

Кръгът от лицата, които ще бъдат обект на проверка също се разширява. Сред новите категории, които ще са обект на проверки са общинските съветници, главните архитекти на общините, ректорите на държавни висши училища, управителите и изпълнителните директори на болници, ръководителите на управляващите органи и междинните звена по програми, финансирани със средства от ЕС, служителите в централната и териториалната администрация, на които са делегирани функции по вземане на решения във връзка с процедурите по възлагане на обществени поръчки.

Националното бюро ще се ръководи от директор, който се подпомага от заместник-директор. Те ще се назначават и освобождават от президента по предложение на Министерския съвет.

Ръководството на Националното бюро ще трябва да отчита дейността си на всеки три месеца в интернет, както и да представя годишен доклад в Народното събрание.

Директорът и неговият заместник ще имат правото да искат от съда дори разкриване на банковата тайна за проверявано лице. Инспекторите, които ще извършват оперативната дейност по проверките на висшите чиновници, също ще преминават през тест за почтеност. Дейността на бюрото ще се проверява ежегодно от независим външен одитор.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


84
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
41
0
 
4
 
! Отговори
Чекист преди 8 години
Въпросът е кой ще го предложи за да скочат другите и да четем сиири. Кунева предлагала антикурупция.... Да си кажем гледай я колко е честна.... Чесане на езици само да има пред публиката, а на всички им е ясно, че нищо няма да стане.
40
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Никаква анонимност. Неможе да искаш вълка сит и агнето цяло. Народа трябва не само да се бори с корупцията на държавниците и да следи за тяхното наказание.В противен случай дъжавниците ще ни мачкат като червеи
39
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Защо анонимно? Изкат да използват страха на хората. Информацията се дава с име на полицията и се съобщава на целия народ. Този който трябва да запази анонимността това е отдел сигнали в полицията.Излезнели име на човек от там полицая в затвора
38
0
 
0
 
! Отговори
НФБ преди 8 години
До АнонименПубликацията във медия не е Анонимен сигнал. ..да що те се приема. ..да е се кой седи зад написаната статия...сигналите да са анонимни ..то и това е относително. .н едната се знае от кой телефон е позвъняване то ..хората се страхуват да излязат с имената си...
37
0
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До До Т. Петрова Не е необходимо да е анонимно, просто трябва да има закон който да забранява да предават имената на хората сигнализирали за корупционно нарушение. Ако от институциите излезне име на човек съобщил за корупция значи тази институция е съучастник на корупционерите. Освен това трябва да има възможност за информиране на обществото чрез средствата за масова информация, за кой става въпрос и на кого е съобщено.Тогава не само крадците но ще бъснат и убийците.Всичко да се съобщава!
36
0
 
2
 
! Отговори
периодично преди 8 години
До 44Да, ама нали се сещате, че като е "анонимно", всеки в България ще започне да праща всякакви сигнали и за всичко, вкл. и оклеветяване, лъжливи такива и пр.НИКЪДЕ по света, не са публично достъпни сигналите, а са до определена оргазнизационна структура, която, обаче ГАРАНТИРА, че няма да "изчече" инфо за подалият сигнала. Въпросът е, как да направи така, че да има няколко честни хора в такава структура, които да вършат работа!
35
1
 
1
 
! Отговори
Не преди 8 години
Всичките са за разтрел!!!
34
0
 
4
 
! Отговори
До Т. Петрова преди 8 години
"Сигналите за корупция и каквито и да било нарушения трябва да може да БЪДАТ АНОНИМНИ."Абсолютно. Лично аз не бих рискувал собствената си сигурност, за да подам сигнал за корупция. Но ако е анонимно, изобщо няма да имам никакви притеснения да подам сигнал.
33
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Ако Борисов успее да прекъсне корупцията със наказания и затвор аз лично ще го намеря и ще му поднеса моите благодарности от името на всички българи. Само да не се окаже пак празни приказки и печелене на време за държавниците
32
1
 
2
 
! Отговори
трий трий марионетко преди 8 години
дИмокрация
31
1
 
6
 
! Отговори
ревящ преди 8 години
До 37 СТОЯНЧОвотоХората, реват, реват...пореват малко со благо, а после...со малко кютек на Бойко, на теб и на всичките ***, нали се сещаш! Не е върпосът ДАЛИ ще се селучи, а КОГА! То народопсихология, но...има си граница всичко!
30
1
 
2
 
! Отговори
KOKO преди 8 години
До СТОЯННапреТ,Стояне,напреТ...ама поне да се беше научил да пишеш...
29
0
 
9
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Крадците веднага лъснаха. Че кои са корупционерите ? Баба пена с бастуна и дядо трайко с патериците от съседния вход.Абе няма ли калашници и въжета за тези държавници ? Запомнете !БЪЛГАРСКИЯ НАРОД Е БЕДЕН И ПРОКУДЕН ОТ СТРАНАТА СИ САМО ОТ ДЪРЖАВНИЦИТЕ!!
28
1
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До СТОЯН....Вие сте кадровият резерв на ГЕРБ, само се виж "НАПРЕТ"...ега си неграмотната *** сте....
27
2
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
До Генади......Като гледам от 4-5 дни вие се надупихте и на Местан и на Доган и на Пеевски....И ти помисли да си смениш овреме името от Генади на Гюнай!
26
0
 
7
 
! Отговори
Т. Петрова преди 8 години
Сигналите за корупция и каквито и да било нарушения трябва да може да БЪДАТ АНОНИМНИ.Миналата седмица ходих до общината да подам сигнал срещу един съсед, които всеки ден паркира колата си върху зелените площи пред блока. И за да подам сигнал трябвало да дам имената си, ЕГН и телефон - та това е пълен абсурд. Ами ако случайно този мой съсед разбере, че аз съм подала сигнала?Та за това - сигнали за нарушения ДА БЪДАТ АНОНИМНИ.
25
7
 
8
 
! Отговори
СТОЯН преди 8 години
ЩОМ РЕВАТ БОЙКО Е НА ПРАВ ПЪТ! НАПРЕТ БОИКО!
24
4
 
5
 
! Отговори
анти-ТРОЛ преди 8 години
до 30Ей, ***! Стига с тия магистрали на Боко, бе! Първо са няколко десетки километра, а и не си е вадил парите от джоба, а му нашокаха репата от ЕС, за да има инфраструктура за бизнаса в ЕС. ***! Бойко ги бил построил! Ходи пий кафе някъде, а не трупай СПАМ тук...платено ***!
23
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Гербавите мошеници и крадци си правят димна завеса с тази нова служба , както и с предишната БОРКОР!
22
8
 
7
 
! Отговори
Анонимен преди 8 години
Жан Виденов не бил окрадил един лев, те парите просто сами се изпарилии Бойко Борисов не е построил нищо,... магистралите, метрото, Дунав мост 2, спортните зали сами са се построилитова са новите опорни точки другаре, Действайте!