Властта иска 610 лв. минимална заплата, бизнесът против

Тристранката се събира, за да обсъди въпроса
156
Властта иска 610 лв. минимална заплата, бизнесът против
Снимка: Булфото, архив

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди проект на постановление на Министерския съвет за определяне размер на минималната работна заплата. Проектът предвижда минималното възнаграждение да стане 610 лева от 1 януари 2020 година. Предлага се минималната часова работна заплата да стане 3,66 лв. при нормална продължителност на работното време 8 часа и при 5-дневна работна седмица.

Увеличението на минималната работна заплата с 8,9 на сто - от 560 лв. на 610 лв., ще стимулира активността на пазара на работната сила, ще допринесе за нарастване на доходите на най-нискодоходните групи на заетите и ще намали неравенството в доходите и бедността, ще се повиши покупателната способност и жизненото равнището на населението, се отбелязва в доклада на социалния министър.

Предлаганият размер на минималната работна заплата от 610 лв. от 1 януари 2020 г. е съобразен с обективната икономическа и социална реалност, включваща устойчивата положителна динамика на брутния вътрешен продукт, ръст на средната работна заплата и компенсация на наетите лица през 2020 г., индекса на потребителските цени и други икономически показатели, пише още в доклада. В документа се посочва, че за 2020 г. се предвижда увеличение на средствата за заплати и възнаграждения на заетите в бюджетния сектор по трудови и служебни правоотношения с 10 процента и запазване устойчивостта в съотношението минимална работна заплата към средната работна заплата.

Асоциацията на организациите на българските работодатели не подкрепя предложението за увеличаване на размера на минималната работна заплата (МРЗ) от 560 на 610 лв. от началото на 2020 г., се посочва в позиция на националнопредставителните работодателски организации. Те обръщат внимание на това, че увеличението на минималната заплата следва поетите предварителни обещания при липсата на механизъм, критерии и прозрачна методология за нейното определяне, в съответствие с многократно отправените специфични препоръки на ЕК и при неспазване на принципите и изискванията на ратифицираната Конвенция 131 на МОТ, в сила от началото на 2019 г.

Според бизнеса предвиденият ръст от 8.9 на сто на МРЗ за 2020 г. не съответства на ключови параметри, регламентирани от влязлата в сила от началото на тази година Конвенция 131 на МОТ, като 3.3 на сто реален ръст на производителността (средно за прогнозния период до 2022 г.), прогнозна средногодишна инфлация по ХИПЦ за 2020 г. от 2.1 на сто, което води до намаляване на конкурентоспособността, изразена чрез увеличение на номиналните разходи на труд за единица продукция - Unit labor cost (4.9 на сто за 2019 г. и очакван ръст от 3 на сто през 2022 г.).

Работодателите отбелязват, че по данни на НСИ през първите девет месеца на 2019 г. в половината от общо 28 административни области е налице намаление на броя на наетите (Ловеч, Велико Търново, Силистра, Търговище, Стара Загора, Ямбол, Благоевград, Кюстендил, Перник, София - област, Кърджали, Пловдив, Смолян, Хасково). Работодателските организации са представяли свои анализи на връзката между съотношението на минималната към средната работна заплата и равнището на безработица по административни области, като е подчертан негативният ефект върху заетостта на младежите, хората с ниска квалификация и образование, жените-майки, ромските общности и други уязвими групи на пазара на труда, посочват от бизнеса. Те смятат, че в условията на административно определяне на минималната заплата, тя трябва да се разглежда като брутна минимална заплата с включен размер на допълнителното възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит (клас, който също се определя административно).

От бизнеса отбелязват, че сравненията, направени в частичната предварителна оценка на въздействието, че през 2019 г. минималната работна заплата в България е с 33.4 на сто по-ниска от минималната работна заплата в Латвия и с 35.08 на сто по-ниска от тази в Румъния имат смисъл само при паралелно проследяване на разликите в производителността на труда, дела на социално-осигурителните и данъчни вноски за сметка на работника и равнището на цените, което не е направено. От бизнеса отбелязват, че в доклад за ЕК за България за 2019 г. e посочено, че производителността на труда се увеличава непрекъснато, но все още е значително под средното равнище за ЕС. Въпреки своята възходяща тенденция, през 2017 г. производителността на труда на отработен час достигна едва 45.3 но сто от средния за ЕС стандарт на покупателна способност, което нарежда България на последно място в ЕС, заявяват работодателите. Посочено е, че от 2000 г. насам производителността на труда се е увеличила само с 12.8 процентни пункта, въпреки че е нараснала с 26 процентни средно за Балтийските държави, отбелязват от бизнеса.

Очаква се синдикатите да подкрепят предложението за увеличение на минималното възнаграждение.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


156
Още по темата: заплатаТристранка
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
31
3
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Ако "властта" е истинска власт прави минималната 400 евро (на първо време!), а бизнесът да го ду.а и да изпълнява решението на "властта"!Не може някакви фирми да оспорват решението на държавата и на народа!Като не им изнася - да си търсят други "б.а.л.а.м.и".
30
2
 
22
 
! Отговори
МРЗ преди 4 години
В нашата пътеводна светлина Румъния е 900лв., самоубийте се псевдо работодателчета!
29
1
 
25
 
! Отговори
Бате Гойко преди 4 години
"60% от заработката на всеки работник се краде от държавата под формата на данъци и такси и насреща има едно голямо нищо!!!"Не е баш тъй. Най-голям % от заработката се краде от самите работодатели. Като ви осигурява на около минимална заплата "бизнесът" краде хем от вас, хем от държавата. Едно време това беше масова практика, но според това, което чета, все още върви тоя номер. Държавата явно не може (не иска), да направи нещо по въпроса.
28
2
 
8
 
! Отговори
Батко ви преди 4 години
Много добри предложения имаш, Радослав! По този начин хем работниците ще вземат малко повече, хем работодателят няма да бъда допълнително мачкан с тежести. Само държавата ще получи по- малко. Но нали уж сме с излишък. А дано, ама надали!... Ама няма да стане онези горе да си намалят лапачката. Нали знаеш- най- лесно се краде, като го направиш законно.
27
1
 
30
 
! Отговори
Мизерландия преди 4 години
Според "бизнеса" работниците и служителите трябва да работят с малко или без заплащане, с минимални осигуровки, по десет часа на ден минимум (включително и събота), да не се разболяват или да излизат в майчинство, за отпуски и дума не може да става и разбира се да не мрънкат и да не протестират. И най-вече, да пукнат преди пенсиониране, за да не товарят социалната система, която е предназначена за малцинствата.
26
0
 
0
 
! Отговори
някой преди 4 години
До номер 22 ми беше коментара.
25
1
 
19
 
! Отговори
някой преди 4 години
Нали знаеш известната българска поговорка: "Ден година храни".И "бизнесът" така. Да оберем крушите докато не са изпопадали, че иначе ще ги ядат пpaceтата. Пък после - дървото нека изсъхне, няма отсега да му мислим я!Който е балама да копае, полива, реже клонки и т.н.
24
2
 
35
 
! Отговори
klod_si преди 4 години
Минималната заплата трябва да е 1000 лв. !!!
23
2
 
24
 
! Отговори
ха ха хаааа преди 4 години
Нека " бизнеса" прави като вятъра.
22
1
 
31
 
! Отговори
Sichtpunkt преди 4 години
Ние нямаме бизнесмени! Имаме хора желаещи бързо облагодетелстване за сметка на обикновеният Работник. Такава е състемата на САЩ, GB, Russia и развиващите се страни.Фирма която има дългосрочни намерения спрямо своите работници, няма да ги експлоатира, а ще ги обгрижва и приобщава към себе си. Средната продължителност на труд в САЩ е под два месеца, за да не плащат осигуровки В Япония и Германия, се инвестира в служителите, като същите се наемат направо от учебните заведения.
21
1
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
До: номер 19 (Народа)Ама тя коя версия ще бъде? От 2020-та ли ще я пускате?А ще става ли за Андроид?
20
2
 
14
 
! Отговори
До 20 преди 4 години
Да, ама нашите бизнесмени си продават стоката тук, така че ако няма заплати, те пак фалират. Щото един работни в склад, стругар, готвач, няма да може да си купи и една гайка, хляб, да си поръча нещо няма да може. И така, пак ще им излезе през дупарата. Какво да се прави, пазарната икономика не прощава.
19
3
 
11
 
! Отговори
Радослав преди 4 години
Сега е момента комунопитеците от ГЕРБ да докажат, че не са дърти комунопитеци, червени предатели! Да докажат, че са десни и да намалят данъците на работещите хора!!! 60% от заработката на всеки работник се краде от държавата под формата на данъци и такси и насреща има едно голямо нищо!!! И без това няма полза от държавата, поне да не я хрантутим с данъците си! Нали уж има много пари при Баш Тиквондур, даже сега разпределят едни пари безотчетно!!! Да се намали данъчната тежест на работещите!!!
18
1
 
35
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
Както известен бизнесмен е казал аз не плащам добри заплати защото имам пари, а имам пари защото плащам добри заплати. Ама наште бизнесмени са си кокошкари и гледат как да те извъртят без да се замислят че скоро няма кой да им работи и ще изпофалират. Както се забелязва вече през летните сезони липсата на добър персонал
17
4
 
10
 
! Отговори
Радослав преди 4 години
Нали Баш Тиквондур Комунопитекски се хвали, че няколко години вече имаме бюджетен излишък? Да махне ДОД на работещите бе! Така, хем работодателите доволни, че разходите им не се вдигат, хем работниците доволни, че доходите им се вдигат, хем ще видим полза от държавата и ще оставим 2 милиона социално слаби с по малко помощи! Нали уж комунопитека Баш Тиквондур бил десен, да намаля данъци, а не да краде от работещите за да хрантути коалициония си партньор от маалата! И без това няма полза от данъци
16
1
 
18
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
За бизнеса е най-добре ако може и да не плаща и бачкане 24/7.Затова не ревете,че няма кой да ви работи:)
15
1
 
24
 
! Отговори
Народа преди 4 години
Казваме от 2020 г. заплатата минималната не стане ли 1500лв ще има гражданска война всички политици които не направят това или досега са лапали и крали само ги чака смърт .Войната ще я имате
14
1
 
12
 
! Отговори
Анонимен преди 4 години
610лв ще е много минимална заплата.По-добре звучи 300лв да ви е.минималната заплатаТи ако искаш може и нищо да не взимаш!
13
3
 
30
 
! Отговори
Батко ви преди 4 години
Имайте предвид, че бизнесът не е само големите компании, не е само IT фирми, не е само Лукойл, А1, ЧЕЗ, банки и други подобни, скубещи уж законно народа! Има десетки хиляди малки и семейни фирмички, които едва свързват двата края и успяват да си плащат данъци и осигуровки. Особено в по- малките градове. Лесно е да плащаш заплати и осигуровки, когато хапваш тройно завишени обществени поръчки или държавата е направила законите в твой интерес. Но за малкия бизнес нещата са други. Не се търпи вече!
12
12
 
7
 
! Отговори
Sichtpunkt преди 4 години
Едно и също некадърно театро разиграват, а истината е, че са заедно.И кой ти каза тази истина? Или искаш да започнеш ударно работният ден? Ти имаш информатори между бизнеса и правителството? - Брех ти си голяма клечка!